Музей мадам Тюссо по-батуринськи

2019-06-20 13:33

Перші воскові фігури гетьманів у Національному заповіднику «Гетьманська столиця» в Батурині з’явилися кілька років тому й одразу ж викликали величезний інтерес у відвідувачів – дітей, молоді та людей старшого віку. Багато хто прагнув з ними сфотографуватися чи сфотографувати, як у всесвітньо відомому музеї мадам Тюссо. 

Фігури гетьманів виконані надзвичайно майстерно, з урахуванням історичних нюансів: зріст, колір очей і волосся, предмети одягу, ґудзики, взуття, нагороди, зброя тощо. Кожну фігуру можна подовгу розглядати й нібито занурюватися в ту історичну епоху, коли жив цей герой. Нині в «батуринській галереї» 12 фігур. У Батурині сьогодні можна побачити 7, іще 5 найближчим часом з’являться на новій виставці в палаці Кирила Розумовського. Детальніше про це розповідає директорка заповідника Наталія Реброва.

Батуринські гетьмани «зайшли» до свого будинку

– Пані Наталю, цікаво знати, як з’явилася ця ідея – створити воскові фігури славетних гетьманів? Із чого все починалося? Хто цим займається? Та чи буде поповнення в цій родині? 
– Якщо ви бачили фігури гетьманів на цитаделі, напевно, звернули увагу, наскільки органічно вони туди вписалися. Ми почали з перших гетьманів, котрі безпосередньо пов’язані з Батурином. Це Іван Мазепа, Дем’ян Ігнатович та Іван Самойлович. Як до цього прийшли? Нашому заповіднику – 25 років. Він був створений на базі крає­знавчого музею. Не скажу, що маємо велику колекцію, але деякі експонати насправді дуже цінні, унікальні. Втім, коли проводимо екскурсії, бачимо, як відвідувачі на них реагують. Інколи вони залишаються байдужими до речей, що викликають захоплення у науковців. Тож розповіді – розповідями, але треба мати матеріал, який допоможе цікаво розказати про певні події та проілюструвати їх. Так виникла ідея – зробити воскового Мазепу, адже він, так би мовити, – наш головний гетьман. І Розумовський колись прийшов до Батурина тільки тому, що тут жив Мазепа. Почали розмірковувати в цьому напрямі. Маємо прекрасну колекцію портретів Мазепи наших сучасних українських художників, виставляли у нас. Але дітей і молодь це не вражає, а ми прагнемо їх зацікавити, тому вирішили замовити воскову фігуру Івана Мазепи. Нас підтримав меценат – Євген Сур, адже це вартісний проєкт, одна фігура в одязі коштує близько 9 тисяч доларів. Щоправда, нам як «оптовикам» уже роблять знижку. Фірма у столиці, котра цим займається, працює переважно на закордон. В Україні у них замовляємо лише ми. Ця співпраця триває вже четвертий рік.

Гості замовкають і слухають

– Розкажіть детальніше, як триває робота над кожним образом. Якщо говорити про Мазепу, то загалом його воскова фігура не дуже відповідає уявленню про гетьмана. Невже цей худорлявий чоловік за життя мав славу героя-коханця? 
– Ми інколи мислимо стереотипами. Так, гетьман мав делікатну статуру, але у нього була харизма. Це така річ, яка не залежить ні від ваги, ні від зросту. Мазепа знав 8 мов, був дуже освіченою людиною, мав ясний розум і вмів подобатися жінкам… Отже, ми зробили спочатку наших батуринських гетьманів. Коли формували замовлення, піднімали купу історичних документів, адже завдання мало бути дуже чітким: зріст, статура, розмір ноги, колір очей, волосся тощо. Про гетьманів чимало написано, але деяких деталей ніде нема, наприклад, який у гетьмана Івана Мазепи був колір очей. Є гравюра, навколо якої нема суперечок у істориків, але вона не дає уявлення про колір очей. Тому я радилася з відомими мазепознавцями: в Україні це Ольга Ковалевська і Сергій Павленко, в Росії – Тетяна Таїрова-Яковлева. Вони всі сказали: думаємо, карі. 

