Свято-Успенський храм – місце благодаті

2021-11-02 07:50

У центрі села стоїть величний Данівський Свято-Успенський храм. Без перебільшення можна сказати: він із повним правом може претендувати на звання визначної пам’ятки. Те, з якою любов’ю його будували, прикрашали і нині доглядають – говорить про багато. Цей храм став особливим духовним місцем для кожного данівця і курганця.

Опікується храмом протоієрей Іоанн (Іван Іванович Величко). І наша зустріч відбулася 9 жовтня – у церковне свято на честь Іоанна Богослова. Символічно, що саме в цей день отець Іоанн святкував свій День ангела.

Розповідає, що рішення віддати життя служінню Богу було виваженим і поміркованим. Навчався в Чернігівському духовному училищі, за розподілом поїхав у приход до Озерного і Савина, а потім опинився в Данівці. Й ось уже понад 20 років тут живе разом із матушкою Наталією. 

– Ми – односельці, і матушка Наталія за мною приїхала спочатку до Чернігова, а потім і сюди. Разом ми понад 27 років, срібне весілля вже відсвяткували. Колись, коли було побільше часу, матушка Наталія в’язала, вишивала по канві, а ще вона дуже смачно вміє готувати, – посміхається отець Іоанн. 

У подружжя – шестеро дітей. Найстарша донька Мар’яна уже замужем і поїхала за чоловіком на Батьківщину свого батька – до Західної України. Так цікаво може розпорядитися долями життя. 

А ось сини всі живуть разом із батьками. Допомагають на службі в церкві, співають на кліросі. Звісно, перші помічники і по господарству – батько виховує хлопців суворо, тож усі вони мають свої обов’язки. 

Про свій храм отець Іоанн розповідає з неприхованою гордістю. Він був ініціатором його будівництва, гроші збирали всім миром, а головним меценатом став Валерій Зубок, який і досі відгукується на всі прохання про допомогу. Проєкт будівлі розробляли архітектори з Чернігова, а величне внутрішнє убранство допомагав зробити художник-реставратор із Прилук. Будівництво завершили й освятили храм у 2007 році. З тих пір він, здається, стає все красивішим. Навколо – ошатна територія, молодий сад, виноградник, троянди і сосни. За всім цим доглядають прихожани. «Трудяться во Славу Божу», – говорить отець Іоанн.

Величний храм усередині розписаний іконами буквально від підлоги до самих куполів – зверху на людей дивляться обличчя святих, крізь віконця в куполі сонце пронизує простір аж до самої підлоги – здається, прямо з небесних чертогів. 
Давні ікони, багато нових – подарованих прихожанами. Вони наповнюють храм особливою благодаттю – адже кожен вклав у її створення часточку своє душі і любові до Нього. 

Є подаровані місцевим художником Олександром Гридьком – майстерні копії, на яких із філігранною точністю виписані лики святих.

В храмі є й ікона з часточкою мощей святителя Спиридона Триміфунтського. Святиню отець Іоанн привіз із острова Корфу, де спочивають мощі святого. Святитель Спиридон відомий своєю швидкою допомогою у всіх проханнях і молитвах віруючих. 
Навпроти храму через дорогу вже збудована трапезна. Колись тут був дерев’яний молитовний будинок, але з часом він почав руйнуватися. Тож було вирішено його розібрати і на його місці збудувати зимню капличку Іоанна Богослова. «Будуємо з Божою допомогою цей храм-кораблик. Чому кораблик? Тому що той, хто ходить у храм, як в кораблі на морі – спасеться. А хто без Бога живе, то як би ти не вмів плавати – не випливе», – розповідає отець Іоанн. 

У цьому храмі-капличці служби будуть правити взимку. Для цього його спеціально утеплили, зробили навіть теплі поли. Все вже майже готово, залишився лише іконостас і благоустрій навколо, говорить отець Іоанн. І дякує прихожанам, які допомогли зібрати кошти на будівництво, і Валерію Зубку – він знову виділив значну суму.

Прощаючись, спитала в отця Іоанна – які побажання в нього до своїх прихожан? «Головне – це мир. А ще – звертайтеся до Матері Божої і почитайте її. Здравія тілу і спасіння душі. Божого благословення!» – побажав отець Іоанн.

…Поспішають люди на службу, щоб у молитві своїй звернутися до Бога. А Він дає їм силу, зміцнює у добрі, робить кращими і сильнішими духом. Бо Данівський Свято-Успенський храм – це не просто церква. Це пам’ятник милосердя, любові, сили духу, який має свою, особливу, ауру – світлу й радісну, ауру любові до Бога. Місце, де люди захоплюються красою і відчувають справжню благодать. 

Алла ПРИМА

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21