Будні лісового господарства: від насінини до паркетини

2019-09-30 06:55

Своє професійне свято – День працівників лісу – нещодавно відзначили працівники ДП «Ніжинське лісове господарство». Сьогодні тут працюють понад 230 чоловіків і жінок. Свою діяльність підприємство здійснює на території  шести районів Чернігівщини: Куликівського, Бобровицького, Ніжинського, Менського, Козелецького та Носівського. А головним завданням ставить збереження й відновлення лісу, забезпечення населення цінним ресурсом – деревиною.

– Збір стиглого лісу – це як збір урожаю в сільському господарстві. Якщо вчасно не зібрати пшеницю чи картоплю, вони зіпсуються. Те ж саме і з деревиною. Обов’язково ті місця, де відбулися рубки, ми стовідсотково заліснюємо, а це близько 200-225 гектарів щороку, – говорить головний лісничий підприємства Володимир Костирко. – Цей процес називається лісовідновленням. Посадковим матеріалом ми забезпечені навіть надміру, тому маємо змогу заліснювати й більше територій. Так, наприклад, ті ділянки, де раніше були поля, можна було би зробити чудовим лісом, але, на жаль, не завжди маємо на це право. Працюватимемо з ОТГ, аби ці питання вирішувати.

– До речі, чи вдається зна­йти спільну мову з об’єднаними громадами? 

– Звичайно! Нещодавно про­водили пресконференцію, запросили голів ОТГ, показали, чим займається наше лісове господарство буквально «від насінини до паркетини», а саме: як заготовляємо насіння, як його висаджуємо, як доглядаємо сіянці, саджанці, як вони перетворюються на великий здоровий ліс. До слова, придбали новітній комплекс із переробки насіння, з його допомогою не просто отримуємо якісний садивний матеріал, а ще й дотримуємося районування (якщо, наприклад, шишки взяті з Коляжинського лісництва, то одержане насіння повернеться в цей же район).

– А що можете сказати про стан лісів на території вашого господарства, він покращується чи погіршується?

– Напевно, останнім часом ви бачили й чули із ЗМІ, була інформація про всихання дерев і пошкодження їх жуком-короїдом. Наразі ситуація дещо стабілізувалася, масового розповсюдження цього шкідника нема. Але є й інші проблеми, наприклад, із потравами. У цій ситуації ми також вживаємо заходів, культури огороджуємо або обробляємо приріст спеціальними речовинами, для рослин нешкідливими, а для тварин – несмачними.

– Ви згадали про повідомлення у ЗМІ. Чи достатньо вони приділяють уваги роботі лісівників?

– Мені здається, що від ЗМІ уваги ми отримуємо іноді навіть більше, ніж потребуємо. Як і в кожній галузі, у нас є свої нюанси, з якими потрібно розбиратися глибше й довше, ніж це роблять деякі «любителі природи». Як приклад наведу ті ж самі рубки. Якщо дерево досягло свого віку, його потрібно прибрати й використати як цінний екологічно чистий матеріал. Коли ж таке дерево залишити, воно згодом утратить свою сировинну якість і вже буде непридатним для переробки. Саме тому ми та взагалі наше суспільство як дбайливі господарі маємо збирати врожай вчасно й користуватися ним, не забуваючи про головне – стовідсотково заліснювати зруби!

– Напевно, це все ж свідчить про те, що люди у нас небайдужі. До речі, чи змінилося ставлення пересічних громадян до лісу? Бо раніше і сміття залишали, й вогнища розпалювали.

– Насправді ця проблема стояла дуже гостро, але ми почали активніше працювати, роз’яснювати, створювати місця відпочинку і тим самим учити людей культурно відпочивати й поважати природу. Проводимо різноманітні акції, запрошуємо небайдужих разом із нами садити парки, ліс, облагороджувати територію в селах та містах, де живемо. Активно працюємо з дітками, за допомогою різноманітних конкурсів долучаємо їх до природи та лісу. Тож можу впевнено сказати, що ситуація справді покращилася, сміття поменшало. Окрім того у нас є лісова охорона, яка цілодобово контролює ситуацію, моніторить стан лісів.

– Тож як вважаєте, найближчими роками не втратимо лісове багатство Чернігівщини?

– Якщо ліси заберуть у державних підприємств, а такі розмови час від часу ведуться, то можемо втратити ліси назавжди. Адже саме завдяки копіткій праці лісівників зелені масиви й доглядаються, й відновлюються. Нині ми застосовуємо новітні технології, збираємо найкращий посадковий матеріал. Для того, щоб отримати цінний матеріал, треба 61 рік – для берези, 81 – для сосни і 101 – для дуба. Але все йде до того, аби ліси приватизувати чи передати в концесію. Вважаю, цього не можна робити! У фінансовому плані догляд, відновлення й насадження дерев потребують набагато більше коштів, ніж прибуток від продажу деревини, який може привабити підприємця. Він зараз вирубає ліс й отримає гроші. Але що буде далі?

На законодавчому рівні у нас приймалися і приймаються, на жаль, недалекоглядні закони, які шкодять лісовому господарству. Наразі нам дуже підвищили податки. Держава має ще попрацювати над реформою в цій галузі. Але можу вас запевнити: ліси області не покинуті напризволяще, ми їх доглядаємо, відновлюємо та зберігаємо. 

Вікторія СИДОРОВА
Фото надані ДП «Ніжинське лісове господарство»

Інші новини:


«Червона калина» вміє дивувати своїх слухачів

Понад 15 років тому мешканці Вороньків Наталії Гайдук замріялося створити народний аматорський колектив, який би став окрасою кожного сільського свята, створював настрій, дивував і допоміг реалізувати свої співочі таланти тим, хто цього прагне. З цією думкою прийшла до завідувача сільським клубом Петра Сокола.

2021-08-03 07:40