Діагностика та профілактика пухлин ЛОР-органів

2019-06-27 12:35

У гортані людини можуть утворюватися пухлини, як і в будь-якому органі. Це відбувається під впливом усіляких факторів, що сприяють розростанню тканин або їх переродженню. У цьому випадку важливо швидше виявити й усунути проблему, адже пухлина може бути небезпечною для здоров’я і навіть життя.

Новоутворення в горлі – доволі часте явище. Вони можуть мати різну природу і складатися з епітеліальних, жирових, сполучних, м’язових та інших клітин. Часто через них спостерігається ураження голосового та дихального апаратів – оскільки пухлина заважає нормальному проходженню повітря через голосові зв’язки. Тому важливо виявити й усунути патологію на ранніх стадіях.
Людська глотка ділиться на три частини: носоглотка, ротоглотка й гортаноглотка. Найчастіше пухлини утворюються в нижніх відділах глотки та гортані, яка відповідає за можливість розмовляти й дихати.

Пухлини бувають:
- доброякісні – мають локалізований характер, не схильні до агресивного росту, не метастазують;
- злоякісні – формуються з епітеліальних тканин, стрімко ростуть, можуть уражувати лімфатичну тканину й сусідні органи, дають метастази.

За локалізацією: верхнього, нижнього і середнього відділів.

Фактори ризику, які призводять до виникнення новоутворень:
- вдихання забрудненого повітря з пилом, газами, токсичними речовинами;
- куріння;
- перенапруження голосу частими розмовами, співом;
- гормональні розлади;
- хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів (ларингіт, тонзиліт, фарингіт);
- вірус папіломи людини;
- слабка імунна система (особливо схильні до ризику люди з ВІЛ-інфекцією);
- неправильне харчування і зло­вживання алкоголем;
- травми гортані, коли людина не отримала правильного лікування.

Усе починається з гіпертрофії тканин, з якої формується доброякісна пухлина голосових зв’язок. Довгий час вона може «жити» в організмі, мати невеликі розміри і ніяк не проявлятися. Але під впливом певних факторів у якийсь момент відбувається активізація росту пухлини,і вона перероджується у злоякісне новоутворення.

Основні симптоми пухлини горла:
- дискомфорт і відчуття «грудки» в горлі;
- складнощі при ковтанні;
- зміни голосу (він може стати глухим, гугнявим, хрипким або зовсім відсутнім);
- утруднене дихання (пухлина заважає проходженню повітря);
- дертя в горлі;
- сухий кашель;
- помітна припухлість шиї.

За наявності раку голосових зв’язок симптоми більш виражені. Спостерігаються біль у горлі, неприємні на запах виділення з носа й рота; слабкість, анемія. Людина може різко схуднути, втратити апетит, відчувати постійну втому.

Діагностика

Для виявлення пухлин проводять ларингоскопію і стробоскопію, що дає можливість побачити новоутворення, оцінити його локалізацію, розміри, взяти зразок тканини на біопсію. Гістологічний аналіз зразка тканини дозволяє визначити характер пухлини – доброякісна чи злоякісна. Іноді додатково можуть знадобитися комп’ютерна томографія (КТ) або МРТ.

Лікування всіх видів новоутворень багато в чому залежить від того, яку природу має пухлина. Але в будь-якому випадку необхідне видалення новоутворень. Навіть якщо вони доброякісні, все одно заважають нормальному диханню й голосоутворенню. До того ж у будь-який момент можуть переродитися у злоякісний процес.

Хвороби можна уникнути, якщо дотримуватися простих рекомендацій:
- вчасно лікувати хвороби дихальних шляхів;
- відмовитися від куріння;
- при роботі на шкідливому виробництві – використовувати захисні маски;
- правильно харчуватися;
- зміцнювати імунітет;
- дотримуватися гігієни порожнини рота;
- регулярно відвідувати отоларинголога.

Віталій МАХОТКО, лікар-онкоотоларинголог поліклінічного відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21