Підприємці проти невиважених рішень влади

2019-10-25 08:04

Ми вже раніше писали про те, що підприємці Чернігівщини долучилися до акцій протесту під стінами Адміністрації президента. Та історія триває. Увечері 17 жовтня – якраз напередодні запланованого протесту – Володимир Зеленський підписав закони, проти яких виступають підприємці. Тож 18 жовтня, разом із чернігівськими представниками малого бізнесу, ми вирушили до Києва, щоби поспілкуватися з ними та відчути настрої на місці.

Під АП зібралися переважно підприємці регіонів, відносно недалеких від столиці. Хоча були представники й віддалених областей. Чернігівську делегацію (вона прибула на місце трохи пізніше початку акції) зустріли бурхливими привітаннями. Загалом, на місці зібралося кілька сотень протестувальників – невелика кількість людей пов’язана, на думку деяких організаторів, із малою поінформованістю відносно того, що ж саме підписав президент. 

На площі під будівлею Адміністрації президента вже встановили намети, настрій був бойовий. З імпровізованої сцени на сходах виступали організатори акції та різні підприємці. Їхні промови перемежовувалися закликами до влади та «кричалками» на кшталт «банду геть», «президент до народу» тощо. Акція тривала кілька годин, окрім промов та встановлення наметів були й сидячі пікети. Поліція та інші представники силових відомств у ситуацію не втручалися – просто слідкували за порядком.
Наталія Кохан, підприємниця з Чернігова, приїздить на акції вже не вперше, разом із чоловіком керують взуттєвою мережею «4 сезони»: 

– Розумієте, ситуація заплутана, оскільки ніхто не може сказати точно, що прийняли та що підписав президент, – говорить Наталія. – Ми взагалі бачили тільки те, за що голосували депутати в першому читанні. А у другому читанні внесено зміни. Хтось цитує одні уривки з цього закону, хтось – інші. Однак загалом ми не знаємо, що підписав Разумков і що було передано на підпис президентові. І що ми на виході отримаємо – також не знаємо. Ті правки, котрі пропонували ми – підприємці, тобто ті, хто реально розуміє ситуацію, не внесено, зате вони внесли якісь свої. І зараз мова про «координаційну раду». Хто її формуватиме, за якими принципами? Ми ж прекрасно знаємо, хто зазвичай входить туди та як подібні структури формуються. Вони зазвичай складаються з тих людей, котрі схвалюватимуть те, що робить влада.

Ще хочу сказати, що програмне забезпечення недосконале, – продовжує Наталя Кохан, – На  «android» – є, а на інші операційні системи відсутнє. Тобто депутати голосують, приймають і підписують те, чого у природі ще не існує. Ми не проти касових апаратів, ми проти такої системи адміністрування й того навантаження, що відтак на нас ляже. Вже багато разів казали, для чого було створено спрощену систему оподаткування. Свого часу мені з чоловіком довелося стати підприємцями. Створили свою справу, сплачуємо податки, справно платимо, даємо роботу людям. Є у нас соціальна відповідальність. А наразі це головний біль. Адже для того й було створено «спрощенку», щоби спростити. А тепер, зокрема, потрібно буде бухгалтера брати. Президент обіцяв почати з олігархів та офшорів, а з кого почав? З малих підприємців…

Ніна Буренок, підприємниця, займається торгівлею  та рієлторською діяльністю, приїхала зі Слабина Чернігівського району:
– Вважаю, що це злочин – прийшовши до влади, починати свої реформи з малого та середнього бізнесу. І підтримую всіх, хто вийшов до Адміністрації президента з вимогою скасувати такі закони, – ділиться вона своїми думками. – Якби сюди вийшла не тисяча навіть, а десять тисяч підприємців, то президент – слуга народу – вийшов би й говорив би зі своїм народом. Думаю, що це буде. Їздитиму на акції, допоки не приймуть ті рішення, яких ми вимагаємо.

