Чого однозначно робити не варто
• Боятися агресії.
Дитина відчуває цей страх, і для неї це свідчить про те, що дорослий не може впоратися з її станом. А що ж тоді робити дитині, такій маленькій і беззахисній?
• Засуджувати.
Це може зробити ситуацію ще гіршою, лише збільшуючи напругу і тривогу, від яких дитина позбавляється, в тому числі і шляхом агресії.
• Влаштовувати тайм-аути.
«Час на подумати» буває дуже корисним для дорослого і, як правило, лише в тому випадку, якщо він сам собі влаштував тайм-аут. Для дитини ж це означає, що дорослий не готовий бути поруч, коли в ньому вирують настільки сильні емоції, і залишає дитину з ними один на один.
• Ігнорувати агресивну поведінку.
Під цим, як правило, мається на увазі ігнорування агресивної дитини, що має такий самий ефект, як і тайм-аут.
• Карати за агресивну поведінку.
Покарання, як би нам не хотілося, не допомагає дитині ні «подумати над своєю поведінкою», ні відчути провину. Його основна діюча сила – страх поділу, неприйняття, болю (якщо покарання фізичне). Зовні це може вирішити проблему агресії, але ніяк не допоможе дитині впоратися з тим, що у неї при цьому на душі.
• Пригнічувати й заміщати агресивну поведінку бажаною.
Забороняючи дитині проявляти агресивні емоції («не гнівайся!») або заміщаючи їх тими, що схвалюються в суспільстві («радіти треба!»), ми віддаляємо дитину від контакту з власними почуттями. Тому що всі діти постають перед нами не просто так, вони – наші вірні помічники в контакті з навколишнім світом, що повідомляють нам, чи все гаразд, чи, можливо, щось треба змінити.
Як поводитися батькам з агресивною дитиною
• Для початку необхідно з’ясувати причину агресивної поведінки дитини, потім спробуйте встановити однакові правила й вимоги як для малюка, так і для себе.
• Намагайтеся частіше говорити дитині про те, що ви її любите, прийміть свою дитину з усіма її недоліками.
• Обговорюйте з дитиною всі її емоції і почуття. Розкажіть малюкові, що злитися – це нормально. Розкажіть, як можна висловити свій гнів, але не завдавати шкоди іншим.
• Коли дитина розгнівана, постарайтеся перенаправити її агресію в інше русло.
Методи зниження агресії у дітей
• займіться арт-терапією – запропонуйте дитині намалювати, що її турбує, а потім запитайте: «Що ти хочеш робити з цим малюнком? Хочеш його порвати? Кого саме ти намалював?». Якщо дитина вирішить знищити малюнок, дайте їй це зробити. Коли ж захоче залишити, можна вигадати казку з доброю кінцівкою (див. пункт 2);
• займіться казкотерапією. Читаючи дитині спеціальні психологічні казки, ви допомагаєте їй упоратися з агресією. Допомагаючи казковим героям, вирішуючи їхні проблеми, дитина підсвідомо впоруватиметься зі своїми проблемами;
• займіть малюка цікавими захопленнями (наприклад, ліплення з пластиліну, глини, просто малювання, танці, активні заняття спортом);
• частіше залучайте дитину до своїх справ, нехай вона відчує свою значимість. Батьки дуже часто самі відвертають дітей від самостійності, давайте їм робити щось самостійно. Головне – без критики!
Я вірю, що кожна дитина потребує просто любові. Коли вона у неї є, то у дитини немає потреби в агресії.
Практичний психолог
Єременко Кристина Олександрівна
Tel: (093) 309-33-43
Instagram: kristennn100
E-mail: sarzhankris@icloud.com; kristinasarjan@rambler.ru
Відомий проєкт видання "Деснянська правда" – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.
2022-06-27 12:21