Держпродспоживслужба – на сторожі безпеки жителів Чернігівщини

2019-11-14 09:51

Ця державна установа відносно нова. Вона утворилася трохи більше трьох років тому, об’єднавши в собі кілька державних структур, які виконували різні функції, зокрема управління ветеринарної медицини, управління захисту прав споживачів і деякі інші. 

«До квітня 2016 року тривав період створення юридичної бази, формування кадрового потенціалу Держпродспоживслужби, – розповідає начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Юрій Павлішен. – Офіційно виконання тих завдань, які поставила перед нами держава, розпочали у квітні 2016 року. Особисто я очолив Головне управління в листопаді 2017-го. Гадаю, ми вийшли на належний рівень і маємо все необхідне, аби виконувати завдання, визначені Положенням про нашу службу». 

Оскільки розмова з Юрієм Володимировичем відбулася напередодні Дня працівників сільського господарства, акцентуємо увагу саме на тих моментах, що пов’язані з буденними клопотами аграріїв. Зокрема, безпосередньо із суб’єктами господарювання в аграрному секторі у структурі служби співпрацює Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, Управління фітосанітарної безпеки. Крім того є сектор реєстрації сільськогосподарської техніки. Які ж функції покладені на Держпродспоживслужбу саме в цих напрямах?

Основне завдання Держпродспоживслужби – здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства в цих галузях, – відповідає Юрій Павлішен. – Виконуємо контролюючі функції шляхом інспектування. Крім того всіх цікавлять адміністративні послуги. Наразі наші фахівці надають 15 видів послуг, завдяки чому за 9 місяців цього року ми поповнили місцеві бюджети приблизно на 1,4 млн грн. Щодо ветеринарної медицини – ми видаємо ветеринарні документи. У сфері фітосанітарної безпеки відповідаємо за видачу сертифікатів на експорт карантинних та інших видів рослин, дозволів на роботу з пестицидами тощо. 

За словами керівника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, всі виробники сільгосппродукції тісно взаємодіють з фахівцями установи. «Можливо, досі є люди, які сприймають нашу діяльність так: раз контролюючий орган, значить, будуть викручувати руки, – зауважує Юрій Володимирович. – Хочу запевнити читачів «Деснянської правди», що це не так. Мій девіз у роботі: треба завжди розуміти потреби виробників, але не порушувати законодавство. Адже розвиток АПК – це податки, виробництво, робочі місця. Ми повинні робити все можливе, аби наші сільгоспвиробники могли спокійно працювати, допомагати, аби вони могли експортувати свою продукцію. Наше пріоритетне завдання – розвиток експорту. Для цього допомагаємо оформлювати відповідні документи». 

Жодна з експортних операцій в області не обходиться без участі фахівців Держпродспоживслужби. Безпосередньо на митних постах працюють фітосанітарні інспектори. На щастя, проблем у забезпеченні кадрами саме в цій сфері не виникає. Однак цього не можна сказати про ветеринарну медицину. На думку Юрія Павлішена, це пов’язано з низькою оплатою праці. 
«Не відкрию таємниці, якщо скажу, що фахівці ветеринарної медицини в області отримують трохи більше за мінімальну зарплату, – говорить керівник установи. – Безумовно, утримувати кваліфікованих вузькопрофільних фахівців нам важко. Ми дійшли до критичної межі щодо кількості фахівців. Наразі у нас достатньо людей, аби виконувати ті завдання, які покладені на нашу службу. Але проблема потребує першочергової уваги та вирішення! Інакше ми ризикуємо втратити той кадровий потенціал, який напрацьовували роками». 

До слова, Чернігівська область входить до п’ятірки лідерів за поголів’ям тварин у господарствах різних форм власності. Якщо тваринництво розвиватиметься, виникне гостра потреба у фахівцях, здатних обслуговувати це поголів’я. Якщо ж вести мову про рослинництво, у структурі аграрного виробництва на Чернігівщині воно становить 70-80%. Саме тому Управління фітосанітарної безпеки виконує дуже важливу функцію. Наприклад, проводить обстеження ділянок, вільних від шкідливих організмів. Чим більше таких ділянок буде на Чернігівщині, тим більше можливостей існуватиме для експорту.

