Куріння у громадських місцях: думка юриста

2019-09-18 06:26

Якщо людина курить, вона шкодить не лише собі, а й навколишнім, які мимоволі стають пасивними курцями. Чи порушують закон любителі цигарок, чи курити де завгодно – право кожного? З цієї теми – компетентна думка досвідченого чернігівського юриста Андрія Жидкого.

В Україні 16 грудня 2012 року набув чинності закон, що забороняє куріння в ресторанах, барах, кафе та інших громадських місцях (Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»).

Згідно із законом, куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів забороняється в ресторанах та кафе, на зупинках громадського транспорту, в підземних переходах, у під’їздах житлових будинків, на дитячих майданчиках, у ліфтах і у транспорті громадського користування.

Поряд із цим Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за паління в заборонених місцях.

Відповідно до ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 грн), а повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 170 до 340 грн).

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається з графічного знака про заборону куріння й тексту відповідного змісту: «Куріння заборонено!».

У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, що складається з відповідного графічного знака й тексту «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю!».

Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди або приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму. Тобто це повинна бути або спеціально відведена кімната, або зона для паління.

Стосовно хитрощів власників:

Якщо в закладах здебільшого курити перестали, то на їхніх літніх терасах палять безперешкодно, адже такої заборони в законі немає, бо він містить таку норму, що забороняється куріння лише у приміщеннях закладів ресторанного господарства. Літній майданчик не є приміщенням і не вважається частиною приміщення такого закладу.

Проте, на мою думку, заборони не обмежують прав курців. Згідно із загальновизнаним правовим принципом, права і свободи однієї людини закінчуються там, де починаються права та свободи іншої. Іншими словами, реалізація прав і свобод однієї людини (в цьому випадку – курця) не може перешкоджати реалізації прав іншої (того, хто не курить і має право на здорове оточення). Курці, як і раніше, зможуть палити там, де це не шкодить здоров’ю інших людей. Крім того боротьба з курінням є загальносвітовою тенденцією. Приємно, що Україна, з урахуванням описаних нововведень і недавніх нових заборон на рекламу тютюну, в цьому контексті не просто долучається до світової практики, але й перебуває в числі передових країн.

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42