Сосниця: чи є перспективи розвитку у «малої» громади?

2019-09-30 07:11

Сосницька об’єднана територіальна громада утворилася наприкінці 2017 року. Громада об’єднала шість сільських рад і Сосницьку селищну раду. Але не об’єднала Сосницький район, до неї увійшла тільки його третина. А якщо брати за населенням, то дві його третини увійшло до ОТГ. Це близько десяти тисяч громадян із сімнадцяти. Але, за твердженням селищного голови Андрія Портного, населення значно менше.

Причина – люди виїжджають на заробітки. Зустрівся я з паном Андрієм у річницю знаменитого земляка, кінорежисера, письменника, художника Олександра Довженка. До утворення територіальної громади пан Андрій очолював Сосницьку селищну раду. Ще буде думати, чи балотуватиметься на посаду голови ОТГ у 2020 році. Андрій Портний одружений. Разом із дружиною виховують чотирирічного сина.

«Я, – каже пан Андрій на запитання про бюджетоутворюючі підприємства в Сосницькій громаді, – жартую. Бо наші бюджетоутворюючі підприємства – це самі бюджетники: вчителі, лікарі та інші. Вони сплачують до нашого бюджету податки на прибуток. На території громади діють три навчальні заклади. Це Сосницький сільськогосподарський технікум бухгалтерського обліку, Сосницький аграрний ліцей та навчально-реабілітаційний центр. Плюс до того – ЗОШ, дитячі садочки. Найбільше наповнюють бюджет педагоги. А ще у нас є фабрика корсетних виробів ПАТ «Еліта», ТОВ «Сосницький сирзавод», ДП «Сосницярайагролісгосп» та Сосницький хлібокомбінат райспоживспілки. Ну і, звичайно, платники податків – фізичні особи-підприємці».

– У Києві відбулися зміни на владному олімпі. Чи відчули щось нове у ставленні до ОТГ?

– Якихось глобальних змін ми ще не відчули. Бюджет виконується той, який був, 2019 року. Але проблема у нас є. Наша громада перемогла в конкурсі регіонального розвитку. Маємо один об’єкт теплореновації дитячого дошкільного закладу. Вартістю 9,5 мільйона гривень. Поки що коштів немає. Цьогоріч передбачено 3, 5 мільйона. Але через лист офісу президента призупинили фінансування. Тому чекаємо, сподіваємося, що гроші надійдуть. Бо цей об’єкт для громади важливий. Ми не можемо зробити власним коштом.

– Чи бачите перспективи розвитку громади? І в чому?

– Ми прийняли стратегію розвитку. Насамперед – це розвиток сільського туризму, переробка сільськогосподарської продукції. Саме глибинна переробка, бо вона дає більшу віддачу. А це дасть можливість створити нові робочі місця навіть із тієї продукції, яка виробляється в підсобних господарствах громадян. Біда в тому, що наші люди не навчилися заробляти гроші. Над перспективами треба працювати. Шукаємо інвестора. До нас зайшла компанія ДП «ІЛС». Це найбільший 3-pl провайдер на ринку України з офісами і складськими комплексами в Одесі, Києві та Дніпрі. Сподіваємося, що в Сосниці налагодиться виробництво обладнання для складів. Вони вже розмістили свої промислові потужності. Під будівництво наша міська рада виділила земельні ділянки.

– Сосниця – тихе містечко в порівнянні з 80-ми роками минулого століття. Як живеться нині тут?

– Сосниця – відносно тихе містечко. І вважаю, що це найкраще місце в Україні, де можна ростити дітей. Нема проблем великих міст. Але на перший план виходять робочі місця. Якщо люди матимуть де працювати, заробляти, то кращого місця для життя годі й шукати.

Цього місяця за тиждень був святковий марафон. Мешканці Сосниці святкували тричі. 8 вересня – день Десни. 10-го – 125-ту річницю від дня народження Олександра Довженка. І 14 вересня – День міста. Цього дня до річниці народження Олександра Довженка буде відкрито пам’ятник.

Загалом, наше містечко – туристичне, особливо у вересні. Є санаторій, колишній будинок відпочинку. За радянських часів тут у санаторії відпочивало півтори-дві тисячі людей за рік. Географія різна. Починаючи від Санкт-Петербурга й закінчуючи Далеким Сходом. Цього року в цьому закладі відпочивали діти з Краматорська Донецької області. Їм дуже сподобалося. Ми вже два роки поспіль боремося за повернення санаторію в комунальну власність. Наразі він державний. Але до того перебував «під крилом» «Укрдержпрофоздоровниці», тобто належав  профспілкам. Держава відсудила. Уже два роки, як ми звернулися до Кабінету Міністрів, щоби передали заклад у комунальну власність. Бо ніхто з державних органів не зацікавлений забирати санаторій собі в управління і займатися ним. Тому наша ОТГ звернулася до державних органів влади з проханням передати нам. «Перше коло пекла» ми пройшли. Розпорядження Кабміну про передачу закладу на баланс ОДА ми вже маємо. Далі обласна держадміністрація, згідно з розпорядженням Кабміну, передасть його нам, органу самоуправління. Сама передача дасть можливість створити додаткові робочі місця і наповнювати бюджет.

У нас два роки поспіль діє дитячий патріотичний табір «Січ». Формат роботи дуже цікавий, у національно-патріотичному напрямі. Дітям тут дуже подобається. Від охочих відбою нема. Провели шість змін по вісімдесят дітей. І це на базі санаторію. Ми зробили таку собі імпровізовану Сіверську Січ. У цьому напрямі вже четвертий рік працювало багато волонтерів. Ми хочемо цей табір зробити візитівкою нашої громади. Маємо намір розвивати його, вкладати вільні кошти.

З Андрієм Портним ми наблизилися до нового пам’ятника – «Кінокамери Олександра Довженка».

– Офіційне відкриття – 14 вересня, в День міста. А присвячене воно 125-й річниці від дня народження Олександра Довженка. Це й нова фотозона в Сосниці. Автор проєкту – місцевий майстер по металу, коваль Віталій Онищенко. Він також автор проєкту сосницьких ведмедів і сосни. Вартість «Кінокамери Олександра Довженка» – шістдесят тисяч гривень. Плюс встановлення 80 000. Це невеликі кошти. Віталій Онищенко відклав інші замовлення, щоби витворити такий шедевр…
Опісля було свято Олександра Довженка. Емоції від зустрічі з юністю та знайомства з новими людьми. Покидав Сосницю з відчуттям, що наша зустріч не остання. Бо і свою журналістську діяльність я, фактично, розпочав у Довженковому містечку – Сосниці. Співпрацював тоді з «Радянським патріотом». Тому до зустрічі, Соснице!

Віктор ТАТАРИН
Фото Максима ЗУЄВА

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21