Який він, наш улюбленець Патрон, на службі й удома – розповідає його друг та господар Михайло Ільєв

2022-07-20 14:39

Сьогодні ми знайомимо вас із неймовірним Патроном і його господарем, начальником частини піротехнічних робіт АРЗ СП ГУ ДСНС України у Чернігівській області майором служби цивільного захисту Михайлом Ільєвим. Їхній тандем, їхня мужня й дуже точна робота завоювали щиру любов на всіх теренах України. Тепер Патрона фотографують, нагороджують у нас і за кордоном, собаку малюють діти, а художники створюють мурали...

Бо сміливий супер-пес Патрон з першого дня війни приєднався до команди чернігівських рятувальників та став сапером. І зараз чітко й відповідально, по-справжньому, несе службу.  А ще цей відважний пес - захисник із щирим та відданим серцем. Тому, як кажуть у групі, Патрон - душа й талісман піротехніків.

- Михайле, як у вашому житті зявився Патрон?

- Собаку вибирали сину на подарунок. Довго перебирали породи й зійшлися на тому, що захотіли саме джек-расел-тер'єра. Це активні собаки. Ми на роботі зранку до вечора, і цей пес дуже підходив  для нашого способу життя. Тепер він з нами живе і працює.

- Чому обрали  ім’я Патрон?

- Маю специфічний напрямок роботи. Мій син добре розуміється на вибухонебезпечних предметах, знає їх за категоріями. І ми одразу хотіли дати собаці  таке ім’я, щоби воно було пов'язаним із нашою професією. Вибирали й зійшлися на імені Патрон.

- Ви планували, що саме ваш собака працюватиме в ДСНС разом із вами?

- Звісно, ні. Собака – чистокровний, має гарний родовід. Взагалі, планувалося, що він братиме активну участь у виставках, адже з самого малечку ми з ним ходили на заняття до кінолога. Також я  постійно брав його з собою на роботу й у цьому напрямку з ним займався. Коли розпочалася війна, все пішло інакше. Участь у виставках, зрозуміло, була не на часі,  й так сталося, що пес тепер -  маленький герой на всю територію нашої Чернігівської області, він відважно й сміливо показав себе під час активних обстрілів агресора і працював 24/7.

- Яка найнебезпечніша ситуація була? Коли ви дуже переживали за свого собаку?

- Наш напрямок роботи - розмінування - загалом є дуже небезпечним. Загроза щодня, з ранку до вечора. Ми розмінувуємо мінні поля, залишені території, де стояли війська окупантів, де є розтяжки. Також там велика кількість вибухонебезпечних предметів, які не спрацювали, не детонували  з певної причини. Тож загроза є постійно.

- Дуже переживаєте?

- Звісно, переживаю і за своє здоров'я, і за особовий склад, і за Патрона. Адже я – керівник, несу відповідальність за всіх.

- Родина вас, певно, дуже чекає з роботи…

- Чекають, а коли після важкого робочого дня ввечері приходимо, всі радіють. Дитина сумує, дружина чекає. Хочеться відпочити і побути в колі родини.

- Собаки – великі маніпулятори, знають, як впливати на своїх власників. Патрон користується вашою добротою?

- Наразі він постійно перебуває в режимі підвищеного стресу - потрібно звертати увагу,  що ми робимо. Він завжди контролює і, звісно, розуміє дисципліну. В  ті моменти, коли ми відпочиваємо, він може зробити собі рекламну паузу, передихнути, перелаштуватися до режиму звичайного собаки – побігати, погуляти, побавитися з палицею. Любить гратися з моїми колегами.  Патрон постійно в команді й дуже підтримує психологічний дух нашої групи, тому що, зрозуміло, люди за день дуже втомлюються – доводиться  переносити велику кількість вибухонебезпечних предметів, перевозити їх, знищувати, перевіряти великий обсяг територій… Тож відпочинок потрібний, а Патрон, оскільки він з активної породи джек-расел-тер'єрів, закликає гратися навіть тих, хто найбільше втомився…

- Чи важко було навчити собаку розрізняти різні вибухонебезпечні предмети?

- Собаку, зазвичай, виховувати важко, потрібно багато часу, терпіння під час відпрацювання різних команд, щоб він слухався та їх виконував. Кінологи знають, що собак можна готувати протягом року і двох для певного напрямку, а на виході можна нічого не отримати. Не кожний собака може працювати. Є собаки для пошуку людей у завалах, є собаки для пошуку людей у лісах. Оскільки джек-расел - мисливський собака, в нього дуже хороший нюх. Із Патроном займалися змалку, наразі вдосконалюємо навички. Звісно, коли багато різних видів порохів, працювати важко. Але ж і людині важко працювати на розмінуванні. Зараз на території області у нас працює 70 людей особового складу саперів, щоби в найкоротші терміни закрити  дану територію. Наразі здійснено близько 3 тисяч залучень з розмінуваня і знищено більше 32 тисяч вибухонебезпечних предметів. Перевірено майже 195 км автодоріг, 32 км газопроводу, близько 15 км лінії електропередач і велика кількість різних підприємств, житлових масивів.  На даний час роботи тривають. Звичайно, стало дещо важче працювати через високу й густу траву, особливо в лісових масивах. Населені пункти ми вже зачистили й перейшли працювати навколо них, у лісах, де перебували війська агресора. Територія замінована, розтяжки, розбиті боєкомплекти, велика кількість артилерійських снарядів, мінометних мін. Тобто "подарунків" для нас вистачає. Також ми не забуваємо про водойми, місця переправ, де вони були розбиті. Акваторію потрібно буде перевіряти за допомогою відділення підводного розмінування, у воді працювати важче. Там трудяться спеціалісти, які мають допуск. Адже за цим напрямком потрібно ретельно навчатися – занурюватися на певну глибину й розуміти взагалі, що ти робиш.

