Про пріоритети в роботі обласного онкоцентру – новий керівник Юрій Шень

2019-11-28 08:31

Свого очільника Чернігівський обласний медичний центр сучасної онкології змінив навесні 2019-го, коли керівник цього закладу Валерій Зуб вирішив узяти участь у виборчих перегонах і пройшов до Верховної Ради. Виконувати обов’язки генерального директора розпочав Юрій Шень. Він називає себе однодумцем і соратником Валерія Зуба, тому своїм головним завданням на новій посаді вважає збереження вектора розвитку медичного закладу, який заклав екс-директор. Що це означає, як відбуватиметься і що в результаті отримають пацієнти, котрі звертаються з усіх куточків Чернігівщини та з інших регіонів України? Про це розпитаємо Юрія Миколайовича особисто в ексклюзивному інтерв’ю для «Деснянської правди».

Обласний онкоцентр – один із найкращих в Україні

– Чернігівський онкологічний центр завжди був «на передовій» як науки, так і інноваційної практики. Тут працюють найкращі досвідчені й висококваліфіковані спеціалісти в області онкології. В нашому центрі  проводяться навчальні курси для лікарів нашої області.  Впроваджено школи лапароскопічної та  вагінальної хірургії, яку відвідують фахівці з різних регіонів України. Онкоцентр обладнаний сучасною лікувально-діагностичною апаратурою вітчизняного та імпортного виробництва, що дозволяє проводити ефективне обстеження й лікування хворих, також зосереджені методики, які забезпечують повний цикл діагностики та лікування онкозахворювань. Один із пріоритетів – реконструкція та ремонт радіологічного відділення, – пояснює в. о. директора онкоцентру Юрій Шень. – Після інсталяції лінійного прискорювача Чернігівський онкоцентр став одним із найкращих в Україні. Втім, одного прискорювача не вистачає, аби обслуговувати всіх пацієнтів, кому потрібне таке лікування. За добу цей апарат обслуговує 55-60 людей, працює майже цілодобово. Тож у планах встановити ще один прискорювач. Ми наразі вимушені використовувати старе радіологічне обладнання і дбаємо про його належний стан. Для багатьох пацієнтів променева терапія – інколи єдиний метод лікування онкологічного захворювання.

Важливим  є вдосконалення хіміотерапевтичного лікування наших пацієнтів. Використовуються найсучасніші схеми хіміотерапевтичного лікування, які є стандартами в більшості зарубіжних країн (США, Німеччина, Ізраїль). Тому проєктуємо створення сучасної спеціальної лабораторії для розчинення   хіміопрепаратів. Загалом – три основні напрямки постійного розвитку та вдосконалення: хірургія, хіміотерапія, радіологія. 

Обстежуватися варто до того, як з’явиться симптом

– Юрію Миколайовичу, а які тенденції щодо звернень, їх стає більше чи менше?

– Пацієнтів не стає менше, поліклініка постійно завантажена. Ситуація більш-менш стабільна. Серед найбільш поширених захворювань – рак молочної залози у жінок, рак шкіри, рак легень, рак товстого кишківника, щитовидної залози, яєчників і т. д. Створено скринінгову програму щодо раку легень. Пацієнти із групи ризику можуть пройти скринінгову комп’ютерну томографію безкоштовно. Такі групи визначаються  сімейними лікарями та іншими спеціалістами, які можуть рекомендувати обстеження в нашому закладі. Це дає можливість раннього виявлення пухлинних утворень легень. У наступному ми розробляємо впровадження нових скринінгових програм.  Необхідність цього підтвердила акція до Дня боротьби з  раком молочних залоз, фахівцями онкоцентру було обстежено 450 жінок. У результаті у  70 пацієнток виявлено доброякісні новоутворення, а у 5 жінок діагностовано злоякісну пухлину.

