«Епідемія», що нас знищує

2019-10-03 12:41

Навіщо «чайка» шукає «Марію Іванівну» з «пластиліном»? І нащо їй «баян»?!!

Власне кажучи – це я про сучасну наркоманію, яка, практично, «переможно» крокує і нашим Черніговом. Майже щодоби патрульні затримують мешканців міста або з наркотиками, або під дією наркотичних препаратів. Лякає, що серед них переважна більшість – підлітки! Тобто пора вже волати: «А куди дивляться сім’я та школа?»

Доречно згадати, що років із десять тому мені довелося бути присутнім на зустрічі керівників трьох сусідніх областей – Брянської (Росія), Гомельської (Білорусь) та Чернігівської. І, згідно з тодішніми реальними даними борців з розповсюдженням наркотиків, українці використовували наркотики здебільшого рослинного походження. Тоді як білоруси, через відсутність грошей, «сиділи» на «аптечних» наркотиках. А от росіяни вже з останніх сил намагалися боронити молодь від «синтетики». 
Не минуло й десяти років!

Нині наша Національна поліція має окремий Департамент протидії наркозлочинності (створили наприкінці листопада 2015 року), який і переймається цією надважкою, але дуже важливою проблемою. Але цих зусиль явно недостатньо. Тим більше, що нахабство та зухвалість, із якими діють сучасні наркоділки, реально перейшли всі допустимі межі. Підкреслю: не минуло й десяти років, як синтетичні наркотики практично полонили молодь нашої країни.

А це ж не тільки реальна шкода для здоров’я. Це й кількість жертв на дорогах і тротуарах (згадайте той же Харків із наїздом «мажорки під кайфом» на пересічних містян на зупинці громадського транспорту чи наїзд на маленького хлопчика в Чернігові на Кільцевій); це й передозування наркотою школяра (жив із батьками на вулиці Рокоссовського), яке закінчилося смертю останнього; це й реальне підвищення вуличної злочинності; це втрата робочих рук… І взагалі, всі погані наслідки можна перераховувати довго.

Не потрібно казати, що влада Чернігова не звертає жодної уваги на цю дуже серйозну проблему, яку з роками буде все важче й важче побороти. Адже синтетичні наркотики – це не тільки «дешево й сердито». А ще й модно. Міський голова Владислав Атрошенко вже не раз акцентував увагу керівника міської поліції та наших комунальників на двох нагальних проблемах – розповсюдження наркотиків через Інтернет та соціальні мережі, що супроводжується відповідною рекламою на стінах будівель і парканах міста. Та комунальники насамперед прибрали так звану «рекламу» з видних місць. Хоча в радіусі одного кілометра від будівлі мерії (тобто в центрі міста) цієї «реклами» хоч греблю гати! Що ж говорити про більш віддалені райони?

Реально бачу справжню й копітку боротьбу з цією заразою лише співробітників місцевого Департаменту протидії наркозлочинності та активної частини громадськості. Але це навряд чи врятує Чернігів від «пошесті». Наркодилери, рекламуючи свої Інтернет-магазини отрути, ніби змагаються в нахабності й зухвалості. Вони давно вже наплювали не тільки на закон і мораль, а й на людські долі. Цих ділків не лякає кримінальне покарання – до дванадцяти років із конфіскацією майна. Особливо коли прибутки обчислюються мільйонами гривень.

Як на мене особисто, ситуація з «торгівлею смертю» нині настільки важка, що цю проблему потрібно терміново вносити до списку пріоритетів діяльності як чиновників, так і депутатів міськради.

І наостанок. Спеціально для батьків. Знання прихованого змісту наркожаргону може спонукати звернути більше уваги на своїх нащадків та їхніх товаришів, знайомих, друзів. Адже у сучасних наркотиків десятки «вуличних» назв. І використовувати їх нині серед молоді модно.

Департамент протидії нарко­злочинності підготував для батьків спеціальний словник на своєму офіційному сайті. З нього ви можете дізнатися багато цікавого!

Наприклад, часто групи наркотиків полюбляють називати людськими іменами: «Коля», «дядя Федір», «Марія Іванівна», «Леся» тощо. Деякі сленгові слова зазвичай використовують у побуті, як-от «пластилін», «зеленка», «гречка», «пудра» та інші.

І «чайка» зовсім не птиця – це людина, яка, не заплативши, шукає по місту заховані закладки з наркотиками. А «дорога», «п’ятка», «чек» і «половинка» – це не набір слів, а терміни, які означають різні дози наркотику. До речі, і «баян» – не музичний інструмент. На наркосленгу – це шприц.

Рятуймо майбутнє Чернігова разом!

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13