Інша проблема полягає в тому, що на підприємців ляже питання легалізації товарів, завезених на територію України без відповідних документів. Однак це робота для митниці й законодавців. Адже дрібний бізнес зазвичай купує товари у великого. А деякі товари, навіть пройшовши митницю, не завжди мають потрібні накладні документи.

Марина Чернова, підприємниця з Чернігова:

– Це не вкладається в голову! Я готова поставити касовий апарат, пробивати чеки, нести відповідальність. Однак хотіла би, аби мене звільнили від цього економічного бунтування, яке мене просто знищить. 1С як підприємець другої групи сама вести не зможу – потрібно буде наймати бухгалтера. Торгую багато років, і у мене справді є товар, привезений без документів, який перевірятимуть. От сьогодні, якби дали можливість зробити нульову декларацію, – весь товар, що у мене є, можна забити в касовий апарат і вже далі йти з усіма накладними документами. А куди подіти те, що у мене лишається? Викинути на вулицю? Якщо викину, то далі працювати не зможу. Гроші вкладені, товар куплений – за нього заплачено. Я ж не винна в тому, як його привезли. Та взагалі важко знайти фірми, котрі даватимуть мені накладні на товар. Переважно завозять нелегально, відповідно – не можуть видати мені документи. І ми маємо з цим боротися, а як боротися – я не знаю. Тому це дуже турбує та дуже болить. Не стільки касовий апарат, скільки вся оця бухгалтерія, яку я маю вести.

Тетяна Руденок, приватна підприємниця, вже 14 років займається прибираннями, хімчистками та продажем мийних засобів: 

– От зараз я отримала партію мийних засобів із Бельгії. Я їх купила у фірми – не у валізі перевезла через кордон. Я – не контрабандистка, я офіційно купую товар. Те, що нам не дають документів, – це хай розбираються на митниці, а не з дрібними ФОПами. Мої товари пройшли митницю. Чому на нас намагаються повісити контрабанду? Буцімто ми купуємо контрабандний товар! Тому ми не проти касових апаратів. Ми справді за те, щоби наводити лад. Однак тут треба сісти й розібратися, як це зробити правильно. Ми тільки якось налагодили свій бізнес, і тут на тобі – нові витрати. І всі на роздоріжжі: або закриватися, або боротися. Молодші можуть поїхати за кордон, а такі, як ми? Я, наприклад, пенсіонерка. А як жити на мінімальну пенсію? Тому ми під Адміністрацію президента і приїжджаємо. Бо я розумію: якщо ми зараз не відстоїмо це все, то буде боляче не лише мені, а й усім підприємцям України. Люди просто поки не можуть збагнути, які витрати на нас очікують.

Також після акції ми поспілкувалися з головою профспілки підприємців Чернігова «Єдність» Світланою Жимолостновою. До слова, вона якраз у понеділок несла чергування в наметі під Адміністрацією президента. Його встановили, аби акція мала постійний характер. За словами пані Світлани, президентові дано тижневий термін для того, щоби зустрітися з представниками підприємців для врегулювання питання. Якщо ні, то останні запросять до акції політиків і вона з економічної перетвориться на політичну.

Нагадаємо: підприємці свідомо уникали до цього моменту будь-яких політичних гасел та знаків, хоча свою підтримку їм пропонували різні партії.

Також пані Світлана розповіла, що найближчим часом проводитимуться акції на місцевому рівні. Їх мета буде більше просвітницькою, адже дуже багато людей, у тому числі підприємців, просто не розуміють, які закони було прийнято та які наслідки це матиме для їхньої справи.

Підсумовуючи, зазначимо, що підприємці Чернігова та області здаватися не збираються. Деякі з них кажуть, що ситуація нагадує попередні роки, коли у попередніх можновладців перед Майданом усе починалося з підприємців… А потім була ще низка помилок – і революція…

Степан РУДЬКО
Фото автора

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42