Нещодавно з Валерієм Олексійовичем як з народним депутатом і  головою підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями обговорювали тему скринінгових програм. Обговорювалася необхідність придбання пересувного мамографа для обстеження жінок сільської місцевості. Чи буде це безоплатно для пацієнтів? Напевно, варто говорити про це з керівництвом району, ОТГ, міськими радами. А якщо навіть не безоплатно, то все одно набагато дешевше.

– Бачу у вас на столі книгу про організацію паліативної допомоги. На якому рівні це в нашому регіоні?

– Паліативна допомога –один із напрямів невід’ємної частини роботи нашого онкоцентру. Мають бути створені особливі умови догляду за пацієнтами. Такі люди мають особливий психологічний стан, вони потребують спеціальної уваги й відповідного догляду. Така допомога надається пацієнтам які перебувають у профільних відділеннях. Тому у планах є розвиток паліативної допомоги, створення хоспісного відділення, яке дозволить покращити якість життя пацієнтів, максимально полегшить фізичне та моральне становище – їхнє та їхніх близьких.

Нові технології допомагають швидше одужувати

– У нашому закладі триває переформатування, зменшується кількість ліжок у деяких відділеннях – тому що нові технології, які застосовуються, дають можливість пацієнтам швидше одужувати. Змінилися підходи до діагностики, час перебування у стаціонарі. Наші пацієнти все частіше поступають у стаціонар у день проведення оперативного втручання і в змозі  виписатися на третій-четвертий, а іноді – на другий день після операції. Раніше такий показник, як ліжко-день, був одним із критеріїв у фінансуванні закладу. Все більше проводять хірургічні втручання в амбулаторних умовах.

– Юрію Миколайовичу, брак фахівців – гостра проблема для багатьох медичних установ області. Яка ситуація у вас?

– Так, кадрове питання у нас не закрите на 100%, але ситуація краща, ніж у багатьох інших лікарнях. Ми намагаємося зберегти свої кадри. Створюємо відповідні сприятливі умови та шукаємо додаткові мотивації для роботи.

– Ви згадали, що ваші пацієнти потребують психологічної допомоги. Чи є у штаті психолог?

– Так, справді, нещодавно ми взяли у штат психолога Олександра Фіалковського. Раніше він був у нас волонтером.  Психолог працює з пацієнтом і трохи розвантажує лікарів. Він з’ясовує психо­емоційний стан, як налаштований пацієнт. Також працює з родичами хворого. В майбутньому ми плануємо розширити штат психологів, адже,  як показав наш досвід, психологи потрібні.

Управління – теж наука

– Юрію Миколайовичу, а що допомагає зберегти душевну рівновагу та комфорт особисто вам? Адже ця робота доволі виснажлива.

– Хірургія – це моя звична діяльність, і я люблю свою роботу. Бажаний результат, який отримує лікар, напевно, і надихає нас цим займатись.   Але наразі на перше місце виходить управління доволі великим закладом, який активно розвивається. Я розумію, що це теж наука, яку треба вивчати. Намагаюся знаходити правильні підходи. Взагалі-то це й допомагає переключитися. Операції та лікування, управління і спілкування – це зовсім різні емоції та різне навантаження. 

Крім того я з радістю займаюся спортом. Раніше у мене були коні, але зараз на догляд за ними бракує часу. Часто граємо з друзями в настільний теніс. Я люблю рибалити, мандрувати. Люблю автоподорожі з родиною. Цього року у нас був переліт – поїздка на міжнародну конференцію онкогінекологів, яка тривала в Афінах. Торік міжнародна конференція відбулася в Японії. В такі подорожі ми зазвичай їдемо з дружиною. Вона теж лікар, за фахом – стоматолог. Двоє молодших синів навчаються на п’ятому курсі медичного вузу,  але ким будуть – іще не визначилися. Ми з дружиною радіємо, що у нас є кому продовжувати сімейну династію.

Вероніка ПРИХОДЬКО
Фото надано Чернігівським обласним медичним центром сучасної онкології

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21