Монетизація субсидій: що потрібно знати споживачеві?

2019-06-20 12:22

З 1 січня 2019 року набули чинності зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Головна новація – житлові субсидії виплачуються споживачеві у грошовій формі. У березні 2019-го мільйони громадян уперше отримали на руки так звані «живі кошти» для сплати за комунальні послуги. А загалом на субсидії протягом поточного року з держбюджету заплановано виділити понад 55 мільярдів гривень.

Механізм виплат стає прозорішим

Монетизація субсидій – це запровадження розрахунків за комунальні послуги «живими» грошима, тобто кошти державної допомоги надходять безпосередньо громадянинові, котрий розраховується ними за спожиті послуги. Цей процес передбачає перехід від безготівкових розрахунків бюджету з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг. Мета монетизації – створити прозорий механізм надання житлових субсидій і стимулювати громадян до економного споживання енергоносіїв. Про це журналістам регіональних ЗМІ розповіли фахівці Мінсоцполітики та Світового банку.

«Наразі житловий сектор в Україні щорічно потребує 18 млрд кубів газу, енергоспоживання в нашій державі становить 200 кВт на один квадратний метр. А в європейських країнах цей показник перебуває на рівні 50-80 кВт, – повідомив Віталій Музиченко, генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України. – Та субсидія, що тривалий час представляла собою віртуальні клірингові розрахунки, на практиці була гальмом енергоефективності. Надання субсидій у грошовій формі заохочуватиме людей заощаджувати енергоресурси за допомогою сучасного обладнання, утеплен-ня житла тощо».

Виплати житлових субсидій у грошовій формі відповідають європейській практиці адресних субсидій, де такий підхід уже підтвердив свою ефективність.

Дві моделі впровадження монетизації

– Монетизація субсидій здійснюється за двома моделями: безготівкова грошова форма й готівкова форма, – розповіла Валентина Войтенко, консультантка Світового банку. – Безготівкова грошова форма запроваджена для громадян, які вперше звернуться по субсидію у 2019 році. На кожного нового одержувача субсидій автоматично відкривається персональний рахунок в Ощадбанку. Він має спеціальний режим використання: ці кошти банк спрямовує на оплату спожитих власником картки послуг. Зокрема, за газ, тепло, електроенергію, воду та інші житлово-комунальні послуги, які були надані субсидіантові. Після закінчення опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії, що утворюються за рахунок економного споживання води, теплової енергії, газу та електроенергії, люди зможуть витратити на власні потреби. Такий підхід заохочує споживачів до економії. Готівкова форма надання субсидій впроваджена для тих, хто вже отримував субсидію станом на кінець 2018 року. За цією моделлю субсидії виплачуються грошима безпосередньо громадянам, які повинні самостійно платити за спожиті житлово-комунальні послуги й, відповідно, в разі їх ощадливого використання, розпоряджатися сумами зекономленої субсидії.

Пенсіонери отримують субсидії через Пенсійний фонд України одночасно з пенсією – поштою або на банківський пенсійний рахунок. Решта одержувачів субсидій отримує виплати через особистий рахунок в Ощадбанку. Безготівкова грошова форма і готівкова форма реалізовуватимуться паралельно, і за результатами аналізу їх ефективності буде прийнято рішення, яким чином процес монетизації субсидій провадитиметься надалі.

Хто виграє і хто програє?

Фахівці переконані, що монетизація заохочуватиме споживачів до енергозбереження та ефективнішого витрачання ресурсів, а також відкриє шлях до розвитку конкурентного ринку постачальників газу, електроенергії, води тощо. Адже досі споживачі фактично були закріплені за тим чи іншим монополістом. Розвиток конкуренції і можливість вибору – це єдиний цивілізований шлях до підвищення якості послуг та зниження тарифів на них.

Лунають думки, що монетизація призведе до зростання інфляції. Експерти розвінчують цей міф. «За оцінками Міністерства фінансів та міжнародних експертів, монетизація субсидій не спричинить зміни рівня інфляції і не може на неї впливати, – вважає Валентина Войтенко. – По-перше, сума, яка виділяється, порівняно з іншими витратами бюджету не є значною. По-друге, не формуються нові витрати або нові бюджетні трансфери. Тобто гроші, по суті, перерозподіляються й надходять безпосередньо населенню. Отже, це не сформує додаткових витрат, а просто знизить кількість корупційних схем у нашій країні».