– Сьогодні у нас в області виявлено 312 таких ділянок. Їх загальна площа становить 5,5 тисячі га, і агровиробники зацікавлені в тому, аби розширювати такі ділянки, якщо вони орієнтовані на експорт, – розповідає Юрій Павлішен. – Коли сільгоспвиробник хоче експортувати, по-перше, він має знати вимоги країни, куди експортує. Є загальні вимоги. Наприклад, ідеться про епізоотичний добробут. Якщо область має певні проблеми з небезпечними захворюваннями, одразу ж виникають проблеми з експортом. На щастя, наш регіон сьогодні вважається благополучним щодо цього, зокрема якщо говорити про африканську чуму свиней, що не може не вселяти оптимізму. Це ж стосується і фітобезпеки. Чим менше в області шкідливих, карантинних організмів, тим іноземні країни більш лояльні до наших виробників і зацікавлені у співпраці з нами. Тож це не просто наше завдання, це наш обов’язок – зробити все,  щоб область була епізоотично благополучною, і у фітосанітарному аспекті також.

Наступне запитання стосувалося підрозділів Держпродспоживслужби, які працюють у районах і містах Чернігівщини. «Колектив – це наш скарб, а висококваліфіковані фахівці – це знахідка, – підкреслив керівник установи в Чернігівській області. – У структурі Головного управління Держпродспоживслужби різні установи з різним статусом (дехто з них не є юридичною особою). Так, у районах і містах діють 22 територіальні органи – безпосередні структурні підрозділи нашого управління. Крім того маємо 24 районні державні лікарні ветеринарної медицини, одну обласну лікарню, одну регіональну лабораторію Держпродспоживслужби та 8 міжрайонних лабораторій». 

Одне із стратегічних завдань, яке ставить перед собою наш співрозмовник, – щоб ці лабораторії були акредитовані в міжнародній системі ISO 17025. Поки що такі лабораторії працюють лише в Ніжині та Чернігові. Це питання складне й фінансово дуже витратне. «В першу чергу ми прагнемо платити людям достойну заробітну плату, а потім усе інше, – зауважує Юрій Павлішен. – Тож наразі деякі питання сільгоспвиробники можуть вирішити на місцях, де є наші ветеринарні лікарні, міжрайонні лабораторії. Але є ряд документів, які можна завірити лише в Головному управлінні, тому що не всі наші підрозділи є юридичними установами. Також є документи, які можу підписати тільки я. Варто зазначити, що за мою каденцію не було скарг на наших працівників, щоб виникали якісь перипетії з оформленням документів. Завжди йдемо назустріч людям».  

До речі, всі нормативні документи й контактна інформація про діяльність Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області доступні на сайті установи. Тож звертайтеся! 

Привітання Юрія Павлішена до Дня працівників сільського господарства

– 17 листопада ми будемо святкувати надзвичайно поважне професійне свято – День працівників сільського господарства. До нього, вважаю, причетні не лише ті, хто працює на полі, на фермі, а всі, бо всі ми споживаємо цю продукцію. Тому я хочу привітати всіх із цим святом! Але в першу чергу тих, хто трудиться на аграрному виробництві, також і молоде покоління, яке ще навчається в аграрних закладах. Треба згадати і про ветеранів, які важкою працею здобували блага для сільгоспвиробників. Бажаю всім, насамперед, здоров’я, міцних нервів, терпіння, витримки! Хочеться, аби була достойна матеріальна винагорода за цю нелегку працю. Всім – сімейного добробуту, достатку, гарних урожаїв, хорошої погоди! І основне – щоб усі жили й трудилися на мирній землі. Усього найкращого!

Вікторія СИДОРОВА
Фото  надано пресслужбою  ГУ  ДПСС в Чернігівській області

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55