Ринок землі: що чекає українців?

2019-10-10 09:15

Президент Володимир Зеленський заявив про проведення в Україні земельної реформи до кінця поточного року, а наступного – створення ринку землі. Чи готова Україна до впровадження ринку землі, якими будуть імовірні наслідки й загрози зняття мораторію та які перспективи української аграрної індустрії? Відповіді на ці та інші запитання спробували дати 1 жовтня в Чернігівській обласній раді під час проведення аграрного форуму.

Участь у заході взяли голова обласної ради Ігор Вдовенко, його заступник Арсен Дідур, який модерував зустріч, депутати обласної ради, представники всеукраїнських аграрних асоціацій, фермери, ветерани АТО/ООС, землевласники та громадськість. До обговорення порушеної проблеми долучилися народні депутати України Валерій Давиденко, Валерій Зуб, Сергій Гривко, Павло Халімон та Андрій Пузійчук.

Розпочали засідання зі вступного слова Ігоря Вдовенка, який зазначив: «Приємно, що обласна рада стає комунікативним майданчиком для обговорення й вирішення нагальних наболілих питань». Дискусійна тема не нова, адже останні 20 років питання зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення періодично виносилося на розгляд Верховної Ради України. Голова обласної ради повідомив, що сьогодні в державі налічується 64,6% сільгоспугідь, тому питання ринку землі резонансне, особливо після того як на сайті Кабінету Міністрів 29 вересня з’явилася інформація про деякі зміни до законодавчих актів України, що регулюють обіг сільськогосподарських земель. Згідно з текстом законопроєкту, можливість купувати землі с/г призначення буде в українських фізичних і юридичних осіб, територіальних громад та  держави; також  влада пропонує дозволити продаж землі іноземцям за умови реєстрації юридичної особи в Україні та сплати податків. Обмеження з концентрації сільгоспземлі буде 15% у межах області та 0,5% – у межах країни. Під концентрацією розуміється не тільки перебування землі у власності, а в тому числі її оренда.

‒ Занадто швидке запровадження ринку без урахування всіх ризикових важелів і загроз може наробити чимало лиха. Якщо більшість у Верховній Раді називаємо «слугами народу», а земля, як відомо, – головне багатство українського народу, то чому би не вирішити це резонансне питання, провівши його через  референдум? – зазначив Ігор Вдовенко. Також він додав, що поки наші хлопці проливають кров за рідну землю, ми не маємо морального права розпродавати її. Спочатку потрібно завершити війну, адже до процесу скуповування земельних ресурсів можуть спокійно долучитися громадяни ворожої держави.

У рамках дискусії з приводу запровадження ринку землі слово мали обласні обранці. Першим виступив депутат від Аграрної партії України Валерій Колоша, який назвав три основні питання, що мають бути обов’язково вирішені перед затвердженням закону, а саме: «Перше питання, яке ми ставимо сьогодні, – відкликати законопроєкт про обіг с/г земель і створити новий у присутності всіх профільних асоціацій, з урахуванням недоліків і рекомендацій з метою збереження економіки та українських родючих земель; друге – ініціювати прийняття закону про референдум; третє – провести Всеукраїнський референдум про зняття  мораторію з продажу земель с/г призначення».

Голова Асоціації фермерів Іван Якуб (депутат від ВО «Батьківщина») прокоментував пункти законопроєкту і знайшов низку вагомих зауважень та нісенітниць, що свідчить про необхідність редагувань. Від нього прозвучала низка пропозицій. Одна з них: «На сьогоднішній день в Україні електронний геокадастр іще  якоюсь мірою зроблений, проте відсутні електронні реєстри корисних копалин, лісовий та водний. Тому потрібно вирішити спочатку питання реєстру, а вже потім увести ринок землі, аби знати, яку землю доречніше продати, щоби не залишитися без родючих ділянок, насичених корисними копалинами».

Депутат від Аграрної партії Сергій Чубовський зазначив: «У тому вигляді, в якому сьогодні перебуває законопроєкт, поданий до Верховної  Ради, він  існувати не може, бо не відповідає нагальним стандартам і має бути допрацьованим. Для того, щоби прийняти закон про  ринок землі, потрібно прийняти ще не один закон до нього, адже в Україні не впорядкований геокадастр, не зроблена інвентаризація земель і основне – не створена фінансова установа, яка би цим опікувалася».