Також існує міф, що від монетизації програють малозабезпечені верстви населення. «Насправді все навпаки, – зауважила Катерина Петрина, старший спеціаліст з питань соціального захисту Світового банку. – Якщо ми проведемо монетизацію і перейдемо до того, щоби ціна на газ була повністю ринковою, найбільше від цього виграють саме малозабезпечені верстви населення, оскільки вони зможуть отримати більше «живих» коштів. У програші опиняться ті, хто не рахує, не заощаджує та багато споживає. Таким споживачам доведеться платити більше. Водночас від монетизації виграє все суспільство. Адже розподіл коштів стане прозорим, адміністрування – якіснішим, а бюджетні кошти, призначені на надання соціальної допомоги, розподілятимуться саме тим, хто їх потребує. Монетизація дає змогу обмежити корупційну складову, бюрократію і зловживання, адже кошти державної підтримки надходитимуть напряму тим, хто споживає послуги».

У перспективі монетизація субсидій дозволить домогосподарствам оплачувати закупівлю не лише природного газу, а й інших видів палива (брикети, пелети, дрова, вугілля), які нині набагато дешевші за газ.

Отримав кошти – плати вчасно

Громадяни, які одержали на руки кошти, але вчасно не сплатили за житлово-комунальні послуги, ризикують залишитися без субсидії, доки не погасять борг.
– Одержувачі субсидій мають певні зобов›язання: своєчасно і в повному обсязі оплачувати житлово-комунальні послуги. Ці вимоги закладено в Порядок надання субсидій, – наголошує Алла Малієнко, керівниця Київського пресклубу Національної спілки журналістів України. – Зокрема, субсидія на наступний період не призначається, якщо є заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг більш ніж за один місяць на суму від 340 гривень. Коли людина погасить цей борг, субсидію буде перепризначено, але вже у безготівковій формі – такі доповнення до чинного порядку наразі готує Уряд.
Дуже важливо, щоб у отримувача субсидій не було заборгованості за житлово-комунальні послуги станом на травень 2019 р., коли відбуватиметься перепризначення субсидій на наступний рік.

Що думають постачальники послуг?

Із рахунків за газ, отриманих клієнтами ТОВ «Чернігівгаз Збут» у березні, графа «субсидія» зникла. Відтепер споживачеві потрібно орієнтуватися на суму, нараховану до сплати, й повністю її оплатити, нагадує прес-служба компанії. «Чернігівгаз Збут» не контролюватиме ані надходження державних коштів, ані кількість отримувачів компенсації. Компанія лише подаватиме до місцевих відділів соцзахисту списки боржників, які є підставою для позбавлення субсидії і в подальшому – припинення газопостачання. 
– Наша компанія вітає крок держави в напрямку монетизації, – зазначає директор «Чернігівгаз Збуту» Іван Луста. – Це зробить ринок прозорішим, а у споживачів буде змога оперувати цими коштами і, за можливості, дещо зекономити на комуналці. Втім, існує ризик, що людина може використати кошти не за призначенням. Постачальники послуг повністю залежатимуть від сумлінності громадян та своєчасних державних виплат «на руки» нашим клієнтам.

«Слабким» місцем нової системи керівник ТОВ «Чернігівгаз Збут» вважає те, що гроші по субсидії споживачі отримуватимуть лише наступного місяця. Відповідно, у декого може виникнути місячна заборгованість. «Мінсоц­політики заявляло, що наявну переплату на особовому рахунку споживач може використати для оплати послуг у наступні періоди, – коментує ситуацію Іван Луста. – На ділі це може бути переплата відділу соцзахисту за минулі періоди. Відповідно, на кінець опалювального сезону ці кошти держава може списати, а у споживача станом на 1 червня, знову ж таки, виникне заборгованість. Дотепер постанова КМУ №534 не відмінена, і цілком імовірно, що після опалювального сезону відбудеться перерахунок надлишкових коштів. Якщо домогосподарство не сплачувало поточних нарахувань, воно автоматично перейде в розряд боржників та буде змушене сплатити борг власними коштами».

Зауважимо, що станом на кінець березня побутові споживачі області мали заборгованість перед «Чернігівгаз Збутом» на суму понад 700 млн грн. Із них 210,5 млн грн – борги субсидіантів.

Вікторія СИДОРОВА

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57