Акція протесту #НіРозпродажуУкраїни: і в Кіптях, і біля Верховної Ради

2019-11-15 10:15

На знак незгоди з діями влади у питанні земельної реформи 11 листопада аграрії вийшли зі своєю технікою до головних автомагістралей країни в 17 точках. На Чернігівщині наші сільгоспвиробники та пайовики на годину перекрили трасу в Кіптях Козелецького району.

До акції протесту, яку ініціювала Всеукраїнська аграрна рада, приєдналося 13 областей — Вінницька, Черкаська, Чернігівська, Тернопільська, Кіровоградська, Миколаївська, Хмельницька, Житомирська, Одеська, Полтавська, Волинська, Рівненська, Львівська.

Учасники вимагають відкликати два законопроєкти: №2178 та №2178-10, які регламентують введення ринку землі. Проєкт закону №2178-10 мали розглянути на черговому засіданні погоджувальної ради у ВР. 

Тому аграрії у вівторок уже були під Верховною Радою. Прийняття закону перенесли на середу. На час написання матеріалу наші сільгоспвиробники були знову в Києві.

Про акцію в Кіптях та вищеназвані закони розповідає Валерій  Колоша, керівник ПСП «Пісківське» Бахмацького району, координатор акції, член Всеукраїнської аграрної ради.

– Це всеукраїнська акція. Завтра о 8-й ранку виходимо до Верховної Ради. Бо хочемо, щоби нас не тільки почули, а й відреагували. Аграрії місяців зо три говорили з усіма векторами влади про те, що ринок землі – загалом недоцільний. Але… І от градус дійшов до точки кипіння.

Нас не влаштовує, наприклад, друге читання з поправками. То вже другорядна справа. Ми закликали, щоби влада одумалася, бо не можна ж отак просто нашу рідну землю продавати! Нардепи на зустрічі в Чернігові із сільгоспвиробниками, пайовиками, головами ОТГ зовсім недавно говорили, що вони донесуть думку аграріїв до керівництва держави. Хіба незрозуміло, що, втративши землю, Україна втратить свою незалежність? В українських фермерів грошей немає. Вони землю викупити не зможуть. Та й чому так  негайно і гостро постало питання продавати землю? Вона що, не обробляється? Бур’янами заросла? Чи нагальніших проблем немає? Епідемії он наростають. Бюджет куций. А демографія?.. А за землю орендна плата платиться. А ще ж ми, сільгоспвиробники, громадам допомагаємо. Суперінвестор прийде? А ми що, не вкладаємо гроші в землю, в села? Інвестор – це той, хто живе на своїй землі і душею вболіває за неї. Це нащадки козаків, українців, героїв, які захищають Україну. До нас на акцію протесту в Кіпті  приїхали воїни-атовці. Вони землю нашу захищають! А ми її продати хочемо. Де логіка? До нас приїздив представник датської фірми, котра об’єднує 230 підприємств. Так він дивувався з того ринку землі, що нам пропонується.

Я очолюю в Чернігівській області патріотичну організацію «Запорізьке козацтво». І добре знаю, що жодне покоління наших пращурів навіть гадки не мало просто продати землю. Навіть в ім’я дідів-прадідів цього не можна допустити.

Я от – сільгосппідприємець, вирощую зерно. Ми маємо переробні підприємства, зокрема пекарню, селянам-пенсіонерам даємо хліб безкоштовно. Вирощуємо худобу, випускаємо ковбаси, молоко переробляємо. Сир також виготовляємо натуральний, без хімічних домішок. Тож хіба нема чого на землі своїй вирощувати?

Наприклад, у Польщі, якщо ти не проживаєш 3-5 років у цій країні,  ніхто землі тобі не продасть. Та й узагалі іноземець може купити мізерну ділянку. В Ізраїлі 90% землі належить державі. Земля – це не товар, а засіб виробництва. А при продажу не наростає, а зменшується Люди в Кіптях на трасі не всі нас розуміли – звісно, їм їхати треба, вони ж на роботі. Але варто було би їм подумати, що завтра, чи й буде та робота?..

Скажімо, я був учасником світових форумів. І там ішла мова, як прогодувати планету. Говорилося, що родючі землі зменшуються. Надра вичерпуються. Тому чорноземи – це насамперед продукти харчування. Отож хто матиме чорноземи – той керуватиме світом. Ми Саудівська Аравія за родючими землями. Тому можемо бути згодом найбагатшими людьми у світі. 
Вважаю, якщо всі політики навколо людей і навколо землі об’єднаються, то це буде величезним проривом. Бо політика нашої Аграрної партії – добробут народу.

Розмова з Валерієм Колошею продовжилася у вівторок. Він якраз повернувся з мітингу аграріїв під Верховною Радою.

– Для протистояння нашому прагненню залишити землю у володінні українців сьогодні до Верховної Ради привезли нібито наших опонентів. Звісно, хто може піти проти своїх роботодавців… Але все нехай залишається на їхній совісті. Ми ж приїхали до ВР без примусу, навпаки – відстоювати наші право і позицію. Так, пригнали велику техніку. Бо свідомі аграрії – за те, щоби продовжувати мораторій та відтермінувати до досконального вивчення прийняття вже названих законів, аби це не зашкодило економіці України.

Адже урядовці хочуть дозволити продаж землі – 210 тисяч га в одні руки! Хто може купити цю землю?! Я, наприклад, 3 тисячі гектарів орендую, в господарстві 3 тисячі голів ВРХ. А після прийняття законів що, вирізати худобу? Я про це  казав і прем’єрові. Продавати землю має тільки держава. Або передавати її ОТГ (створивши певний механізм). Президент говорив про референдум, на якому вирішуватиметься, продавати землю іноземцям чи ні. Але на референдумі насправді треба ставити питання: продавати землю чи ні! Бо поки паї великі агрохолдинги орендують, доти вони й допомагають громадам. А далі – скуплять землю, і вся допомога закінчиться.

Фермерам – малому й середньому аграрному бізнесові – допомоги від держави практично не було. Це в тій же Польщі фермер заходить до кафе – і всі підводяться. Бо то годувальник. І всі поступаються дорогою, коли фермери їдуть висловити свої вимоги владі…

Ми нині тільки почали зароб­ляти, самостійно впоравшись із труднощами. З’явилася техніка, відбулася модернізація. Почали до світових рівнів доступатися з надоями, врожайністю. Попри немалі податки. Селам допомагаємо, дороги ремонтуємо. Чому ж нас не чують? Земля – не машина. Й не будинок, який іще один можна побудувати. А землю втратиш – і все.

Наразі в середу, коли писався цей матеріал, Верховна Рада почала розгляд законопроєктів про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення та запровадження ринку землі.

За інформацією кореспондентів ВР, біля трибуни в Раді теж було протистояння. А на площі під Верховною Радою знову тривав мітинг тих, хто виступав проти продажу землі в Україні.

Підготувала Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13