Чи буде у квартирах тепло?

2019-10-13 16:37

Це залежить не тільки від нас. Але саме населення – найбільший боржник. Тому мешканці Чернігова (половини міста) і ще 90% населених пунктів області абсолютно реально можуть залишитися чи зовсім, чи частково без опалення. Доречно нагадати, що минулого року (наприкінці вересня) уряд, практично, своїми постановами та іншими рішеннями забезпечив місцевому самоврядуванню можливість розпочати опалювальний сезон вчасно. А от цього року він поки що мовчить. Ні пари з вуст! 

Вісім теплогенеруючих підприємств Чернігівщини не включені до реєстру споживачів газу жодного постачальника, а це ставить під загрозу своє­часний початок опалювального сезону в регіоні. Фактично, вони забезпечують тепловою енергією понад 90% населених пунктів області. Без визначення постачальника не будуть визначені номінації і ставиться під загрозу початок опалювального сезону з 15 жовтня.

Власне кажучи, з економічної точки зору – тут усе правильно. З якого дива НАК «Нафтогаз» повинна роками чекати, поки всі ці підприємства погасять свої борги? У будь-якій цивілізованій державі таких величезних боргів (більше 61 мільярда  гривень) не допустили би. На жаль, у нас політика завжди має перевагу над економікою. При цьому боргова яма все глибшає й глибшає. Власне кажучи, торік чи не вперше уряд відмовився допомагати владі кількох населених пунктів. І опалювальний сезон там був доволі жахливим!

Найбільше занепокоєння викликає ситуація з боргами чернігівців перед «Облтеплокомуненерго» (ОТКЕ). Останнє опалює понад 1,5 тисячі будівель в області. Серед них – медичні заклади, школи й дитячі садки. У Чернігові – 945 житлових будинків, 38 медичних закладів, 65 шкіл та 47 дитсадочків.

Населення заборгувало компанії 96 мільйонів гривень, із них 86 мільйонів – борги жителів Чернігова. ОТКЕ заборгувало НАК «Нафтогаз» 250 млн грн, з них 100 мільйонів потрібно заплатити з тим, аби вийти на прийнятний рівень боргу, коли компанія отримає газ. Доречно сказати, що доволі багато коштів було сплачено останніми місяцями. Але, самі бачите, цього недостатньо. Наростити борги легко, а от сплатити!

Міський голова Чернігова вкотре активізує комунальників, чиновників, депутатів тощо: «Достукуйтеся до людей із простим запитанням: «Хочете, аби в оселях було тепло? Сплатіть свою заборгованість!» У нас дуже великі ризики того, що нам не дадуть газу. Адже НАК «Нафтогаз» – господарюючий суб’єкт і правильно вимагає повернення боргів. Тим більше, що їх рівень реально «зашкалює».

Мене особисто давно вже дивує така позиція містян – більшість завзятих боржників і досі очікує, що їм усі ці борги «пробачать»! Або за них їх виплатить якийсь чудотворець!

Дивує й терпимість місцевої влади, котра почитає тиснути на боржників лише за кілька місяців до початку опалювального сезону. Складається враження, що в нашій області живуть якісь «особливі» люди. Наприклад, на кінець вересня Дніпропетровська область була винна трохи більше 6,5 мільярда гривень (сумарна заборгованість за всі роки), а Чернігівська – більше 550 мільйонів! Але ж за площею території, кількістю населення, рівнем виробництва й тому подібне це абсолютно непорівнянні величини! При цьому Закарпатська область заборгувала лише чотири мільйони гривень.

І наостанок. Зрозуміло, що за такої дуже складної ситуації органи місцевого самоврядування Чернігівщини, приватні постачальники тепла вже звернулися до Офісу президента, Ради національної безпеки та оборони, Кабінету Міністрів із проханням знизити допустимий рівень заборгованості перед «Нафтогазом» для приватних постачальників тепла з 90 до 80%. Тоді те ж «Облтеплокомуненерго» зможе отримати номінації (на газ) уже зараз, а також передбачити можливість авансових платежів із місцевих бюджетів. Поки що у відповідь – тиша.

А боржники продовжують спокійно розгулювати містом! Упевнені, що у них усе буде добре: тепло й затишно. А якщо цього не станеться? І половина мешканців Чернігова спатиме в обнімку з якимись обігрівачами!

Перспектива – не з кращих…

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Вже третю Олімпійську алею висаджено на Чернігівщині

Продовжуючи нещодавно започатковану традицію на честь відзначення 30-річчя Національного олімпійського комітету України та 20-ї річниці створення відділення НОКу в Чернігівській області, сьогодні у Новгород-Сіверському відбувся черговий спортивно-масовий захід та урочисте висадження третьої Олімпійської алеї.

2021-09-20 11:05