«Lytavry». Третій епізод

2019-10-02 06:18

Міжнародний фестиваль інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Lytavry» втретє заграє на Чернігівщині. Чому саме Сіверська земля прийматиме гостей? Бо саме вона є автентичною Україною. Це сказано не в образу іншим регіонам нашої країни, великої і єдиної, від Дону до Сяну, від північного Полісся до південних берегів Криму. Чернігівщина вже приймала гостей «Lytavryv» у 2016-му та 2017 роках. Тоді до Чернігова, Ніжина, Корюківки, Седнева з’їхалися гості з усієї України й зарубіжжя. 

Збирати та об’єднувати людей – то великий талант Тетяни Винник.

Адже втретє фестиваль «Литаври» об’єднає на Чернігівщині відомих літераторів із усього світу, зробивши на кілька днів Сіверський край культурно-мистецьким майданчиком. Тетяна Винник – відома сучасна українська письменниця, журналістка, перекладачка й чудова мама. Пріоритетний напрям її громадської діяльності – просвітництво. Тетяна знана як організаторка фестивалю для соціально уразливих категорій дітей «Теплі долоні», кураторка Благодійної акції «Теплі долоні» – зібрання бібліотечок для шкіл у зоні АТО та лідерка ініціативної групи літературно-мистецького фестивалю «Територія Гоголівка. Перезавантаження». Пані Тетяна – організаторка чернігівського обласного фестивалю родинного читання «Словограй» разом із чернігівською ГО «Апельсин». Фундаторка міжнародного фестивалю інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Lуtavrу» й ГО «Центр новітніх ініціатив та комунікацій».

Фестиваль «Lytavry» не втратив старих локацій, але набув нових. Уперше поширився на Бахмач. Куратором у цьому місті є Іван Баран – молодий письменник, учитель, музикант, переможець і лауреат міжнародних та всеукраїнських літературних і наукових конкурсів, член Національної спілки письменників України.

Уперше «Lytavry» 10 жовтня завітають на предківщину українських письменників Юрія Збанацького, Василя Нагорського та на другу  батьківщину чуваського  письменника Мішші Сеспеля, в містечко Остер на Козелеччині. Опікується фестивалем в Острі талановитий викладач та справжній maestro у світі літератури для творчої молоді містечка Ірина Смовська.

У Корюківці куратори — Володимир Онищук та Віктор Татарин.

Володимир Онищук – відомий громадський активіст і волонтер. Ще 2011 року він разом із однодумцями заснував у Корюківці молодіжну організацію «Альтернатива». Володимир вірить, що прожити повноцінне життя там, де ти мешкаєш, неможливо без служіння іншим.

Я, Віктор Татарин, – письменник, журналіст, громадський діяч, один із керівників ГО «Медіа-центр «Свобода слова нового століття». Переконаний, що спілкування між колегами на фестивалі стимулює до творчості й надихає змінювати світ, що сьогодні кожен український митець працює на майбутнє нашої літератури і держави загалом. Маю честь бути прес-секретарем фестивалю.

Відчутно допомагає фестивалю і наш земляк, поет, дизайнер цьогорічної емблеми «Lytavryv» Андрій Барабаш із Корюківки. Андрій – професійний металург, та це зовсім не заважає йому творити: писати вірші, майструвати чи вправлятися в кулінарії. Коли є вільний час, Андрій бере участь у волонтерських ініціативах ГО «Альтернатива» та літературних заходах.

У Чернігові подвижницею фестивалю є письменниця, філологиня Ганна Арсенич-Баран – голова Чернігівської обласної організації Національної спілки письменників України. Вона – завідувачка кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидатка філологічних наук, доцентка. 

Активно допомагає в обласному центрі вже третій раз поспіль громадський діяч, журналіст, краєзнавець Олександр Ясенчук

Однією  із традиційних локацій є стародавнє місто Ніжин. Координує роботу в цьому мальовничому містечку наш старший колега, письменник Анатолій Шкуліпа. Анатолій Григорович – лауреат літературно-мистецької премії імені Михайла Коцюбинського та Міжнародної літературної премії імені Івана Кошелівця. А ще письменник – керівник літературної студії й не одне десятиліття надихає юних ніжинців розвивати в собі літераторів.

Координувати роботу Міжнародного фестивалю інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Lуtavrу» в Седневі буде Тетяна Луговська. Пані Тетяна закохана в історію свого міста, нині вона – завідувачка філії Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського «Садиба родини Лизогубів». Членкиня Національної спілки краєзнавців України, досліджує історію рідного краю, має наукові публікації, переможниця всеукраїнського конкурсу «Краса та біль України».

