Військовослужбовцям та їхнім родинам держава гарантує соціальний захист

2022-07-30 08:13

         Консультує Олександр Красногор, юрист, голова Асоціації правознавців Чернігова

До нотаріальної контори клієнти звертаються за консультаціями з різних питань. Серед них – і військовослужбовці та їхні рідні. Нотаріальні  послуги захисникам України надаємо за домовленістю - зі значними знижками. Та нині, в час воєнного стану, нерідко  доводиться роз’яснювати норми чинного законодавства щодо правового і соціального захисту  військовослужбовців, громадян, мобілізованих до ЗСУ  під час дії воєнного стану, добровольців територіальної оборони. Тобто бути юристом «широкого профілю».

 Відповідно до Закону  України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: «Соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом».

До цього закону, прийнятого в грудні 1991 року,  постійно вносилися зміни, продиктовані ситуацією в країні, вимогами часу  і життям. У березні та квітні 2022 р.  також додані кілька пунктів. Зокрема,  статтю 11 «Право військовослужбовців на охорону здоров’я та  медичну допомогу» доповнено  положенням про  безоплатну психологічну допомогу. Так, особи, «які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей таких осіб, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мають право на безоплатну психологічну допомогу».

         Доповнення від 1 квітня 2022 року стосується лікування та реабілітації військовослужбовців за кордоном: «У період дії воєнного стану військовослужбовці, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, можуть бути направлені відповідно до висновку військово- лікарської комісії для подальшого надання їм медичної допомоги або проведення медико-психологічної реабілітації до медичних закладів, розташованих за межами України».

Додаткові виплати отримають військові Збройних сил України, відзначені державними нагородами з 1 січня 2023 року. Законопроєкт «Про грошове забезпечення деяких категорій громадян» (№7141) передбачає щомісячну грошову винагороду громадянам, які мають особливі заслуги перед Україною та брали безпосередню участь у захисті суверенітету та територіальної цілісності нашої країни, а також члени сімей загиблих громадян з числа таких осіб.

         Постановою №783 Уряд удосконалив порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї захисника чи захисниці України. Унормовано порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни добровольцям Сил територіальної оборони, Збройних сил України та особам, які входили до добровольчих формувань територіальних громад.

         З липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях в умовах воєнного стану». Захисників України звільнили від сплати військового збору.

         Внесені відповідні зміни, спрямовані на правовий і соціальний захист військовослужбовців, до низки нормативно-правових актів

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55