Стратегії розвитку громад. Іванівська ОТГ

2019-09-17 11:50

У квітні 2019 року Іванівська ОТГ затвердила документ стратегії розвитку на найближчі сім років. Чи вдається реалізовувати визначені завдання і які перешкоди виникають на шляху їх реалізації, дізнавався під час виїзної консультації радник з регіонального розвитку Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» Володимир Бойко.

З перших днів створення Іванівської об’єднаної територіальної громади тут робили акцент на залучення інвесторів, розвиток малого та середнього бізнесу. І плани поступово втілюються в життя. Уже сьогодні на території громади виготовляють вироби з бетону, утеплювач для фасадів, збірні системи для опалення та кондиціонування повітря, роблять металоконструкції, варять мило. А на території колишнього колгоспу-мільйонера запрацювала перепелина ферма, за кілька тижнів очікується її перша продукція.

«Уміння побачити й використати власні переваги, створити сприятливий інвестиційний клімат – одне з основних завдань місцевого самоврядування», – вважає Іванівський сільський голова Сергій Гарус

За словами Володимира Бойка, партнерство влади та бізнесу в Іванівці розвивається вдало і значною мірою показово. «В такому пожвавленні чимала позитивна частка Чернігова – обласний центр відіграє роль ринку збуту, а громада – місця зі сприятливими умовами для бізнесу», – коментує радник. 

Окрім створення сприятливого інвестиційного клімату й розвитку бізнесу на території ОТГ у стратегії розвитку розробники задекларували намір розвивати оздоровчо-лікувальну сферу. І виконують це завдання: вже до нового року має бути здана в експлуатацію капітально відремонтована амбулаторія. 

Також реалізується проєкт будівництва та організації роботи Центру надання адміністративних послуг. 

Як зазначають у громаді, і ЦНАП, і амбулаторія – це, фактично, перші приклади спорудження нових приміщень соціальної сфери з початку двотисячних років. 

У місцевій школі створюють медіатеку за рахунок грантових та власних грошей. Відновлюється освітлення вулиць, ремонтують дороги. Як бачимо, розвиток та покращення відбуваються в усіх напрямах і сферах.

Але існують виклики та ризики. Іванівська ОТГ дуже стурбована можливим підвищенням вимог Міністерства освіти і науки до чисельності учнів у середніх школах, зокрема у старших класах. На практиці це призведе до збільшення видатків на освіту за рахунок власних надходжень. А це, у свою чергу, спричинить гальмування проєктів розвитку – тих самих, що передбачені у стратегії.

Велике занепокоєння викликає ситуація з можливістю підключення промислових електроустановок до електричних мереж – мало того, що дорого, так іще й не завжди вдасться під’єднатися. 

Так, у Ладинці ще рік тому місцеві підприємці хотіли створити ферму равликів. Новина широко розлетілася областю та Україною. Але потенційно прибутковий бізнес не розвивається через відсутність потужностей.

Іще один напрям – розвиток видобутку місцевих природних копалин (пісок, глина, торф) гальмується тим, що, відповідно до законодавства, органи місцевого самоврядування мають право скористатися ними лише для власних потреб та виключно до глибини двох метрів. 

Зі схожими ситуаціями стикається практично кожна громада. І такі часто «штучні» проблеми (плюс людський фактор) гальмують упровадження стратегії розвитку та не дають можливості реалізовувати перспективні проєкти. Проте Іванівська ОТГ, враховуючи всі ризики й виклики, продовжує крок за кроком реалізовувати поставлені завдання та йти до головної мети – створення самодостатньої й заможної громади.

Підготувала Оксана СТЕЛЬМАХ

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13