Застуда в міжсезоння: поради лікаря

2019-10-28 08:54

Найпоширеніші хвороби міжсезоння – грип, гострі респіраторні вірусні захворювання й застуда. Ця трійця у весняно-осінній період викликає нездужання майже у 90% населення – від легких до важких проявів з ускладненнями. Чим же застуда відрізняється від вірусних захворювань, які її прояви та засоби лікування і профілактики, дізнаємося від лікаря-пульмонолога Чернігівської міської лікарні №2 Світлани Боклаг.

− Світлано Петрівно, ознаки грипу й застуди бувають дуже схожими. Що спільного у цих захворювань, чим відрізняється грип від ГРВІ та як навчитися їх розрізняти?

– Одна з перших та основних відмінностей: застуда і грип викликаються різними вірусами (грипу, парагрипозної інфекції, аденовірусні та риновірусні інфекції тощо). Грип виникає різко й завжди гостро. Як правило, людина може назвати навіть час, коли захворіла. А ГРВІ проявляється поступово, посилюючись із кожним днем. Застуда характеризується незначним підвищенням температури тіла (рідко вище 38,5 0С). Різкий підйом температури протягом декількох годин до 39-40 0С та збереження її впродовж трьох-чотирьох днів притаманне грипу. Він викликає ломоту в усьому тілі, озноб, пітливість, сильний головний біль, різь в очах і світлобоязнь. При ГРВІ також присутня розбитість, але без яскраво вираженого болю. Застуда часто супроводжується сильним нежитем. При грипі його, як правило, не буває, зате нерідко виникають болісний кашель і біль за грудиною по ходу трахеї на другу добу хвороби. При застуді ж кашель помірний. Для грипу характерне виникнення епідемій, що охоплюють значну частину населення. Ця хвороба протікає важче, частіше дає ускладнення й може навіть закінчитися летальним наслідком.

– А кого в першу чергу уражує інфекція?

– Насамперед – людей, які мають знижений імунітет, хронічні захворювання (бронхіт, астму). Досить часто при застуді виникають ускладнення. Серед них – загострення хронічних бронхітів, бронхіальні астми, хронічні обструктивні захворювання легенів тощо. Якщо пацієнти з хронічними захворюваннями приймають ліки регулярно, то загострення у них протікають не так тяжко. Коли ж не дотримуються призначень лікаря, то можуть виникнути симптоми, що призведуть до госпіталізації.

− А що сигналізує про крайню потребу звернення до лікаря?

– Є так звані «червоні прапорці». Якщо температура тримається вище 39 градусів і не спадає, спостерігаються судоми, задуха, ціаноз шкіри, треба викликати швидку допомогу або своїм ходом добиратися до лікарні. Відмовлятися від госпіталізації в цьому випадку вкрай небажано.

– Як би лікарі не спонукали до професійного лікування, завжди є ті, хто сам собі призначає ліки. Що би ви порекомендували робити?

– Самостійне лікування при застуді обмежується льодяниками для горла, краплями в ніс та рясним теплим питтям. Більше ніяких ліків самостійно приймати я би не рекомендувала. Взагалі, призначати будь-які медикаменти – прерогатива лікаря.

– Як ви ставитеся до вислову «Застуда, якщо її лікувати, минає за тиждень, а коли не лікувати – за сім днів»?

– Існує так званий патогенез хвороби – механізм її розвитку та проявів. Механізм налаштований на певний час, і скоротити його неможливо. Проте якщо людина відчуває дискомфорт, то чому би не прийняти ліки, що покращать її стан? Застосування жарознижувальних препаратів цілком виправдане, коли обставини вкрай вимагають бути здоровим.

– Чи варто завчасно приймати якісь імуномодулятори, щоби підвищити рівень захисту власного імунітету?

– Ні. У людей, що не отримують гормональної терапії, не мають онкологічних захворювань, – цілком нормальний імунітет, який сам може впоратися з недугою. Тож якщо людина захворює на ГРВІ, достатньо пройти курс симптоматичного лікування, вона не потребує якихось допоміжних препаратів. Якщо ж ви прийматимете імуномодулятори самостійно, то цим тільки нашкодите своєму організму. Також слід зауважити, що при температурі до 38 градусів організм мобілізується і на свій захист викидає інтерферони. Коли при цьому людина приймає жарознижувальні, вона лише уповільнює процес одужання.

– Як тоді природним способом підвищити імунітет?

– Цьому сприяє вживання свіжих ягід, фруктів, овочів. Бажано – цілий рік. Це надійний шлях до міцного імунітету. Спротив організму інфекції буде більш вираженим, аніж при вживанні консервованих. Таблетовані вітаміни я теж рекомендувала би приймати лише за призначенням лікаря. Повноцінне здорове харчування, фізична активність, свіже повітря, позитивний настрій стимулюють вироблення нормального імунітету.

– Є деякі люди, що панікують і починають вживати антибіотики під час застуди. Чи це виправдано?

– Антибіотики категорично забороняється приймати без призначення лікаря. Антибіотик іще ніколи не знижував температуру, його завдання – боротьба з бактерією. Антибіотик не вбиває вірус, не здійснює профілактику ускладнень. Досить часто стикаємось із ситуацією, коли люди самостійно призначають собі антибіотик, і вже потім, коли виникає справжня необхідність лікування бактеріального захворювання, лікар вимушений призначати антибіотик другого ряду, який буде вже більш «важкою артилерією». Тож наголошую: не треба бути в цьому плані самостійним!

– Як же убезпечити себе від міжсезонних захворювань?

– Вживання пігулок не є профілактикою захворювань. Профілактика – це коли людина має 8-годинний сон. Коли вона нормально спить, імунна система готова боротися. Інфекція боїться протягу! Тож людина не повинна перебувати в закритому приміщенні, воно має бути провітреним. У будівлях необхідно робити вологе прибирання (підлога, підвіконня, ручки дверей тощо). При підвищеному інфекційному фоні треба частіше мити руки з милом, промивати сольовими розчинами слизові носа. На вулиці ходити в масках не потрібно. Там можливість підхопити інфекцію значно знижена, бо повітря постійно циркулює. Під час підви-щення інфекційного порогу люди не повинні відвідувати місця масового скупчення. Якщо хвора людина прийшла з кашлем та нежитем у поліклініку або будь-яке інше приміщення, вона повинна одягати маску. Маскового режиму мусить дотримуватися вдома й інфікований член родини. А люди, котрі мешкають із ним разом, повинні промивати слизову носа, мити руки. Якщо є можливість, потрібно ізолювати інфікованого члена родини.

Текст і фото
Уляни КОВАЛЬЧУК

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42