Дитячі істерики

2019-09-17 08:03

Напевно, всі батьки у певний період виховання своєї дитини стикалися з проблемою некерованого крику та істерії як засобу реакції на батьківське прохання чи зауваження. Деякі батьки впевнені в тому, що є лише один надійний спосіб реакції на істерику – її ігнорування, та все ж більшість замислюється, як із цим боротися і зробити так, щоб істерики не повторювалися. 

Що таке істерика?

По перше, це природний процес розвитку дитини. По друге – реакція в ситуаціях, коли вона не в змозі контролювати свої емоційні імпульси. Дитина втрачає самоконтроль, ігнорує правила поведінки, яких раніше могла дотримуватися.
Та у мене для вас гарна новина: істерика – це привід пишатися вашою дитиною, бо вона відстоює власні права й точку зору. А це є чи не основними рисами в досягненні цілей у нинішньому динамічному світі. 

Види істерик

Існує зв’язок між істериками та розвитком головного мозку. І коли ви маєте уявлення про нижній та верхній мозок, то зрозумієте, чим відрізняються істерики верхнього та нижнього поверхів. 

Істерика верхнього поверху виникає, коли дитина, по суті справи, довільно вирішує її закотити. Вона робить свідомий вибір діяти таким чином, тероризувати вас і маніпулювати вами, поки не отримає те, чого хоче.

Причина такої здатності полягає в тому, що в цей момент дитина використовує верхній мозок – кору головного мозку (неокортекс), яка відповідає за здатність мислити, аналізувати, запам’ятовувати дії та вчинки, контролювати свої емоції й тілесні реакції, логічно міркувати і приймати зважені рішення.

Важливо зауважити, що кора головного мозку починає дозрівати у 5-6 років.

Як розпізнати істерику верхнього поверху?

1. Можна швидко відволікти малюка або переключити увагу.
2. Батьки можуть умовити дитину на компроміс.
3. Істерика більше схожа на демонстрацію і відстоювання своїх прав.
4. Після слів про покарання у дитини вирівнюється емоційний фон.

Що робити?

1. Озвучте бажання, емоції та почуття дитини. Цим ви дасте зрозуміти, що її бажання було почуто. 
2. Наведіть аргументи, чому вона не може цього отримати.
3. Дайте зрозуміти, що така поведінка неприпустима, й поясніть, які наслідки будуть для дитини. 

Якщо ви відмовляєтеся піддаватися тиску істерик верхнього поверху – незалежно від віку вашої дитини, то перестанете стикатися з ними регулярно. Оскільки верхні істерики є навмисними, дитина перестане звертатися до прийомів такого типу, тільки-но переконається, що вони неефективні, а іноді призводять до негативних результатів.

Істерика нижнього мозку

В цьому випадку дитина настільки засмучена, що не може використовувати верхній мозок. Сильні негативні почуття (роздратування, злість) можуть настільки охопити дитину, що у неї пропадає здатність міркувати розсудливо, прислухатися до слів батьків. Цей тип поведінки захоплює нижню частину мозку, повною мірою блокуючи здатність дитини до контролю своїх емоцій, не даючи можливості задуматися над своєю реакцією.

Як розпізнати

1. Не реагує на слова.
2. Не відбувається вирівнювання емоційного фону після загрози покарання.
3. Не перефокусовується.
4. Прояви агресії дитиною як до навколишніх, так і до самої себе.
5. Дитина не в змозі здійснити контроль над своїм тілом, у той час як мовлення здається незрозумілим.
6. Істерика дорівнює афективному стану.

Що робити?

У цьому випадку немає ніякого сенсу кричати, пояснювати й наводити логічні аргументи дитині. В цій ситуації мигдалевидне тіло (відповідає за почуття та емоції ) бере верх і тримає в заручниках  верхній мозок дитини, що не дає можливості до осмислення ситуації. 

І перше, що повинні зробити батьки, – залишатися спокійними,  встановити зв’язок з дитиною і допомогти їй заспокоїтися. 

1. Не звертайте уваги на навколишніх. Що вам дорожче: думка чужих людей чи здорова психіка вашої дитини?! Не відштовхуйте малюка від себе, не кричіть, не соромте. На кшталт: «На тебе всі дивляться й будуть сміятись» або «Як тобі не соромно? Хлопчики так не поводяться» і т. д.
2. Тілесний контакт. Ласкаві дотики, обійми. Або, якщо дитина може травмувати себе чи когось іншого або щось зламати, краще взяти її на руки, притиснути до себе і спокійно говорити з дитиною, несучи її з місця подій.
3. Спокійний тон мовлення.
4. Після закінчення істерики будьте лагідні з дитиною і проведіть разом час. Це необхідно для закріплення довірливих стосунків між вами. Не треба дорікати істерикою.
5. Пояснювати лише тоді, коли дитина заспокоїлась, а з малюками до трьох років це краще робити через казкотерапію. 

Для старших діток може вистачити й розмови, через «я-повідомлення». Дотримуймося алгоритму:
* озвучуємо бажання дитини;
* озвучуємо емоцію або почуття, які вона відчуває;
* «Я тебе розумію, ти засмутився, що хлопчик без дозволу взяв у тебе лопатку, але бити нікого не можна. Давай наступного разу спробуємо показати своє незадоволення словами»;
* озвучити наслідки такої поведінки.

Ніколи не робіть цього при дитячій істериці 

1. Не залишайте дитину в істериці саму, особливо коли це істерика нижнього мозку. 
2. Не залякуйте страшними тьотями, уколами, циганами та дитячим будинком. Таким чином ви прищепите малюкові почуття непотрібності й того, що її люблять лише за якоїсь умови. 
3. Побиття. Фізичні покарання не вирішать проблему, а лише її загострять.
4. Крик. Спокій — запорука легкого вирішення ситуації. Кричати не можна! Говоріть тихо і спокійно. Бо якщо ви не вмієте себе контролювати, хто ж навчить цього вашу дитину?!

Найголовніше, дорогі батьки, – дати зрозуміти вашій дитині, що коли їй важко, найближча для неї людина буде поруч і підтримає. 

Тетяна Бібік – щаслива мама та кохана дружина.
Освіта: магістр психології (практичний психолог).
Вид основної діяльності, робота: експерт у питанні дитячо-батьківських  та сімейних відносин.
Ведуча психологічної гри «Історія хвороби моєї дитини».
Педагог раннього розвитку.
Автор проекту «Мамські посиденьки».
Хобі: малювання.
https://www.facebook.com/TetianaBibik
Інстаграм: tetiana.bibik
Тел. (063) 98-66-633

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13