Труїли соняшник – постраждали люди…

2019-09-19 09:48

12 вересня до редакції зателефонували люди з села Пльохів, що входить до Михайло-Коцюбинської ОТГ Чернігівського району, та попросили приїхати й висвітлити їхню проблему. Вона полягає в тому, що при обприскуванні хімікатами полів, які обробляє Чернігівська індустріальна молочна компанія, були порушені вимоги Державно-санітарних правил до застосування пестицидів авіаційними методами.

А саме: не було дотримано відстані – 1 км від населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які використовуються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників та місць проведення інших сільгосп­робіт.

За словами селян, кілька разів літак, що обробляв поля соняшнику, наближався до села, а в один із днів заходив на розворот просто над селом. Як наслідок, хімікат групи десикантів (використовуються для пришвидшення збору врожаю, припиняють ріст рослин та зневоднюють їх) потрапив на подвір’я людей, завдав збитків через ураження рослин у садах та на городах. Що позначилося на здоров’ї мешканців Пльохова.

– Без повідомлення, без попередження нас, без будь-яких оголошень уже другий чи третій рік поспіль молочна компанія починає обробку посівів хімікатами для висушування (зазначимо, що згідно з українським законодавством про такі роботи треба завчасно попереджати зі встановленням знаків на відстані не менше 200 метрів від території, яку планують обробляти. – Ред.). У суботу 7 вересня вони зробили перший-другий вильоти. Мені зателефонували люди, що йде протруювання посівів соняшнику. – розповідає в. о. старости Петро Тарасенко. – Я одразу зв’язався з директором відділення №1 ЧІМК  Валерієм Олексійовичем Шевчиком та повідомив йому, що вітер – у бік села, що є запах і у людей спостерігаються алергічні реакції. Він сказав: «Добре, я повідомлю». І того дня польоти припинилися.

Як розповідають очевидці, польоти поновилися в понеділок 9 вересня. І, як каже виконувач обов’язків старости, закінчилося це тим, що люди вже наступного дня почали помічати прояви впливу препаратів. А 11 вересня, в середу, масово скаржилися, що на буряках, капусті та іншій городині помітили жовті й білі плями. За попередніми даними зачепило мінімум половину села. Та це ще були не всі звернення, оскільки в Пльохові є дачні ділянки, де хазяї не мешкають постійно. Тож деякі господарі могли не бачити, що відбувається у них на городах.

– Ще сьогодні (12 вересня) люди продовжують звертатися. Сказав, щоби писали заяви, – продовжує розповідь Петро Тарасенко. – Вранці я зателефонував директорові молочної компанії Іванові Петровичу Крючкову, пояснив ситуацію. Він на той момент зайняв  таку позицію: компанія використовує дозволений, сертифікований в Україні препарат «Реглон Ейр», а відповідальність за те, що потрапило на село, несуть підрядники – авіатори.

Та, як ідеться в матеріалі від 16 вересня на сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області: «Виконання авіаційних робіт із застосування пестицидів у сільському й лісовому господарстві повинно здійснюватися у відповідності до вимог Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, ДСП 382-96, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.96 р. № 382. Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаційних робіт та власника повітряних суден.

Надвечір, напередодні візиту журналістів «Деснянської правди» до Пльохова, в. о. старости, враховуючи скарги односельців, зателефонував до районного відділу поліції за зверненнями людей. І до села 12 вересня прибула оперативна група, що, з огляду на обставини, порекомендували місцевим жителям звернутися також і до інших служб. Коли ми ввечері прибули на місце, разом із поліцією працювала представниця Держпродспоживслужби та була присутня начальниця управління агропромислового розвитку Чернігівського району Надія Труба. Взяли свідчення у людей, об’їхали село. Поки важко сказати, яких висновків дійдуть службовці, та, як би там не було, пльохівці налаштовані відстоювати свої права та звертатися в усі можливі інстанції. Принаймні вже звернулися до юристів за консультаціями.

Мешканці Пльохова кажуть, що в попередні роки запах був, але щоби накривало хімікатом усе село – ще не бачили. Люди вважають, що представникам компанії потрібно пройти по дворах та визначити розмір збитків, домовитися з господарями й компенсувати збитки.

Ігор Шоха з Пльохова має гектар і 30 соток землі, на якій вирощує капусту, що мала йти на продаж. Він розповів, що коли суботнім ранком копав картоплю, почув, як на іншому боці села працює літак. Звернувся тоді до старости. Той – до ЧІМК. І у вихідні обприскувань більше не проводили. Та вони були в будні.

– Учора вранці щось незрозуміле з’явилося на листі, – ділиться Ігор Шоха. –  Вдома навіть квіти всі у плямах. А потім знайома зателефонувала, каже: «А ти не дивився на свою капусту?» А у мене 30 соток із того боку села, де поля ЧІМК, і гектар з іншого боку Пльохова (фотографії якраз звідти). Накрило хімікатом повністю і там, і там. Тобто пролетіло через усе село. І хто тепер компенсуватиме збитки? Такі гроші та стільки праці туди вкладено. Цей хімікат, «Реглон», припиняє ріст. А у мене пізні сорти, одному рости ще два місяці. Іншому – значно менше, та врожай пошкоджений і має нетоварний вигляд – усі капустини у крапинку. Тепер цю капусту ніхто не купить, а сам я її теж, звісно, стільки не з’їм.

