Необґрунтовані звинувачення – судову справу стосовно секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломака закрито

2021-12-03 06:25

1 грудня Деснянський районний суд розглянув звинувачення проти секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломака та ухвалив рішення – закрити справу, визнавши звинувачення необґрунтованими. 

Перед цим, 29 листопада, відбулося судове засідання стосовно голосування за призначення Олександра Ломака секретарем Чернігівської міськради в листопаді 2020 року. Як повідомлялося, він брав участь у таємному голосуванні та міг проголосувати за себе самого. Таким чином, буцімто не повідомив депутатів про наявність конфлікту інтересів. Тоді його кандидатуру на посаду секретаря запропонував Владислав Атрошенко, її підтримали 29 із 37 депутатів, що взяли участь у голосуванні.

До суду відтак надійшло дві постанови щодо О. Ломако, складені Управлінням стратегічних розслідувань. Один пакет матеріалів, який був із помилками, суддя повернула на доопрацювання. Наприклад, правоохоронці замість Чернігівської міської ради вказали... Боярську міську раду (Київщина), де нібито Олександр Ломако брав участь у голосуванні. А натомість інформації Чернігівської міськради у протоколі не було...

Отож на другому засіданні, після всіх судових процедур, суддя надав слово Олександрові Ломаку.

– Звинувачення проти мене вважаю абсурдними, – впевнено розпочав виступ Олександр Ломако. – І ось чому. Мені інкримінується конфлікт інтересів з метою отримати заробітну плату й посаду в Чернігівській міськраді. На момент голосування я перебував на посаді заступника голови міської ради, в тому ж статусі чиновника і з такою ж самою зарплатою, як і в секретаря ради. Тому жодної особистої вигоди й натяку на корупційні дії бути не може. Друге. Вважаю що брати участь у голосування при обранні секретаря було не просто моїм правом як депутата, а й обов’язком. Адже наша політична сила «РІДНИЙ ДІМ» після виборів мала більшість голосів. Також ми були згодними з позицією міського голови й одноголосно вирішили голосувати.

За логікою, стосовно того, що інкримінують у постанові, в Україні відтак не може бути в принципі сформованою будь-яка влада. Адже коли формується політична більшість, то при голосуванні інколи важить кожен голос. Мій же голос не був вирішальним. А лишень позицією бути зі своєю політичною силою.

У мене також є право стверджувати, що ця справа має певне політичне замовлення. Я був обраний секретарем у листопаді 2020-го. Через рік чомусь почалася перевірка. Маючи представницький мандат, я взяв участь у голосуванні. В чому тут порушення? Чому це питання виникло лише зараз, через рік після голосування? Відповідь проста – це питання має розглядатися в політичній, а не в юридичній площині.

Після виступів сторін звинувачення і захисту, суддя оголосив, що справу закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення. І аргументував це так.

З набуттям статусу депутата Чернігівської міської ради Олександр Ломако отримав усі повноваження з представництва прав та інтересів Чернігова, які передбачені, в тому числі, і Законом про статус депутатів міських рад, і Законом про органи місцевого самоврядування. До них, зокрема, належать обов’язки брати участь у сесіях та у формуванні відповідних органів ради. Для чого, власне, депутат і наділений правом ухвального голосу за тими питаннями, які виникають на сесіях, в тому числі, й брати участь у голосуванні за обрання секретаря. Голосуючи за самого себе під час вирішення питання про обрання секретаря міської ради, Олександр Ломако здійснював виключно представницькі функції депутата, а не здійснював приватний інтерес, як про це зазначає сторона обвинувачення. Відсутність приватного інтересу, відповідно, виключає реальний конфлікт інтересів.
Крім того, є відсутність безпосереднього корупційного зв’язку між діями Ломако у голосуванні за самого себе та в отриманому результаті. Оскільки його кандидатуру виносив на голосування Чернігівський міський голова і вона була єдиною, інших просто не було, й рішення приймалося колегіально – більшістю голосів. Тобто його голос жодним чином не вплинув на результат.

Також протокол було складено неуповноваженою собою.

У судовій залі Олександра Ломака підтримували депутати фракції «РІДНИЙ ДІМ» єдиною командою, колеги, однодумці. І рішення суду зустріли оплесками.

Після засідання Олександр Ломако, спокійний та усміхнений, як і обіцяв, прокоментував цю судову історію.

– Суддя врахував усі аргументи захисту та здоровий глузд. Це була смішна справа від самого початку, і вона, в принципі, логічно завершилась. Я хотів сказати слова подяки всім членам своєї команди, друзям, колегам у міській раді, людям, із якими я працюю, за підтримку. Я думаю, що це демонструє нашу спільну позицію і те, що ми – єдина команда. По-друге, я хотів би повторити те, що казав під час виступу в суді. У матеріалах справи був анонімний документ без підписів, начебто від колективу міської ради, де вони звертаються з проханням розслідувати цю справу. І – з абсурдними звинуваченнями. Це викликає аналогії тільки з 1937 роком, коли проти населення були репресії і теж за анонімками відкривали справи, а потім людей розстрілювали.

Так от, дуже не хотілося би, щоб Україна поверталась в ті часи. У нас відкривають справу проти журналіста, який поставив незручні запитання, ми бачимо зараз десятки справ і перевірок проти команди нашого міського голови, і я вважаю, що безпосередньо це провадження – один із епізодів політичного тиску. Дуже не хотілося би, щоб Україна скочувалася в аторитаризм, тому що це зазвичай дуже погано для влади закінчується, а країна все одно відвойовує своє право на демократичний розвиток, на свободу. Після засідання я згадав, що востаннє на лаві підсудних був 2004 року, коли політична команда Кучми та Януковича інкримінувала трохи інше порушення: зберігання вдома фальшивих грошей та вибухівки для організації бунтів. Це закінчилося для тієї влади погано. А після зміни керівництва державою керівництво поліції приносило вибачення й визнало, що то були політичні репресії. Дуже хочеться закликати чинну владу не повторювати тих помилок.

Сергій Кирієнко, депутат міської ради від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»:

– Кожна сторона, кожне обвинувачення, як кримінальне, так і адміністративне, повинні мати чотири площини: об’єкт, суб’єкт, об’єктивна та суб’єктивна сторони. У даному провадженні з самого початку була відсутня об’єктивна сторона. Це суд впевнено зазначив. Я вважаю, що в цій справі є чітка позиція міського голови і секретаря міськради Олександра Ломака. Державній владі ж треба відповідати за свої вчинки й не повторювати помилки попередників. Отож справу виграно, й це підтверджено судом.

Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13