Коли сам собі найлютіший ворог… або Як вижити з внутрішнім критиком

2019-09-24 08:40

Знову помилка! Знову мало або занадто. Постійно «не до». Тут не доробив важливе, там забув  щось. Хіба це досягнення? Ось у сусіда, колеги, друга – це досягнення! А у тебе – так собі, сумнівний успіх.

Подібний внутрішній діалог ви ведете постійно. Після нього ваш настрій псується, ви почуваєтеся пригніченим. Знайомо?

Якщо так, то, схоже, ви – володар суворого, великого і руйнівного внутрішнього критика.

Звідки ноги ростуть?

Швидше за все, спочатку так до вас ставилися батьки чи інші родичі, може бути, що навіть однолітки чи вчителі. А нині відбувається ось що: ви зробили помилку, потім побачили це, або вам показали. Далі виникає переживання чи емоція: сором, вина, жаль, каяття, безсилля, відчай.

У вас є спосіб, як із цим розпрощатися!

Перш за все, проаналізуйте ситуацію та усвідомте, як усе вийшло. Зробіть висновки і пофантазуйте, як би ви хотіли інакше вирішити цю проблему.

Якщо ви почнете себе карати, то це не вихід із ситуації. Ви робите тільки гірше. Наслідком несправедливого критичного ставлення до себе можуть стати поганий настрій, низька самооцінка, втрата мотивації, апатія й відсутність бажання розвиватися.

Якщо ви готові до змін, то вам потрібно познайомитися з внутрішнім критиком. Який він? Що та як зазвичай говорить? На кого з вашого дитинства схожий? Які емоції він викликає?

Уявіть, що ви можете дати йому відсіч! Уявіть, що ви не згодні з ним і все робите круто! Обов’язково треба похвалити себе за це. Ви все робите правильно, і ніщо не може позбавити вас рівноваги.

Складно? Я розумію.

Друге, що ви повинні зробити, – це помічати, коли він з’являється. Не тоді, коли він уже кричить на вас, а коли він тільки крадеться.

За це одразу треба себе похвалити, не забувайте про це.

Третє – це позитивний момент. Критик – ваша мотивація. Інколи «магічний пендель» нам потрібен, щоб ми рухалися трішки швидше. Але ми повинні не забувати, що він не кричить на нас, а нам допомагає!

Чи працює це? Вирішувати тільки вам!

Традиційна похвала собі!

Ще один крок – це знайти внутрішнього союзника. Як це працює?

Коли ваш критик почне кричати й вимагати нездійсненного, ваш внутрішній захисник прийде до вас на поміч. 
Давайте пофантазуємо.

Який вигляд має ваш внутрішній помічник? На кого він схожий? Як вас захищає? Що вам каже?

Чи є в реальному житті люди, схожі на нього? Якщо так, то намагайтеся їх уявляти.

Для цього потрібно ще важливе вміння: визнавати хороше в собі, свої заслуги й досягнення. Іноді це складно, і хочеться сперечатися й, навпаки, ще сильніше критикувати себе. Відчуйте, як ви заважаєте самі собі відчути щось добре.

Зупиніть це! 

Будьте готові до того, що це нешвидка і складна робота над собою. Але це можливо!

Важливо прийняти свого критика, з ним можна навчитися жити. Пам’ятайте, що не помиляється тільки той, хто нічого не робить і нічого не вчиться.

Успіхів вам!

Практичний психолог
Єременко Кристина Олександрівна
Tel: (093) 309-33-43
Instagram: kristennn100
E-mail: sarzhankris@icloud.com; kristinasarjan@rambler.ru

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21