Реформа лісової галузі: оптимізація чи знищення лісгоспів?

2021-11-15 09:54

Наприкінці жовтня працівники Семенівського лісгоспу, як і багато їхніх колег не тільки з Чернігівщини, а й з інших областей, разом із очільниками територіальних громад мітингували під Кабміном. 

Причина – реформа лісової галузі в країні й оптимізація лісгоспів, як це називають у «верхах». Семенівський міський голова Сергій Деденко, який також брав участь в акції, називає це по іншому – знищення. Причому не тільки прибуткових підприємств колишніх районних лісгоспів, а, власне, й самих громад. Для багатьох із них саме лісгосп завжди був найстабільнішим джерелом доходів – чи не єдиним працедавцем і платником податків до місцевого бюджету. Якщо Семенівський лісгосп приєднають до Новгород-Сіверського, як це планується реформою, бюджет Семенівської громади в доходній частини суттєво зменшиться. 

Адже сплата податку на доходи фізичних осіб прив’язана до місця діяльності підприємства. Зазвичай це юридична адреса лісгоспу, де розташована також і його виробнича база. 

Останньою краплею для людей стали «листи щастя» від керуючого органу – Державного агентства лісових ресурсів Україні (ДАРЛУ), в яких комусь повідомили про звільнення, а комусь – про переведення на інші посади.  

– Семенівська громада – небагата. У нас крім землі й ліса нічого немає – 50 тисяч гектарів площ громади зайняті лісом. Ті, хто вирощують кукурудзу, отримують прибуток кожний рік. А ми чекаємо 80 років, щоби ліс дозрів. Наше підприємство дає до громади близько 15 мільйонів податків – це близько 20% бюджету. Середня зарплата в нашому лісгоспі – 28 тисяч гривень. А коли працівників переведуть до Новгород-Сіверського лісгоспу, в декого зарплата зменшиться на 8 тисяч гривень, тож цілком зрозуміла реакція людей. Але найстрашніше, скільки через цю реорганізацію й оптимізацію втратить громада. Причому не тільки в фінансовому сенсі, а й у демографічному. Це питання дуже гостро стоїть у всій області, а у нас, на її півночі, взагалі катастрофа. Раніше людей могла тримати хоча би робота і гідна заробітна плата, а тепер що? Нещодавно їхала звідси родина. Питаю, чому? Відповідь – бо не бачать тут майбутнього, – розповідає Сергій Деденко.

Як можна, не розуміє він, в нинішніх умовах конфлікту з РФ так вчиняти на прикордонних із нею територіях? Адже і так тут все більше «мертвих» сіл, в яких не залишилося жодної людини! Чия недалекоглядність заганяє прикордонні громади в тяжкий соціальний та економічний стан? З одного боку, зазначає Сергій Деденко, є державна програма розвитку депресивних прикордонних територій, котра передбачає їхній розвиток. А з іншого, таке недолуге «реформаторство» може призвести до того, що громади на цих територіях взагалі перестануть існувати. Багаточисельні звернення до депутатів, Верховної Ради, Кабміну залишаються без уваги. «Влада нас не чує», – говорить голова Семенівської громади.   

Чому ліквідовують саме їхній лісгосп – потужне підприємство, котре завжди стабільно й прибутково працювало, належно виконувало всі зобов’язання, чому його приєднують до більш слабкого Новгород-Сіверського? Такі запитання Сергій Деденко і працівники лісгоспу ставили і продовжують ставити голові Держлісагентства України Юрію Болоховцю, пишуть листи народним депутатам, звертаються до керівників області.

При попередній очільниці ОДА Анні Коваленко його звернення й прохання про зустріч ігнорувалися, розповідає Сергій Деденко. З приходом на посаду голови Чернігівської облдержадміністрації В’ячеслава Чауса на проблему, врешті, звернули увагу. Відбулося вже три зустрічі, а на останню якимось дивом навіть вдалося залучити Юрія Болоховця. «На жаль, розмова виявилася неконструктивною, нашу думку, що згадана реформа призведе до знищення лісової галузі, голова Держлісагентства волів не почути», – із сумом констатує Сергій Деденко.

І Сергій Деденко, і працівники Семенівського лісгоспу налаштовані продовжити свою нерівну боротьбу. Але, здається, вони і самі вже розуміють, що маховик запущеної реформи ДАЛРУ під назвою «оптимізація» – не спинити: на 1 січня 2022 року в системі державної лісоексплуатації має залишитися лише 171 галузеве підприємство. 

Алла ПРИМА
Фото надані респондентом

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13