Лапароскопія в онкології: у Чернігівському онкоцентрі проводять операції без розрізів, без болю, без шрамів

2021-11-16 10:39

Онкологічний діагноз завжди викликає в людини сильний стрес, відчай та розгубленість. Що робити, як лікуватися, чи переживу операцію, якщо вона буде необхідна – такі запитання обов’язково постають перед кожним таким пацієнтом. 

Тому так важливо від самого початку боротьби з хворобою не лише обрати онколога, якому довірятимете на всі 100%, а й лікарню, в якій запропонують найефективніші й найсучасніші методи лікування. Наприклад, коли пухлину потрібно оперувати, то за можливості таке втручання має проходити із використанням щадної і малоінвазивної методики.

За словами лікаря-гінеколога-онколога, хірурга Олександра Зуба, саме такою є лапарскопічна хірургія, котра вже давно стоїть в авангарді сучасних методик боротьби з пухлинами.  

– Раніше існувала пересторога: якщо пацієнту вже раніше виконувалася операція традиційним відкритим способом, то лапараскопію робити вже неможливо. Як показує світовий досвід і практика, ця думка не має під собою підґрунтя. Сьогодні лапараскопічні втручання проводяться навіть після кількох раніше перенесених операціях. Це ж стосується й онкологічної практики. Більше того, 70-80% операцій із видалення як доброякісних, так і злоякісних пухлин, можливо проводити саме за допомогою лапараскопії, – каже Олександр Зуб. 

Головними перевагами даного методу, зазначає лікар, є мінімальна травматизація – втручання проводиться через невеликі проколи розміром до 5 мм, короткий термін перебування пацієнта в стаціонарі (1-3 доби), швидке відновлення після операції. У період заживання травм після лапароскопії болісні відчуття майже відсутні, тому немає необхідності застосовувати сильнодіючі знеболюючі лікарські препарати. До значних переваг також можна віднести відсутність післяопераційних шкірних рубців і шрамів, котрі спостерігаються при операціях із розрізом.

Звісно, щоби успішно проводити лапароскопічні втручання, хірург має бути не просто професіоналом, а справжнім віртуозом і майстром своєї справи. І це головне, що мають розуміти пацієнти, коли для них вирішується питання, де й у кого оперуватись. 
Фахівці Чернігівського онкоцентру дійсно є справжніми професіоналами – вони мають відповідні підтвердження своєї кваліфікації і сотні успішно проведених операцій. Олександр Зуб, наприклад, аби підтвердити свої навички хірурга-лапараскопіста, їздив за кордон. Оскільки він – лікар-гінеколог, то і лапараскопічні втручання виконує саме з цього свого профілю.  

– У гінекології практично всі оперативні втручання можна виконати за допомогою лапароскопії. Наприклад, всі операції з приводу позаматкової вагітності вже давно проводяться лише лапараскопічним методом – це дає можливість евакуювати плідне яйце з маткової труби без пошкодження і зберегти її. А значить, жінка в майбутньому може завагітніти без ризику нової позаматкової вагітності – при лапараскопічному втручанні спайки на поверхні маткової труби не утворюються. А недавно в мене була пацієнтка з діагнозом «кіста яєчника». Утворення було дуже велике – близько 20 см, але доброякісне. Завдяки злагодженій роботі всієї досвідченої операційної бригади було проведено успішну лапароскопічну операцію. Завдяки такому малотравматичному втручанню пацієнтці було повністю збережено дітородну функцію, і молода, ще незаміжня дівчина, вже на наступний день поїхала додому. Жодних візуальних ознак того, що вона була прооперована, в неї не залишиться, – розповідає фахівець.

Утім, і для літніх пацієнтів малотравматична хірургія має особливе значення. Адже там, де молодий організм легше впорається з відновленням у разі відкритої операції, у пацієнтів похилого віку можуть бути серйозні проблеми. Тому лапароскопічний метод для них є безумовною альтернативою.

Але є у нього і свої протипоказання. В гінекології, наприклад, лапароскопію не можна використовувати при раку яєчників. А ось різні супутні захворювання нині не є серйозною перешкодою для такої хірургії – рівень підготовки спеціалістів анестезіологічної служби сьогодні дуже високий. Хоча, все одно, рішення, яким методом проводитиметься операція, приймає лікар.

У будь-якому випадку, наголошує Олександр, необхідно дбайливо ставитися до свого здоров’я – найперше, не нехтувати профілактичними оглядами у спеціалістів, адже сучасні засоби діагностики та профілактики допомагають вберегтися від ряду небезпечних захворювань.

Щоби отримати консультації й обстеження, а при потребі і лікування на високому професійному та сучасному рівні, чернігівці та жителі інших регіонів можуть звернутися до Чернігівського медичного центру сучасної онкології. 

Прийти на прийом можна як за направленням від сімейного лікаря або спеціалістів із інших медичних закладів, так і звернутися самостійно. В останньому випадку консультація відбуватиметься на платній основі.

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31