«Розвиток підприємництва – запорука успіху громади!»

2019-10-17 09:14

Як розвивати малий та середній бізнес в об’єднаних громадах? На які ресурси – технічні, інформаційні, фінансові – можна і варто спиратися? Як будувати ефективну взаємодію представників місцевої влади з підприємцями? Які успішні бізнес-історії вже існують у нашій області?

Відповіді на ці та інші запитання шукали учасники міжрегіонального форуму «Розвиток підприємництва – запорука успіху громади», що відбувся 8-9 жовтня. Представників територіальних громад Чернігівської області й делегацію міста Славутича гостинно приймала Михайло-Коцюбинська ОТГ.

Представники місцевої влади та громад отримали інформацію, чому бізнес у селах і селищах – це важливо. Адже підприємці не тільки створюють робочі місця та виплачують заробітну плату, вони ще й наповнюють місцевий бюджет. А люди, які мріють започаткувати власну справу чи масштабувати вже діючий бізнес, спробувати свої сили в нових сферах, під час виступів експертів дізналися, як це краще зробити, з чого почи-нати й до кого звертатися по допомогу. Учасники форуму почули про державні інформаційні сервіси для підприємців (деякі містять навіть покрокову інструкцію для початківців).

Експерти проєкту FORBIZ, представники Офісу розвитку малого та середнього підприємництва, Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА, Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, Регіонального фонду підтримки підприємництва проаналізували наявну ситуацію в країні, регіональний контекст, особливості розвитку підприємництва у громадах і розповіли про можливості для підприємців на державному та місцевому рівнях.

У перший день роботи форуму його учасники вивчали, так би мовити, теоретичну частину. Мова переважно йшла про механізми та інструменти (сайти, інформаційні сервіси, програми) підтримки й розвитку підприємництва, про залучення коштів, дешеві кредити, можливості навчання та стажування за кордоном тощо. Наступного дня представники громад ознайомилися з роботою успішних підприємств Михайло-Коцюбинської ОТГ.

Зокрема, відвідали приватний реабілітаційний центр «Vital» в Андріївці (власник центру Олександр Глинський поділився досвідом у сфері надання приватних медичних послуг), завітали до популярної садиби зеленого туризму «Андріївські озера» – це сімейний бізнес родини Карпачових, побували на деяких промислових підприємствах (зокрема на підприємстві, що виготовляє меблі).

Мета форуму – привернути увагу до розвитку підприємництва на рівні громади, розказати про можливості, що існують для підприємців, зрозуміти, яка підтримка їм необхідна, – говорить директор Агенції регіонального розвитку Чернігівської області Сергій Хоботня. – Можливо, інколи треба навіть пояснити роль підприємництва у громаді. Адже це люди, які створюють робочі місця, надають послуги чи виробляють продукцію, сплачують податки. Своєю активністю вони сприяють розвиткові громади, де працюють і реалізовують свій потенціал.

На думку Сергія Хоботні, керівникам громад варто більше уваги приділяти цій сфері економіки, адже поки що «цей процес рухається доволі хаотично». Певних програм підтримки підприємництва на місцях, приміром, як у Польщі, у нас поки що нема. Хоча у стратегіях розвитку, які розробляли чи розробляють органи місцевого самоврядування, цей напрям прописаний практично всюди. Добре також, що до розробки стратегій вони залучають представників бізнесу. Тож певний діалог є, є наміри, але практичних кроків наразі майже нема.

Ситуацію на місцях у своєму виступі детальніше проаналізувала радниця Центру розвитку місцевого самоврядування Людмила Чабак. За її словами, найпоширеніша позиція влади у громадах – не заважати. Наступний напрям взаємодії – надання земельних ділянок для ведення підприємницької діяльності. На цьому етапі підтримка підприємців переважно й завершується.

У деяких громадах їх іще активно залучають до ярмарково-виставкової діяльності, проведення свят і фестивалів. Це теж позитивний момент.

– Є певні успіхи, зокрема програма підтримки кооперативного руху – цим може похвалитися лише Коропська ОТГ. У Ніжинській та Чернігівській міських радах є окремі програми підтримки підприємництва, – зауважує Людмила Чабак. – Щодо можливостей, то вже зараз можна покращити інформаційну підтримку бізнесу. На сайтах деяких громад є розділи, що стосуються підприємців або можуть бути їм корисними. Дехто розміщує інформацію про конкурси. Можна проводити діалогові заходи з підприємцями, надавати їм консультативну підтримку. Хоча кадрів на місцях, на жаль, для цього бракує.

