Не хвилюйтеся, але – готуйтеся!

2019-10-29 08:43

Перевірятимуть усіх, хто отримує гроші від держави. Нікого лякати не збираюся, але, швидше за все, попереду важкий фінансовий рік. Адже потрібно буде виплатити доволі велику суму доларів у рамках заборгованості за міжнародними кредитами. Практично, майже втричі більшу, ніж сплатили поточного року. Зрозуміло, що уряд має не тільки закласти виплату цих коштів до держбюджету наступного року, а й реально їх знайти. При цьому – зберігши рівень соціального захисту населення (найбіднішого прошарку). 

Певно, знаючи про те, що наші люди, при змозі, не особливо вагаючись, намагаються хоч якось надурити державу, в Україні проведуть перевірку всіх, хто отримує від держави гроші. А це мільйони українців: пенсіонери; матері-одиначки; отримувачі субсидій, стипендій, різноманітних пільг; допомоги з безробіття і так далі й тому подібне. Для цього створять спеціальну онлайн-платформу, де зберуть із державних реєстрів усю доступну інформацію про українців.

Таке рішення Верховна Рада ухвалила 16 жовтня, проголосувавши за відповідний законопроєкт у другому читанні (підтримало 249 парламентарів).

Отже, які основні нововведення чекають незабаром нас із вами. Чиновникам доручать за допомогою автоматичної бази перевірити все населення країни (без жодного винятку) – тих, хто отримує будь-яку фінансову допомогу від держави, а також грошові виплати з місцевого бюджету, Пенсійного фонду або Фонду соціального страхування.

Цю єдину (об’єднану) базу постійно наповнюватимуть новою інформацією. Якщо автоматичній об’єднаній системі поталанить знайти порушення будь-якого штибу, всі ті гроші, які українці отримали незаконно, змусять повернути до державного бюджету. Доречно сказати, що перевірятимуть дуже ретельно – ця об’єднана автоматична база може одержати інформацію навіть про залишок коштів на банківському рахунку отримувача матеріальної допомоги від держави.

У цьому спеціальному реєстрі (базі) зберігатиметься, практично, анкета на кожного. Як ви знаєте, чинне законодавство суворо захищає зібрані персональні дані. І якщо хтось їх передасть, наприклад, кредитній організації для обробки потенційних клієнтів або шахраям, за це доведеться нести серйозну кримінальну відповідальність. Крім того цю систему постійно вдосконалюватимуть – робитимуть такою, щоби, фактично, виключити (суттєво обмежити) втручання чи доступ до неї людського фактору. 

Власне кажучи, подібні електронні реєстри існують у різних органах влади й зараз. Наприклад, уже створили електронний реєстр отримувачів субсидій. Уся різниця від цієї системи в тому, що в новій платформі будуть дані одразу на всіх тих із нас, хто хоче одержувати від держави фінансову допомогу або вже отримує її. Це значно спростить процедуру перевірки.

Її здійснять у кілька етапів. Перший проводитиме орган, до якого ви звернетеся по матеріальну виплату. Наприклад, управління соціального захисту. Там приймуть вашу заяву, візьмуть усі необхідні для виплати документи, внесуть інформацію до єдиної бази й одразу ж одержать із неї дані.

Другий етап триватиме, фактично й практично, доти, доки ви отримуєте гроші від держави. Наприклад, якщо зробили покупку на суму від 50 тисяч гривень і більше (придбали щось більш-менш вагоме), ця інформація одразу ж потрапить до реєстру й ви позбудетеся права одержувати, наприклад, ту ж субсидію.

Третій етап – перевірка тих громадян, хто вже не отримує гроші від держави. Наприклад, ви знайшли роботу й більше не потребуєте виплати по безробіттю. Цей етап може тривати протягом трьох років після того як гроші припинили виплачувати.
Що би хотілося додати з цього приводу. З одного боку, в царині одержання будь-якої матеріальної допомоги з бюджетів різних рівнів давним-давно (і раз та назавжди) варто було би навести лад. Самі знаєте, що в країні досить багато фальшивих пільговиків.

З іншого – дуже сумнівно, що ця об’єднана електронна база даних буде реально та стовідсотково захищеною від втручання чиновників чи когось іншого (наприклад, тих же хакерів). Як на мене, таку автоматичну електронну систему спочатку потрібно було би створити (з гарантованим її захистом), а вже потім приймати відповідне законодавство та швидко втілювати її в життя. 

Крім того дуже сумніваюся, що вдасться перевірити всіх отримувачів допомоги без винятку. Наприклад, тих, що тримають готівку вдома у скляній тарі чи під подушкою. Тих же заробітчан, котрі працюють десь за кордоном. А тим більше – тих доволі багатих українців, що мають валютні рахунки в іноземних банках (в інших країнах). Не кажучи вже про різноманітні офшори. 
Але ж починати наводити лад у всіх сферах економіки та і в соціальному захисті потрібно. Тим більше, що ми ж з вами законослухняні й робимо все чесно. І боятися різних перевірок нам нічого! А от знати про таке потрібно.

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55