РРО ≠ податки

2022-02-08 09:52

Нагадаємо, з 1 січня 2022 року ФОП 2-4 груп повинні працювати з касовими апаратами РРО або ПРРО (програмним реєстратором розрахункових операцій). 


Малий бізнес нововведенню не радий, адже система постійно дає збої. Відмовитися теж не можна - уряд загрожує штрафами. Санкції за порушення використання РРО/ПРРО передбачають штраф у розмірі 100% вартості проданих із порушенням товарів, а за подальші порушення - 150% вартості товару.

Після штурму парламенту був зареєстрований законопроєкт №6561 про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо тимчасового незастосування фінансових санкцій та встановлення понижених розмірів фінансових санкцій для платників єдиного податку», який передбачає скасування штрафів для фізичних осіб-підприємців за невикористання касових апаратів (РРО) у січні 2022 року. Причому в Раді анонсували, що всім, хто до 1 квітня встановить РРО, штраф до кінця року за порушення буде знижений у 10 разів.

Але питання про тимчасове незастосування РРО та відтермінування традиційно не включили до порядку денного Верховної Ради. І поки що питання з РРО та штрафами не врегульоване.

Ми вирішили дізнатися думку наших підприємців щодо використання РРО/ПРРО.

Наталія Кохан, власниця магазину «Кохана пара», на ринку більше 20 років:

– Ми працюємо з програмним забезпеченням ПРРО з 1 січня 2022 року. Але для того, щоб його налаштувати і зараз працювати в нормальному режимі, потрібно було пройти чималий шлях. Розуміючи, що малому бізнесу наприкінці 2020 року дали відстрочку і нам не вдасться уникнути використання РРО/ПРРО, ми присвятили налаштуванню програми та навчанню методом спроб та помилок весь 2021 рік. Для цього ми найняли спеціаліста, який нам допомагав розібратися «від» і «до» з програмою, врахувати та закодувати всі товарні залишки, купити ноутбук тощо. До речі, для ФОП, у яких товар більший, описати все набагато простіше, ніж тим, у яких дрібний, як, наприклад, у «кавників» - соломинки, пакетики цукру. Або товари для шиття – ґудзики, гачки, кнопки тощо.
Насправді, не таке «страшне» ПРРО, як різні перевірки контролюючих органів. Тому ми комплексно підійшли до встановлення програми та врахували всі вимоги. Але ми чули, що одного з наших колег оштрафували на велику суму.

Я вважаю, насамперед постраждає споживач, тому що всі витрати, пов’язані з придбанням касового апарату чи програмного забезпечення, бухгалтерські послуги закладаються в ціну. По-перше, впала купівельна спроможність, а по-друге, комунальні витрати у ФОП набагато вищі, ніж у населення. Не в кожного підприємця є ресурс, щоб найняти спеціаліста, який допоможе розібратися із програмою. Я знаю, не у всіх, хто вже навіть установив ПРРО, програма працює без збою. Ми й раніше видавали покупцям чеки з назвою ФОП, адресою, датою, назвою товару – покупець завжди був захищений. Єдине, вони були нефіскальними.
Прикро, що для нинішньої влади ФОП – бариги з сумками в клітинку. Хоча колись, без будь-якої допомоги держави, ми самі створили свій бізнес, справно сплачуємо податки, причому наперед, надаємо робочі місця молодим, яких без досвіду роботи ніхто нікуди не бере. Нам вже по 50 років, але й досі держава нас утискає і хоче зжити як клас. Адже не всі ФОПи виживуть. І куди їм подітися? На роботу в цьому віці вже не беруть, навіть у Польщу-Чехію пізно їхати.
Активний рух чернігівських підприємців розпочався ще у 2019 році. Я не пропустила жодної акції. 25 січня 58 чернігівських підприємців, які приїхали автобусом, взяли участь у масштабному мітингу ФОПів під Верховною Радою. Багато хто добирався на своїх машинах. Наразі 7 лютого плануємо акцію в Чернігові під облдержадміністрацією, а потім 15 лютого - в Києві. Тим самим ми продовжуємо боротися проти фіскалізації.

Ірина Березинець, підприємець із 20-річним стажем з надання бухгалтерських послуг:

– Що стосується мене, я працюю за безготівковим розрахунком, тобто людина перераховує мені гроші за мої послуги на мій розрахований рахунок. Я особисто не займаюся наданням послуг щодо встановлення РРО/ПРРО, але як бухгалтер, знаю, що ринок пропонує такі програмні РРО, як Cashalot та СОТА Каса. Кожне встановлюється на комп’ютер, планшет або телефон, і завдяки йому можна максимально швидко реєструвати чеки та фіскалізувати їх онлайн, з витратами на техніку, обслуговування й папір. Є ще Checkbox від Дубілета. Щоб зрозуміти, яке забезпечення краще працює, потрібно, щоби минуло хоча б місяців три. Але найдешевшим касовим апаратом на ринку вважається СОТА Каса.

Як фізична особа-підприємець, я особисто є членом ради сприяння розвитку малого та середнього бізнесу при офісі Президента. 7 лютого чернігівські підприємці планують провести акцію в Чернігові під біля будівлею ОДА за збереження спрощеної системи оподаткування та проти фіскалізації, за зниження тарифів на енергоносії. 15 лютого чернігівські підприємці знову планують їхати до Києва під будівлю Верховної Ради та виступати проти фіскалізації.
Кожна людина, купивши який-небудь товар, повинна отримати фіскальний чек в паперовому чи електронному вигляді. А зараз підприємці переживають за що? Ці нові касові апарати РРО автоматично передають дані до податкової інспекції, і я припускаю, що деякі непорядні співробітники, що мають доступ до такої інформації, можуть скористатися нею, відкрити конкурентам чи продати. Підпримець працював та розвивав бізнес роками, а тут на рівному місці з’являється конкурент, який не доклав до цього жодних зусиль.

Деякі люди, які не були ФОП і, як-то кажуть, «не в темі», послухавши Гетьманцева, ставлять нам дивне запитання: «А ви що, стільки років податків не платили?» Я відповідаю, що за 4-й квартал минулого року заплатила 20 тис. грн податку, а пан Гетьманцев обманює. Більше того, всі підприємці сплачують податки наперед, авансом. А внаслідок встановлення РРО/ПРРО, піднімуться ціни на товари і послуги. Постраждає, в першу чергу, покупець. Гроші, які заплатять всі підприємці за ці РРО/ПРРО, підуть 3-6 компаніям-виробникам. Уявляєте, 1,5 млн фізичних осіб-підприємців заплатять гроші 3-6 компаніям замість того, щоб розвивати власний маленький бізнес! А ці компанії виведуть неміряні суми в офшори. Хто виграє від цієї оборудки з РРО?

Наталія МАЧЮЛІС
 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13