Завдяки Ользі Ольховій у нас на фестивалі буде своє кіно, адже саме вона організовує та координує роботу професійної знімальної групи. Ольга Ольхова (Сухомлин) – поетеса, авторка трьох поетичних книжок, а також численних публікацій у періодиці та альманахах, учасниця нарад молодих авторів, міжнародного пленеру перекладачів (м. Паланга), кандидатка наук із соціальних комунікацій, доцентка Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Така вона – команда цьогорічного фестивалю. Названі не всі. Бо фестиваль «Lytavry» – це командна робота.

У рамках фестивалю видаватиметься альманах із такою ж назвою – «Lytavry». До нього увійшли твори понад ста тридцяти авторів Чернігівщини, України й зарубіжжя. Серед них найстарший письменник  Микола Адаменко із Сосниці, двоє шевченківських лауреатів – Дмитро Іванов та Леонід Горлач. А також наймолодші – Софія Татарин і Софія Башинська. Перша Софія зарекомендувала себе ще на минулому фестивалі як новелістка. А Софія Башинська має цього року в «Литаврах» вірші.

А хто ж нині, з 9 до 11 жовтня, гостюватиме на нашій землі? Географічне розмаїття гостей фестивалю «Литаври» вражає, в нашій програмі – знайомство з письменниками 15-ти країн світу: Грузії, Німеччини, Македонії, Сербії, Чехії, Хорватії, Польщі, Білорусі, Кореї, Сирії, Вірменії, Туреччини, Японії, Китаю та В’єтнаму. Зупинюся на знакових постатях.

Із сусідньої Польщі до нас завітає поетеса, прозаїк, перекладачка Міра Лукша. Народилася пані Міра в Гайнівці Підляського воєводства в Польщі, де проживає білоруська національна меншина. Пізніше Міра Лукша вивчала польську та російську філологію у філії Варшавського університету в Білостоці. Авторка сімнадцяти книг і десяти поетичних збірок.

Ганна Клименко-Синьоок – поетеса, перекладачка, літературознавиця і критикеса, авторка п’яти власних поетичних збірок та книги поетичних перекладів Анни Ахматової «Стисла руки під темним серпанком…» і низки перекладів віршів Марини Цвєтаєвої, Олександра Вертинського.

Ще одна гостя нашого фестивалю – відома поетка і дитяча письменниця Марія Морозенко – лауреатка премії імені Лесі Українки. Її ніжне й мудре поетичне слово радує шанувальників не лише у віршованих збірках та історичних поемах. У творчому доробку авторки вже більше сотні пісень. Також жодну дитину не лишить байдужою її творчість, адже діапазон дитячих творів пані Марії – від найменших до підлітків.

Літературна діяльність письменниці Лариси Ніцой тісно пов’язана з освітянською та громадською активністю. За ініціативою пані Лариси вже побачило світ чимало культурних проектів, зокрема щорічний «круглий стіл» «Книга на захисті дитячої душі», Всеукраїнський рух «Дорослі читають дітям» та інші.

Гостя  з Польщі – Божена Боба-Дига. Вона – активна членкиня краківського відділення СПП (Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), добре відома своїми виступами і у Кракові, й далеко поза його межами. Божена вже не раз бувала в нашій країні, зокрема й у нас на фестивалі у 2017 році.

З Рівненщини до нас приїде Ірина Баковецька – письменниця, журналістка та відома культурна діячка, голова Рівненської організації Національної спілки письменників України.

Ще одна наша гостя – математик за освітою і поетка за покликанням Іскра Пенева з Белграда. Іскра – авторка низки ніжних і водночас надзвичайно глибоких віршованих збірок, також вона активно публікується у періодиці, антологіях сербської та македонської літератур і бере участь у багатьох міжнародних літературних фестивалях.

Усіх гостей заходу неможливо вмістити в цю невеличку статтю. Тому, хто кохається в художньому Слові, запрошуємо до спілкування з 9 по 11 жовтня цього року на фестивалі «Lytavry». 

Віктор ТАТАРИН

Інші новини:


Чернігівщина – читаюча область

Це напевно знає директорка Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» Олена Дорошенко, адже вже котрий рік поспіль Чернігівська дирекція тримає дуже високий інтегральний показник за різними позиціями і перебуває в п’ятірці кращих.

2022-01-24 10:17