Ще один можливий напрям спів­праці у громадах – промоція підприємницької діяльності. Якщо переглянути сайти ОТГ, то інформація про роботу підприємців і підприємств, їхні послуги та товари  – це рідкість. Так само нечасто можна зустріти й повідомлення про реалізацію спільних проєктів.

В. о. голови Михайло-Коцюбинської ОТГ Ніна Ворох запевняє, що у громаді високо цінують внесок підприємців у розвиток і готові створювати умови, аби їм комфортно працювалося. «У нас доволі розвинене підприємництво, особливо в сільськогосподарській сфері, – розповідає Ніна Ворох. – Є підприємці, які ведуть торгівлю, тримають кафе. На нашій території є дуже гарне підприємство «Добродія», що виробляє харчову продукцію: вівсяні пластівці, каші швидкого приготування.

Підприємство експортує свою продукцію в 10 країн. Наші підприємці теж хотіли продавати її у своїх магазинах, я організувала зустріч з керівництвом «Добродії», ми домовилися, і тепер цю продукцію можна купити на території нашого селища».

Крім того на території громади, як уже згадувалося, діє цех з виробництва м’яких меблів. Є також цех з виготовлення пелет (їх використовують для опалення дитячого садка). Ще один перспективний напрям – туризм. Садиба в Андріївці відома далеко за межами Чернігівщини. Там надають широкий спектр послуг з поселення та відпочинку, а також виготовляють плетені паркани (тини), віники для лазні тощо. Бази відпочинку є також у селі Дніпровському. А в Москалях діє приватний музей народного побуту, його створила родина краєзнавця Юрія Дахна. Ці об’єкти можна поєднати в цікавий туристичний маршрут. Це робота на перспективу.

Важливу для підприємців Чернігівщини ініціативу – участь у пілотному проєкті зі створення Центрів підтримки підприємництва на базі Центрів надання адмінпослуг (ЦНАПів) — презентував Юрій Вдовенко – представник Офісу розвитку малого та середнього підприємництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. «Це не нова структура, це зміна парадигми в роботі центру надання адмінпослуг, які фактично починали свою роботу як дозвільні центри для підприємців, а нині обслуговують усіх громадян, – пояснив пан Вдовенко. – Чому саме ЦНАПи? Бо тут зустрічаються влада і громадяни, влада й бізнес».

Головне завдання Центру підтримки підприємництва – допомогти підприємцю зорієнтуватися в безлічі тих можливостей, які сьогодні є. «Ми допоможемо, надамо інструментарій, уже зараз проводимо тренінги для консультантів. Перші подібні центри в області запрацюють у Чернігові, Ніжині та Козелецькій ОТГ. Ми можемо залучати найкращих експертів у різних сферах: фінанси, управління, кадри, менторство тощо, – зауважує Юрій Вдовенко. – Сподіваюся, такі центри почнуть приймати відвідувачів уже в жовтні. Другий проєкт – інформаційний портал на базі нашого міністерства. Вся актуальна інформація для підприємців буде розміщена в одному місці».

Насамкінець варто зазначити, що організаторами міжрегіонального Форуму виступили Михайло-Коцюбинська громада, виконавчий комітет Славутицької міської ради та Агенція регіонального розвитку Чернігівської області.
Захід відбувся в рамках грантового проєкту Європейського Союзу «План місцевого економічного розвитку: Славутич – драйвер росту відкритої та вільної економіки регіону» й Меморандуму про співпрацю між м. Славутичем, Любецькою та Михайло-Коцюбинською об’єднаними громадами.

Вікторія СИДОРОВА
Фото надано Агенцією регіонального розвитку Чернігівської області

Інші новини:


Запобігти страшній недузі

У  Всесвітній день боротьби з раком молочної залози варто вкотре привернути увагу суспільства до проблеми цього захворювання. Адже цей вид раку посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок. І в зоні ризику − кожна представниця прекрасної статі репродуктивного віку.

2021-10-25 11:53