І це ж не вперше – минулого року теж подібне було. Щоправда, торік не потрапило на городи. А чим ми дихаємо? Що з нами буде через рік-два-три? Наприклад, цього разу у мене голова боліла кілька днів, не міг зрозуміти, чому. Аж допоки на рослинах сліди не з’явилися. До речі, їх могли вживати в їжу вже отруєними, коли явно того не було видно. А до нас іще онук приїздив і якраз ці дні гуляв на вулиці.

Пан Ігор – не єдиний, хто скаржиться на погіршення самопочуття. Так, Анастасія Тищенко розповіла, що саме в день, коли над селом обробляв посіви літак, вона вирвала помідори на закрутку. Поки жінка крутила томатний сік, поруч із нею був маленький син, який покуштував томати. А потім мама два дні давала йому ліки від алергії, бо на тілі дитини почався висип.

– Кілька днів тому помітив плями на городині, на турнепсі, – розповідає інший мешканець Пльохова Генадій Авдійчик. –  Подумав, що від спеки, однак потім побачив: таке й на інших культурах. Сьогодні пішов косити кролям люцерну. Дивлюся – й вона в білих плямах. Була думка, що кілька днів тому ж бризкали, та вирішив, що таке неможливо, бо це ж центр села. А потім жінка приїхала й розповіла: почалися скарги від односельців. Уся городина в білих плямах. Навіть квіти на призьбі. Тобто й на будинок добряче потрапило хімікату. Учора боліла голова, довелося пити ліки.

Також пан Генадій розповів, що спитав у представниці Держ­продспоживслужби, коли можна годувати тварин рослинами, якщо на них потрапив хімікат. І отримав відповідь, що через 4-5 днів.

– А я ж не знав, і в ці дні, якраз, виходить найбільш забруднені, годував тварин. Кролям рвав, поросятам давав, – продовжує Генадій Авдійчик. – Питаю: а людям коли можна їсти? А спеціалістка каже, що це препарат, який не передбачений для потрапляння в їжу для людей, тому не змогла відповісти, коли можна плоди та овочі вживати. У мене он виноград, їм його щодня – іду, зірвав, з’їв. Яблуко своє, підняв, протер, з’їв. Не знаю, з чим пов’язано, та у мене ці дні дуже боліла голова. А на городі все одно, як-то кажуть, «картина олією».

Долучився до бесіди й Андрій Тищенко, його будинок на краю села:

– Поля, що обробляє ця компанія, де росте соняшник, від мого дому на відстані 200-250 метрів. Уранці на початку тижня, близько 6.20 літак уже просто над будинком розвертався для заходу на поля. Все на городі погоріло: і капуста, й помідори.
З такими наслідками обприскування рослин на полях, які обробляє ЧІМК, зіштовхнулися мешканці Пльохова минулого тижня. Достеменно невідомо, чи самопочуття частини пльохівців є наслідком впливу препарату, чи має інші причини. Та сліди застосованого на полях компанії десиканту присутні на рослинності більшої території Пльохова та на прилеглих територіях.
Ми слідкуватимемо за тим, як далі розвиватимуться події в Пльохові та чи дійдуть згоди представники Чернігівської індустріальної молочної компанії з мешканцями села. Та маємо надію, що принаймні після цього випадку великі аграрні компанії звертатимуть більше уваги на дотримання державно-санітарних правил та норм законів.

Коли номер уже верстався, з Пльохова надійшла інформація, що в кількох господарствах після повернення з пасовиська почали падати (слабнути й не триматися на ногах) корови. Загалом, є свідчення про три такі випадки.

– На тому тижні у нас упала корова. Це після того, як було обприскування полів. Ослабла, лежала, не було й молока, – ділиться переживаннями Алла Кульменко. – У іншої моєї односельчанки те саме відбулося, але пізніше. Ми викликали ветеринара, робили аналізи (один такий аналіз крові коштує близько 400 гривень) – вони показали сильну інтоксикацію. На ліки я витратила 2000 гривень. Це добре, що виходили худобину. Та страшне інше: це ж і на нас потрапляють такі хімікати, і на наших дітей. Як це отруєння на нас вплине?

На запитання, де саме місце для випасу, чи не межує воно з полями, які обробляє аграрне підприємство, пані Алла відповіла, що пасовисько – в селі, приблизно у двох кілометрах від місць, які мали обприскувати. Про інші постраждалі в цьому інциденті господарства інформація ще уточнюється.

Степан РУДЬКО
Фото автора

Примітка: У друкованій версії цієї статті при наборі тексту автор матеріалу припустився помилки – вказав невірну назву села – Левоньки (знаходяться за кілька кілометрів від села Пльохів про яке й написана ця стаття). Автор приносить вибачення читачам за цю помилку.

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13