- У вас дуже слухняний пес. Які поради ви б могли дати власникам собак, особливо джек-расел-тер’єрів? Зараз собак цієї породи вже багато, а після такої шаленої популярності Птарона буде ще більше…

- Дуже хотів би попросити людей, щоби ті, хто хоче завести джек-расел-тер’єра, добре зважили свій крок.  Подивилися різні відеосюжети, почитали про породу, тому що це не звичайна порода, яку легко можна навчити виконувати певні команди, залишати самого вдома. Це – мисливський собака, який на самоті перегризе всю квартиру.  Джек-раселам завжди потрібна увага, їх треба довго вигулювати, тому що вони дуже активні. Отож потрібно займатись, гуляти, аби вони бігали, приносили палицю, копали… Коли люди думають, що на піку популярності вони заведуть собі  джек-расела і все буде круто – ні. Є багато випадків,, коли господарі заводять таку собаку, а потім її просто викидають. І ці собаки потрапляють до притулків. Це не така порода, яка буде з дітьми сама сидіти вдома. Для дітей можна мопсів чи лабрадорів заводити – це добрі й спокійні собаки. З джек-раселами потрібно займатися змалечку, показувати, хто вдома господар, відпрацьовувати певні команди - що можна, що не можна робити, як себе поводити, щоби він умів перебувати поруч, нікуди не побіг, побачивши кішку, нормально реагував на інших собак. Можна виїхати в поле, де багато інших звірів, зайців, птахів. І все – собаку не наздоженеш, спрацьовує інстинкт мисливця. Патрон у нас навчений. Тобто потрібно добре поміркувати перед тим, як заводити таку породу.  Бо варто вкладати в неї дуже багато терпіння і часу, щоб джек-расел слухався. У нас питають, чому Патрон такий спокійний? Тому що було витрачено багато зусиль і часу на заняття з кінологом, а потім постійно вдосконалювалися набуті навички.

- У Патрона є такий пост, про надію – як собака чекає своїх господарів. Під час військових дій у Чернігові дуже багато тварин залишилися покинутими. Ви, досвідчений власник Патрона, як бачите вирішення цієї проблеми?

- Собака – це член родини. Я би порадив людям, які заводять собак, усвідомити, що вони несуть за них повну відповідальність. Це -  твій друг, який буде тебе слухати, виконувати твої команди, завжди буде поруч. Це не іграшка.  Взагалі, я волів би, аби за те, що покидають тварин, було введено карну відповідальність, аби люди задумувалися перед тим, як завести собаку. Від ризику опинитися на вулиці не застрахований жодний пес – будь-якої, навіть дуже дорогої породи. Собака звикає до господаря, відчуває його настрій, іноді ображається… Але господар і собака - вони разом.

- На вас часто ображається Патрон?

- Буває... І на роботі, й удома бувають різні випадки. Можу щось йому сказати, а він не хоче виконувати – втомився після важкого дня, а потрібно щось зробити чи відпрацювати якісь команди. Але, загалом, довго він не ображається.

- Скільки зараз маєте пропозицій щодо «одруження» Патрона?

- Не можемо про це думати зараз, тому що ми займаємося розмінуваннями. Нам потрібно в якнайшвидші терміни очистити територію Чернігівщини від вибухонебезпечних предметів, щоб люди могли спокійно повертатися в будівлі, до лісів, виїжджати на природу відпочивати і щоб не було потім надзвичайних ситуацій. Тому зараз ми працюємо без вихідних, у режимі 24/7, намагаємося  зробити максимум корисних справ, доки не прийшла зима. Бо коли випаде сніг, буде набагато важче працювати, і певний рівень з розмінування може бути не відпрацьованим – через погодні умови.

- Війна закінчиться, й обов’язково - перемогою. Хоча для вас роботи все одно буде дуже багато. Але ж колись усе розмінуєте… Що тоді будете робити?

- Нині маємо дуже великий обсяг роботи.  І навіть якщо ми зараз відпрацюємо територію Чернігівської області, поїдемо допомагати своїм побратимам в інші регіони. Ми бачимо, що відбувається на Миколаївському, Харківському, Сумському, Луганському, Донецькому та інших напрямках. Тобто роботи вистачить і на десяток років.

 - Про що ви мрієте?

- Наразі хочеться трішки відпочити. Тому що ми на роботі з ранку до пізнього вечора, буває,  до 20-ї чи 21-ї години. Різні ситуації  трапляються. І хоча ми серйозно втомлюємося, нам дуже приємно, що люди дякують за нашу роботу. Нас це заряджає.

А мріємо ми всі про одне - про Перемогу та Мир. Про те, як, видихнувши й упевнившись, что настав новий переможний час, уже по-мирному засукаємо рукави й відновлюватимемо втрачені позиції. А потім творитимемо нову України, новий щасливий світ.

 

Спілкувалася Христина Лаврищева

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55