Зустріч народних депутатів України з представниками місцевого самоврядування

2019-10-11 08:09

В обласній раді відбулася робоча зустріч представників громадськості, депутатів та керівництва обласної ради, районних рад і об’єднаних територіальних громад за участю народних депутатів України від Чернігівщини – Антона Полякова, Олега Семінського, Максима Зуєва, Валерія Зуба та Сергія Гривка, що наразі працюють в округах, і за ініціативи виконавчої дирекції місцевої Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад Чернігівщини».

В Україні завершується процес децентралізації, в якому Чернігівщина займає лідируючі позиції. Голова обласної ради Ігор Вдовенко зазначив, що в області утворено 45 ОТГ, ще в чотирьох громадах будуть поведені вибори до кінця року. Серед проблемних питань – створення Сухополов’янської ОТГ Прилуцького району та приєднання Вознесенської сільської ради Чернігівського району до Чернігова.

Серед важливих питань було розглянуто перспективи децентралізації й адміністративно-територіальної реформи, болючою виявилася проблема формування місцевих бюджетів 2020 року, а також реформування освітньої та медичної галузей.

Начальник управління освіти і науки облдерж­адміністрації Микола Конопацький у своєму виступі зупинився на питаннях освітнього процесу. Держава не фінансуватиме школи з кількістю учнів менше 40, цей тягар ляже на плечі громади. Начальник управління охорони здоров’я ОДА Петро Гармаш зазначив: «Ми в активній фазі реформування, торік усі заклади первинного рівня стали некомерційними підприємствами». З його доповіді стало відомо: не вистачає майже 3 тисячі лікарів, у вторинного рівня немає таких фахівців, як анестезіологи, хірурги й гінекологи, що надають екстрену медичну допомогу хірургічного профілю (8 районних лікарень не мають жодного анестезіолога). Відзначається велика плинність кадрів середнього персоналу, медпрацівники виїжджають працювати за кордон, лише за минулий рік 38 лікарів високого фаху покинули Україну.

У своїх виступах народні депутати акцентували увагу на позитивних зрушеннях. Валерій Зуб повідомив, що медичну реформу буде продовжено, а видатки на медицину – збільшено. Планується також введення страхової медицини. Максим Зуєв підтвердив існування гострої проблеми відсутності доріг, для вирішення якої нещодавно прийняли закон про ваговий контроль вантажного транспорту, а також планують більшість коштів із бюджету 2020 року направити в дорожній фонд. Олег Семінський зазначив, що протягом п’яти місяців маємо тенденцію зниження ціни на природний газ на 25% і що це тільки початок. За рекордний період Україна закачала до підземного сховища 20 мільярдів кубометрів газу, який потім підійматиметься звідти на опалювальний сезон. «Хочу заспокоїти наших громадян: опалювальний сезон ми пройдемо нормально та спокійно, з таким обсягом газу все буде добре».

Посадові особи органів місцевого самоврядування Чернігівщини, очільники ОТГ мали можливість поспілкуватися з народними депутатами й розібратися з питаннями, що в першу чергу хвилюють ОТГ. Гострими постали проблеми наповнення місцевих бюджетів 2020, збільшення повноважень ОТГ без належної фінансової підтримки та процесу закінчення децентралізації. Представників ОТГ турбують питання освітньої субвенції, скасування акцизу, фінансування мистецьких шкіл, ремонту й очищення доріг у зимовий період, передачі лісів громадам. Прозвучали проблеми, пов’язані зі сміттям, будівництвом сміттєпереробного заводу, а також із поліцією та забезпеченням правопорядку.

«Деснянська правда» вирішила також особисто поспілкуватися з очільниками ОТГ й посадовими особами органів місцевого самоврядування. Корюківський міський голова та голова Корюківської ОТГ Ратан Ахмедов повідомив: «Проєкт бюджету 2020 року повністю знекровлює місцеві бюджети, тому сьогодні ми звернулися до депутатів нової Верховної Ради з проханням запобігти цьому. Адже наступного року по кредиторському бюджету мінус 15% надходжень забирається до центрального бюджету і жодних компенсаторів нам не дають: відповідно – жодних доріг, ремонту шкіл, будівництва водогонів ‒ нічого такого не буде, лише – виплата заробітної плати. Шляхи вирішення – як і минулого року, адже не вперше Міністерство фінансів подає такий проєкт бюджету. Минулі роки наші мажоритарні депутати це питання врегульовували, і всі безглузді пропозиції Верховною Радою були відхилені, що дало більш-менш нормальний бюджет із бюджетом розвитку, видатками на будівництво й реконструкцію. До речі, вперше за історію Корюківської громади наступного року у нас не вистачатиме коштів на освіту».