У Дем’яна Ігнатовича колір очей теж нам невідомий, але він народився в Коропі. Ми почали аналізувати колір очей усіх людей із Коропа, яких знаємо, і майже у всіх очі синьо-сірі, тому у нашого гетьмана саме такий колір. Загалом, у ході роботи над цим проєктом ми зрозуміли, наскільки нашу історію було стерто. Нині маємо 12 фігур, але зріст знали тільки у двох гетьманів. У ході обговорення вирішили, що наші гетьмани мають бути в домінуючій позі, тож усі вони зустрічають відвідувачів стоячи. Тому формується таке замовлення довго. Воно стосується й елементів одягу, взуття, ґудзиків тощо. 

Ми відтворили й невеличкі куточки, так би мовити, їхніх робочих місць. Речі, які лежать перед гетьманами, – теж не випадкові, вони мають сенс. Наприклад, перед Мазепою лежить розгорнута книга Макіавеллі «Держава», якою він зачитувався, та Пересопницьке Євангеліє, до появи якого мав безпосереднє відношення. Ми намагалися зробити все максимально точно й достовірно. На поясі у Мазепи висить точна копія його шаблі, цей цінний експонат зберігається в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського. Мазепа єдиний, хто у нас озброєний.

Відтворюючи фігури, ми робимо й реконструкції персональних речей. Єдиний гетьман, котрий тримає в руках булаву, – Богдан Хмельницький. Бо це творець української держави. Ви знали, що в Україні немає жодної персональної гетьманської булави? Все це було вивезене переважно до Росії. Персональна булава Богдана Хмельницького – в Польщі, але й то лише верхня її частина – груша. Ми її відтворили, наш реставратор реконструював і ручку. Я розумію, що деякі побутові моменти теж цікаві, але ми намагаємося витримати чітку лінію – розповісти про гетьманів як творців державності. Ми хочемо зробити й подати це цікаво. Я проводжу екскурсії не так часто, як мої колеги, але бачу реакцію людей на ці фігури – туристи замовкають і слухають.

Повну галерею образів побачимо лише тут

– Наразі можемо побачити 7 гетьманів, у палаці Розумовського буде ще 5. Хто саме? І чи отримає цей проєкт продовження?
– Так, зараз ми готуємо до відкриття третій поверх у палаці, який раніше був закритий для відвідувачів. Хотіли зробити це раніше, але є певні обставини, дещо доробляємо. Хто саме там буде? Вже готові фігури Івана Брюховецького, Івана Скоропадського, Данила Апостола, Павла Полуботка, Петра Калнишевського. А зараз формуємо наукові описи-замовлення фігур гетьманів Юрія Хмельницького, Михайла Ханенка, Павла Тетері та Кирила Розумовського. Коли ми обговорювали питання про замовлення ще перших воскових фігур, я мала сумніви, чи варто взагалі замовляти фігуру Розумовського. Адже він добре візуалізований у Батурині – є палац, церква-усипальниця, частково збережений оригінальний надгробок. А от деякі гетьмани взагалі не візуалізовані в Україні: Виговський, Ігнатович, Дорошенко. Тож коли формували список, Розумовського спочатку «відставили». А далі вирішили, що ця галерея має бути повною. Наш меценат знову нас підтримав. Тож плануємо зібрати всі 16 постатей гетьманів, які в різні часи керували нашою державою, не були самопроголошеними, були обрані. Тобто постане повна галерея образів.
– Гетьманів, яких побачимо в палаці, представите в інтер’єрі їхнього часу? 
– Ні, там дещо інакший принцип формування експозиції. У палаці інший антураж, там би це виглядало дещо неприродно. Ми плануємо скомбінувати ці фігури з творами відомих художників на тему Гетьманщини.

Вікторія СИДОРОВА

Інші новини:


«МарЛені» – прем’єра в облмуздрамтеатрі

3-го та 4 грудня Чернігівський облмуздрамтеатр ім. Т. Шевченка запрошує на прем’єру – «МарЛені» – кабаре-бенефіс для двох актрис в одну дію.

2021-12-03 06:37