Депутати напрацювали перелік завдань, які необхідно вирішити до запуску земельної реформи в Україні. У першу чергу запропоновано навести лад у земельному кадастрі, адже, як прозвучало на засіданні, станом на початок 2018 року відсутні дані про 27% земель України, серед яких 20% земель с/г призначення, право власності на які є, але невідомо, де вони є. Важливо організувати банківську систему, яка б давала пільговий кредит для купівлі землі під адекватні відсотки. Ефективність реалізації законопроєкту про ринок землі можлива тільки після закінчення процесу децентралізації, адміністративно-територіальної реформи та припинення війни на сході.

За словами спікерів, купувати землі повинна держава або фізичні особи, в жодному разі не юридичні. Пропонувалось узагалі відсторонити їх від таких повноважень на певний період, доки відпрацюється механізм у країні, перекривши таким чином потік капіталу іноземцям. Важливо також першочергово забезпечити земельними ділянками учасників АТО.

Обговорення нагальних питань розпочали аграрії області й землевласники. Голова Семенівської районної ради Василь Малкович передав народним депутатам на опрацювання науково-практичну доповідь, проєкт селозберігаючої парадигми ринку землі. Серед доповідачів прозвучала пропозиція – частину земель, які перебувають на території державних установ, розподілити між працівниками закладів, звернувши особливу увагу на науковців. Окрім того порушувалися питання забезпечення прав орендарів після старту продажу землі, підтримки органічного виробництва. 

Виголошувалися заклики фінансової підтримки й захисту фермерів, адже відсутня впевненість у тому, що їхні договірні зобов’язання будуть захищені державою. Фермери бояться, що вкладатимуть кошти не в розвиток, запровадження сучасних технологій господарювання, придбання нової техніки, а витрачатимуть прибуток на сплату кредитів. А деякі підприємства взагалі повинні будуть припинити свою роботу, звільнити людей і зупинити підтримку соціальної сфери тих населених пунктів, де вони займаються с/г діяльністю. Як аргументи виступаючі наводили паралелі із земельними реформами інших країн, цитували європейські закони, вимоги та стандарти, а все заради однієї мети – переконати народних депутатів не голосувати за пропонований законопроєкт заради збереження економіки України.

Перед прийняттям спільного рішення, за регламентом форуму, слово мали народні депутати. Заступник голови профільного комітету Павло Халімон у своєму виступі пояснив: «Мета закону про обіг с/г земель або зняття мораторію включає 3 тези: 1. відкритий білий ринок; 2. дерегуляція спрощення процедур; 3. заснування інституцій управління і 4 додам від себе - перетворення землі не на товар, а на актив». Наголосив, що більше 8 способів налічує вітчизняне законодавство, яке дозволяє оформити землю під мораторієм. Що стосується дерегуляції, всю державну землю влада хоче віддати в розпорядження ОТГ, де лише громада матиме право вирішувати, що з нею робити. Також додав, що викуп земельної ділянки не припиняє права оренди, якщо змінюється власник.

Андрій Пузійчук зазначив: «Українські чорноземи – еталон чорноземів у всьому світі. Позитивним моментом законопроєкту є передача землі громадам за межами населеного пункту, адже значні надходження до місцевих громад становить орендна плата».

Народні депутати України дослухалися до позиції аграріїв та думки жителів області й запевнили, що під час опрацювання та внесення поправок до законопроєкту, голосування у Верховній Раді України врахують усі думки та пропозиції, висловлені сьогодні, й діятимуть в інтересах людей, які їх обирали.

За результатами обговорення було ухвалене Звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з трьома основними вимогами:

  1. Відкликати урядовий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» як такий, що не відповідає національним інтересам.
  2. Розпочати розробку нового законопроєкту про обіг земель із широким залученням аграріїв, профільних  асоціацій та представників громадськості.
  3. Ініціювати проведення Всеукраїнського референдуму стосовно обговорення питань ринку землі. Під час голосування пропоновану резолюцію форуму одноголосно підтримали всі аграрії, присутні на зібранні.

Аня ІЛЛЕНКО
Фото з офіційного веб-порталу Чернігівської обласної ради

Інші новини:


Коли змінюєш світ на краще

…Тривалий час уже працювала в «Гарті», але ніяк не вдавалося побувати у відрядженні в єдиному районі області – Талалаївському. Бо у відділі військово-патріотичного виховання (був у тодішні часи в редакції такий), «оселився» виходець із чернігівського «Бенілюксу» Яків Ковалець.

2022-01-20 09:14