Чого бояться наші діти?

2019-11-06 08:35

Деякі діти в дошкільному чи молодшому шкільному віці страждають від нічних страхів. Часто дітям може наснитися, що вони не в змозі втікати, що їх хтось намагається спіймати, а вони не можуть захиститися. Ці типи снів помічено майже у всіх дітей, і їх можлива інтерпретація – страх самотності чи розлуки, покарання. Епізоди нічних жахів проявляються у 4% дітей дошкільного віку. Початок їх характерний для 3-7 років.

Дитячі страхи часто починаються зі страху темряви й самотності. Вони можуть загострюватися і спостерігатися до 5-6 років. Дитина вимагає, щоби світло залишали ввімкненим, і часто може істерити перед сном, якщо ми вимкнемо світло.

У дитячих страхах переважають такі:

- страх залишитися без дорослих, відсутність мами, тата;
- смерті батьків; нападу бандитів;
- захворіти й померти; появи чужих; 
- страх покарання; страх негативних казкових персонажів – Баби Яги, Чахлика Невмирущого, Бармалея, Змія Горинича, чудовиськ, кістяків, а якщо ви придивитеся до сучасних мультсеріалів, то це жах. У дитини може виникати страх спізнитися в дитячий садок чи школу. Перед тим як лягти спати, деякі діти бояться страшних снів, темряви, вовка, ведмедя, собак, павуків, змій (страхи тварин); машин, потягів, літаків (страхи транспорту); бурі, урагану, повені, землетрусу (страхи стихій); висоти чи глибини; перебування в тісній, маленькій кімнаті, приміщенні; води; вогню; пожежі.

Необачні розмови дорослих, коментарі незвичайних подій, покарання дітей темною кімнатою чи ізольованістю, страшні сцени фільмів сприяють появі страхів.

У середньому, страхів більше у дівчаток, ніж у хлопчиків, через їхню більшу чутливість. Часті захворювання впливають на вразливість дитини щодо страху.

У рік малята бояться навколишнього середовища, сторонніх людей, віддалення від матері.

  • Від 1 до 3 років – темряви, малюкові страшно залишатися одному, бувають також інші страхи.
  • Від 3 до 5 років у дітей зустрічаються страхи самотності, темряви, замкненого простору, казкових персонажів (як правило, в цьому віці вони асоціюються з реальними людьми).
  • Від 5 до 7 років переважають страхи, пов’язані зі стихіями: пожежею, глибиною і т. п., боязнь батьківського покарання, страшних снів, втрати батьків, змій, павуків, уколів, навіть, проколювання вушок…

Поради, як пережити фобії своєї дитини

  • Вислухайте дитину, дайте їй розповісти звідки з’явилися страхи, ставте зустрічні запитання, щоб дитина відчувала, що ви її розумієте.
  • Ви можете зробити «ритуали перед сном», нехай дитина подивиться в усі куточки чи під ліжко, щоб себе заспокоїти.
  • Намагайтеся щодня розповідати цікаві історії про фобії своєї дитини. Наприклад, якщо дитина дуже боїться павуків, то вигадайте цікаву казку «Як маленький павучок боїться великих діток». Це дуже дієвий спосіб швидко позбутися фобії. 
  • Якщо ви відчуваєте, що не можете самі впоратися, то я вам раджу відвідати спеціаліста (психолога у вашому садочку чи приватного практичного психолога.)

Я, у свою чергу, зичу вам успіхів у цьому! Не заплющуйте очі на маленькі фобії ваших діток. Бо для нас це начебто дрібниця, а для них – усе життя.

Практичний психолог
Єременко Кристина Олександрівна
Tel: (093) 309-33-43
Instagram: kristennn100
E-mail: sarzhankris@icloud.com; kristinasarjan@rambler.ru

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57