Гостросоціально сприймає питання, що стосуються бюджету 2020 року, й голова Городнянської ОТГ та міський голова Андрій Богдан. «Питання, які порушувалися сьогодні на нараді, є дуже важливими, і хочеться, щоби їх почули народні депутати, які голосуватимуть за бюджет. Тому що бюджетний процес і питання децентралізації пов’язані між собою: жодна громада не буде успішною, якщо не буде нормального прозорого фінансування, яке б вирішило питання, покладені на громади. Засідання корисне, і я думаю, що воно виявиться продуктивним, адже ми передали депутатам свої напрацювання. Стосовно закінчення децентралізації: в жодному разі не можна зупиняти процес, бо це європейський шлях громади, базовий рівень, який повинен бути успішним, адже успішні громади – успішна держава. Проблеми громад ‒ це загрози бюджету 2020, бо не буде акцизу, а це 5 мільйонів, які невідомо як нам компенсувати, це й питання освітньої субвенції, додаткової дотації тощо. Сьогодні ми працюємо стабільно й успішно, але багато повноважень, які повинна фінансувати держава, ми перебрали на себе, що є найбільшою загрозою. Якщо наступного року держава покладе на місцеві бюджети ще більше своїх повноважень, то ми не витримаємо й повернемося до минулого».

Виконуюча обов’язки селищного голови Ніна Ворох із Михайло-Коцюбинської ОТГ: «На зустрічі було порушено багато актуальних питань, що стосуються ОТГ. Наша громада налічує 35 сіл. Найбільша проблема ‒ ремонт доріг між селами, які у страшному стані. На території громади 10 шкіл, 7 дитячих садків, ФАПи й амбулаторії, що потребують завезення палива. Також існує проблема освітлення сіл, які приєдналися до ОТГ».

Пропозиції представників обласної ради, ОТГ і громадськості Чернігівщини будуть протокольно оформлені й передані до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. Народні депутати у своїх виступах зазначали, що озвученою сьогодні інформацією володіють, адже чули її від людей в округах і над окремими напрямами вже працюють. Ми попросили депутатів дати коментар про вже виконану роботу нової Ради й дізналися їхні подальші плани.

«Що стосується нової Ради, то вперше в Україні присутня монобільшість, яка не повинна об’єднуватися зі старими політичними силами, щоби робити покращення й вивести країну в нову економічну площину зростання. Наразі ми опрацюємо законопроєкти, які анонсував іще у президентську кампанію Володимир Зеленський. Мною вже внесено один законопроєкт, що стосується змін до Адміністративного кодексу. Протягом 1-2 тижнів буде подано до Верховної Ради ще декілька, які стосуються економічної зони Чернігова й сьогоднішніх вагомих напрацювань (наприклад, проблеми щільності району по населенню чи місцевих бюджетів 2020). Я хочу зробити певні економічні преференції, щоб область розвивалася. Для цього варто використати точкові побажання громад і зробити так, аби депутатське об’єднання могло їх лобіювати разом», ‒ висловив думку Антон Поляков

Олег Семінський: «Одного ранку наша країна прокинулася новою, тому що ми обрали новий інноваційний технократичний уряд. Середній вік нашого уряду – 35-37 років, що безмежно тішить. Керівник Кабінету Міністрів і самі міністри мають західну освіту, величезний досвід управління підприємствами, вони макроекономісти, що важливо для держави. Ми розпочинаємо докорінне реформування нашої держави й економіки для того, щоби країна стала багатою та процвітаючою. Радує, що нарешті розпочали реалізацію планів. Наприклад, після переговорів МВФ зі Світовим банком гроші в Україні коштують уже не 8-10%, а 2%. Хочу попросити громадян із розумінням поставитися до, можливо, десь непопулярних речей, бо рік-два буде важко, проте потім ми пожинатимемо плоди наших реформ: коли економіка запрацює, запрацює внутрішній маховик держави, малий, середній та великий бізнес.

Сьогодні відбулося засідання, щоби в першу чергу налагодити прямий місток між керівниками ОТГ й нами, можливими авторами законодавчої ініціативи, щоби вносити правки та побажання. Сподіваємося, що такі зустрічі стануть постійними».

Аня ІЛЛЕНКО
Фото з сайту облради

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42