Ляльковий театр: відкинь тінь стереотипу!

2019-09-30 07:26

У народі існує певний стереотип, що театр ляльок – це вистави для дітей дошкільного віку, але це зовсім не так. Чернігівський театр ляльок ім. О. Довженка активно працює, щоби довести протилежне та бути впізнаваним, створюючи різноманітний репертуар. Для зазначеного театру цей рік проходить під числом 35: головний режисер театру Віталій Гольцов відзначає 35 років режисерської діяльності, а актор Ігор Маджуга – 35 років творчої діяльності.

Велику відвідуваність театру підтверджує списана книга відгуків як від дітей, так і від дорослих, що рясніє побажаннями й подяками. Гра акторів надихає глядачів на створення власних домашніх театрів ляльок. Люди демонструють свої творіння працівникам, як, наприклад Улянка Краченко зі своєю бабусею. З виготовлення простих казкових ляльок вони перейшли на плетені для пальчиків і вдома творять власні постановки. Про це розповіла журналістам завідувачка літературної частини театру Мирослава Губар.

Чого ж чекати в новому 44-му сезоні від театру ляльок, дізналися від головного режисера.

– Віталію Володимировичу, що плануєте в новому сезоні? 

– Ми відкриваємо сезон 5 жовтня прем’єрною виставою «Де було мале курчатко?» з моїм авторським текстом. Це вистава-гра для найменшеньких про наше життя, як курчатко пішло пізнавати новий світ і нові слова. У виставі задіяні Вікторія Язичян, Юрій Нікітін, Ярослав Маджуга, Олександр Заборовський. У планах – вистава для старших дітей «Як врятувати динозавра» за твором, що вивчають у школі, українського письменника Сергія Пантюка, також – постановка французького режисера Клемана Перетятка «Маленький принц» за твором Антуана де Сент-Екзюпері.

Трупа цього року поповнилася двома молодими актрисами – це Ольга Ільо та Анастасія Позняк. Наразі в театрі триває ремонт і з’явився новий транспорт, що сприяє підвищенню творчого тонусу.

– До відкриття сезону ще стільки часу. Що ж робити з глядачами, які охоче чекають переглядів? Чи є постановки до 5 жовтня?

– Так, до початку сезону в рамках спільного проєкту Іванівської ОТГ Чернігівського району та нашого театру, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду, наша співробітниця Яна Паніна створила спільну виставу «Про мурзате Вовченя і чистюню Лисеня». Це свого роду інтерактивна вистава-гра для дітей, де їх навчають особистої гігієни. Прем’єра буде наприкінці вересня. У постановці задіяна театральна династія: Ольга, Роман та Ярослав Маджуги.

Приватний театр «Хто» у співпраці з нашим презентує виставу-колискову, створену актором-постановником Антоном Шеремком. Називається вона «Прийде сіренький вовчок». Ця вистава – про дитячі мрії, що приходять у снах та здійснюються. Прем’єра – 21-22 вересня.

– Як ви добираєте репертуар? Чим оперуєте під час відбору?

– Намагаємося охопити різні вікові категорії глядачів: для маленьких це ті, де є безпосередній контакт із глядачем (частіше – вистави-ігри), для старших діток – слідкуємо за літературною програмою школи. Ми спираємося на творчість не тільки українських письменників, а й широко співпрацюємо з місцевими авторами, також не забуваємо про кращі твори світової літератури. Умовно-символічно наш репертуар – як птах: одне крило – вітчизняна література, інше – кращі світові твори. Також є репертуар для дорослих – вечірня сцена, нині це вистави «Гамлет-машина» та за щоденниками О. Довженка «Ріка…Життя…» режисера з Харкова Олександра Ковшуна.

– Чим спричинена поява вистав для дорослих у ляльковому театрі?

– Ми стараємося зруйнувати стереотип, який склався у більшості населення, що театр ляльок – це театр для дітей, адже це простір для всіх.

– Яка постановка театру впродовж останнього часу була найуспішнішою?

– Торік в Україні був проведений перший всеукраїнський театральний фестиваль-премія «ГРА», де брали участь майже 65 театрів. Ми перемогли в номінації «Найкраща вистава для дітей» з постановкою «Ангелик, що загубив зірку». Режисером-постановником був я, художник-постановник Олена Загребіна, музику написав Антон Гаркуша, а у виготовленні декорацій брав участь Нестор Семенченко, якому на той час було 9 років.

– Які фестивалі плануєте відвідати найближчим часом або в новому сезоні?

– 27 вересня їдемо на театральний фестиваль «VIEfest» у Запоріжжя, що відбудеться на Хортиці. Презентуватимемо дві вистави – «Гамлет-машина» (для дорослих) та «Прийде сіренький вовчок» (для дітей).

– Пане Віталію, чому, на вашу думку, сучасним дітям корисно ходити до лялькового театру?

– По-перше, щоби позбуватися залежності від гаджетів, а по-друге, театр – живе мистецтво, яке дає варіанти поглядів на життя; це універсальне мистецтво, в якому поєднані музика, гра акторів, декорації, література, тому дитина може отримати все. 

– Що би ви хотіли побажати глядачам напередодні нового сезону?

– Приходити в театр, любити його й себе як глядача, а також отримувати естетичне задоволення від наших вистав.

Аня ІЛЛЕНКО
Фото надала Мирослава ГУБАР
Світлина з репетиції вистави «Ангелик, що загубив зірку»

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13