Платити чи не платити «комуналку»? Чернігів у «заручниках»…

2019-09-18 07:19

Борги за комунальні послуги в місті утворюють і накопичують приблизно 10% споживачів, у той час як решта – сумлінні платники. Однак ці 10% тримають решту чернігівців фактично в заручниках, тому що їхні неплатежі призводять до негативних наслідків для всіх. Найбільш критичною є заборгованість перед підприємствами теплогенерації, бо через неї під загрозою опиняється початок опалювального сезону. Зокрема, «Облтеплокомуненерго» (ОТКЕ) наразі має перед НАК «Нафтогаз» заборгованість у 114 млн грн, яку не може погасити. І через це під питанням – чи нададуть Чернігову ліміти на газ для опалення міста взимку, чи ні.

Другою причиною боргів підприємства перед НАК «Нафтогаз» є так звана «різниця в тарифах». Вона виникла ще у 2014 році, коли тариф на Чернігівській ТЕЦ був удвічі більшим, ніж в ОТКЕ. Крім того в серпні було розформовано Національну комісію, і потім вона створювалася півроку, тому підприємству невчасно затвердили тарифи. При цьому було втрачено близько 72 млн грн. Потім щороку ще накопичувалися цінові різниці з природного газу, електроенергії, заробітної плати та інші. Тобто за різницею в тарифах сьогодні «набігло» більше 200 мільйонів. 

Зрозуміло, що цю заборгованість нам ніхто пробачати не збирається. Як же наше місто збирається виходити з цієї доволі серйозної ситуації? Оскільки ці борги – практично «мертві».

У Чернігові є абонент, який заборгував ОТКЕ за опалення приміщень понад 200 тисяч гривень. Іще вісім споживачів мають перед цим підприємством борг понад 100 тисяч гривень кожен. А також 259 абонентів – на суми більше 40 тисяч гривень. Іще 876 власників квартир – у розмірі від 20 до 40 тисяч. Окрім того від 10 до 20 тисяч гривень заборгували понад 1200 абонентів, від 5 до 10 тисяч – понад 1900 квартир, від 3 до 5 тисяч – понад 1600 споживачів. Загалом, борг населення за спожиту теплову енергію перед ОТКЕ на початок серпня перевищував 100 мільйонів гривень.

Наразі ми маємо загрозу, що з опалювальним сезоном можуть виникнути величезні проблеми. Разом із тим міський голова Владислав Атрошенко наголошує: погашення боргів населення посилило би позиції чернігівського підприємства в діалозі з НАК про ліміти газу. Тому він укотре доручив, щоби керівники ТОВ «Чернігівська ТЕЦ», ОТКЕ та комунальних підприємств пояснювали чернігівцям важливість погашення заборгованості через засоби масової інформації, а також проводили зустрічі у дворах багатоповерхівок. «Людям треба пояснювати, в чому загроза для опалювального сезону, хто за що відповідає та як виникла проблема. Це потрібно для того, щоби мешканці міста з 1 жовтня не питали: «Чому тепла немає, адже я заплатив?» – вважає мер.

Житло, за комунальні послуги якого не сплачували понад 3 місяці, автоматично потрапляє до списку боржників. Аби не опинитися взимку в холодному помешканні, комунальники радять чернігівцям подбати про це зараз. Власне кажучи, дещо в місті все-таки робиться: представники ЖЕКів обходять квартири боржників, друкують на квитанціях перелік злісних боржників побудинково, розвішують оголошення про погашення заборгованості за надані комунальні послуги, роз’яснюють  населенню про оформлення субсидії. Крім того можна звернутися до обліково-інформаційного відділу свого ЖЕКу, безпосередньо до обліковця й укласти договір-реструктуризацію боргів. Максимум – це 5 років, що передбачено законодавством. Якщо всі досудові форми роботи вичерпані, то остання інстанція – суд.

Завдяки співпраці з «Чернігівводоканалом» при відключенні злісним неплатникам каналізації вдалося повернути 1/3 всієї заборгованості за комунальні послуги. У разі, якщо помешкання приватизоване, а сукупний борг становить понад 30 тисяч гривень, ініціюється опис майна. У тому числі – житла.

Зауважу, що юристи «Водоканалу» вивчають можливість використовувати в роботі з боржниками дані соцмереж. Не секрет, що люди часто викладають фото з відпочинку або хизуються дорогими автівками, а за послуги не платять роками. На  абонентів, які не сплачують за водопостачання 36 місяців, подають до суду. Але рішення суду здебільшого не виконуються. Тому комунальники підпишуть договір з колекторською компанією. Адже містяни заборгували вже вісім мільйонів.
Борг населення підприємству «ТехНова» – 40 мільйонів гривень. Минулого тижня абоненти сплатили близько 150 тисяч, а цього – надійшло близько мільйона гривень проплат (цифри двотижневої давності).

І наостанок. Наперед знаю, що далеко не всі прислухаються до вищенаведеного та скажуть: навряд чи держава дозволить не виділити нам газ. Але такий ризик існує, й потрібно було би це чітко розуміти. Аби потім не шукати крайнього. Адже якщо влада міста конкретно вкаже, через кого мерзнуть наші дітлахи у школах і садочках, хворі в лікарнях та поліклініках, усі ми у власних квартирах, – статися може все що завгодно. І коли не до мерії, а до оселі злісного боржника завітають «на вогник» розлючені власники інших квартир?..

До початку офіційного опалювального сезону зостався місяць!

Олександр ШИЛО

Інші новини:


Коли змінюєш світ на краще

…Тривалий час уже працювала в «Гарті», але ніяк не вдавалося побувати у відрядженні в єдиному районі області – Талалаївському. Бо у відділі військово-патріотичного виховання (був у тодішні часи в редакції такий), «оселився» виходець із чернігівського «Бенілюксу» Яків Ковалець.

2022-01-20 09:14