Будні лісового господарства: від насінини до паркетини

2019-09-30 06:55

Своє професійне свято – День працівників лісу – нещодавно відзначили працівники ДП «Ніжинське лісове господарство». Сьогодні тут працюють понад 230 чоловіків і жінок. Свою діяльність підприємство здійснює на території  шести районів Чернігівщини: Куликівського, Бобровицького, Ніжинського, Менського, Козелецького та Носівського. А головним завданням ставить збереження й відновлення лісу, забезпечення населення цінним ресурсом – деревиною.

– Збір стиглого лісу – це як збір урожаю в сільському господарстві. Якщо вчасно не зібрати пшеницю чи картоплю, вони зіпсуються. Те ж саме і з деревиною. Обов’язково ті місця, де відбулися рубки, ми стовідсотково заліснюємо, а це близько 200-225 гектарів щороку, – говорить головний лісничий підприємства Володимир Костирко. – Цей процес називається лісовідновленням. Посадковим матеріалом ми забезпечені навіть надміру, тому маємо змогу заліснювати й більше територій. Так, наприклад, ті ділянки, де раніше були поля, можна було би зробити чудовим лісом, але, на жаль, не завжди маємо на це право. Працюватимемо з ОТГ, аби ці питання вирішувати.

– До речі, чи вдається зна­йти спільну мову з об’єднаними громадами? 

– Звичайно! Нещодавно про­водили пресконференцію, запросили голів ОТГ, показали, чим займається наше лісове господарство буквально «від насінини до паркетини», а саме: як заготовляємо насіння, як його висаджуємо, як доглядаємо сіянці, саджанці, як вони перетворюються на великий здоровий ліс. До слова, придбали новітній комплекс із переробки насіння, з його допомогою не просто отримуємо якісний садивний матеріал, а ще й дотримуємося районування (якщо, наприклад, шишки взяті з Коляжинського лісництва, то одержане насіння повернеться в цей же район).

– А що можете сказати про стан лісів на території вашого господарства, він покращується чи погіршується?

– Напевно, останнім часом ви бачили й чули із ЗМІ, була інформація про всихання дерев і пошкодження їх жуком-короїдом. Наразі ситуація дещо стабілізувалася, масового розповсюдження цього шкідника нема. Але є й інші проблеми, наприклад, із потравами. У цій ситуації ми також вживаємо заходів, культури огороджуємо або обробляємо приріст спеціальними речовинами, для рослин нешкідливими, а для тварин – несмачними.

– Ви згадали про повідомлення у ЗМІ. Чи достатньо вони приділяють уваги роботі лісівників?

– Мені здається, що від ЗМІ уваги ми отримуємо іноді навіть більше, ніж потребуємо. Як і в кожній галузі, у нас є свої нюанси, з якими потрібно розбиратися глибше й довше, ніж це роблять деякі «любителі природи». Як приклад наведу ті ж самі рубки. Якщо дерево досягло свого віку, його потрібно прибрати й використати як цінний екологічно чистий матеріал. Коли ж таке дерево залишити, воно згодом утратить свою сировинну якість і вже буде непридатним для переробки. Саме тому ми та взагалі наше суспільство як дбайливі господарі маємо збирати врожай вчасно й користуватися ним, не забуваючи про головне – стовідсотково заліснювати зруби!

– Напевно, це все ж свідчить про те, що люди у нас небайдужі. До речі, чи змінилося ставлення пересічних громадян до лісу? Бо раніше і сміття залишали, й вогнища розпалювали.

– Насправді ця проблема стояла дуже гостро, але ми почали активніше працювати, роз’яснювати, створювати місця відпочинку і тим самим учити людей культурно відпочивати й поважати природу. Проводимо різноманітні акції, запрошуємо небайдужих разом із нами садити парки, ліс, облагороджувати територію в селах та містах, де живемо. Активно працюємо з дітками, за допомогою різноманітних конкурсів долучаємо їх до природи та лісу. Тож можу впевнено сказати, що ситуація справді покращилася, сміття поменшало. Окрім того у нас є лісова охорона, яка цілодобово контролює ситуацію, моніторить стан лісів.

– Тож як вважаєте, найближчими роками не втратимо лісове багатство Чернігівщини?

– Якщо ліси заберуть у державних підприємств, а такі розмови час від часу ведуться, то можемо втратити ліси назавжди. Адже саме завдяки копіткій праці лісівників зелені масиви й доглядаються, й відновлюються. Нині ми застосовуємо новітні технології, збираємо найкращий посадковий матеріал. Для того, щоб отримати цінний матеріал, треба 61 рік – для берези, 81 – для сосни і 101 – для дуба. Але все йде до того, аби ліси приватизувати чи передати в концесію. Вважаю, цього не можна робити! У фінансовому плані догляд, відновлення й насадження дерев потребують набагато більше коштів, ніж прибуток від продажу деревини, який може привабити підприємця. Він зараз вирубає ліс й отримає гроші. Але що буде далі?

На законодавчому рівні у нас приймалися і приймаються, на жаль, недалекоглядні закони, які шкодять лісовому господарству. Наразі нам дуже підвищили податки. Держава має ще попрацювати над реформою в цій галузі. Але можу вас запевнити: ліси області не покинуті напризволяще, ми їх доглядаємо, відновлюємо та зберігаємо. 

Вікторія СИДОРОВА
Фото надані ДП «Ніжинське лісове господарство»

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55