«Чернігівщина & країни Балтії. Регіональний вимір»

2021-10-25 09:38

Протягом двох днів, 21 і 22 жовтня, на Чернігівщині проходив масштабний міжнародний Форум «Чернігівщина & країни Балтії. Регіональний вимір». Це вже п’ятий захід такого формату, який проводиться з 2016 року. Цьогорічний Форум присвячений розбудові діалогу з країнами Балтії.

Уйого роботі взяли участь керівники області, очільники дипломатичних місій в Україні та країнах Балтії, представники торгово-промислових палат, бізнесових структур та об’єднань підприємців, котрі обговорювали експортний та імпортний потенціал Чернігівщини, можливості відкриття нових ринків та напрямів співпраці.

Голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко під час урочистого відкриття заходу, що відбувався в конгрес-холі комплексу «ШишкiNN», підкреслила важливість проведення Форуму для розвитку економіки області й міжнародної співпраці, розбудови позитивного іміджу та інвестиційної привабливості регіону.

Вона зазначила, що останніми роками між Чернігівщиною та Балтійськими країнами склались теплі дружні відносини, завдяки чому вдалося втілити в життя низку гуманітарних, соціальних, економічних та інвестиційних проєктів, налагодити нові бізнес-контакти. І висловила сподівання, що сьогоднішня зустріч та двосторонні переговори між представниками ділових кіл стануть додатковим дієвим інструментом залучення інвестицій в економіку та сприятимуть нарощуванню експортного потенціалу місцевих товаровиробників.

Очільник Чернігівської обласної державної адміністрації В’ячеслав Чаус зазначив, що Чернігівщина має партнерів у понад 120 країнах світу. Але давньою й успішною є співпраця саме з країнами Балтії. А нинішній Форум – ще одна можливість поглибити й розширити ці стосунки.

В’ячеслав Чаус наголосив також, що успішний розвиток бізнесу можливий навіть в умовах пандемії. Варто лише сформувати у суспільстві колективний імунітет. А для цього щеплення від коронавірусу мають отримати не менше 80% населення. Тож голова ОДА закликав присутніх на форумі представників бізнесу забезпечити належний рівень вакцинації у їхніх колективах. Тільки так можна вирішити глобальну проблему, яка не лише забирає життя і здоров’я людей, а й руйнує бізнес.

Голова ОДА зазначив також, що держава зараз створює сприятливі умови для інвестування в Україну. З-поміж іншого — розвиток інфраструктури: будівництво та ремонт доріг, мостів, об’єктів соціальної сфери в межах програми Президента «Велике будівництво».

Все це, разом із максимальним сприянням із боку обласної влади, має зміцнити упевненість інвесторів у тому, що Чернігівщина — надійний, передбачуваний партнер, зацікавлений у розвиткові взаємовигідних відносин.

Голова облдержадміністрації подякував керівникам дипломатичних представництв за увагу до Чернігівщини, за особисту участь у форумі та висловив сподівання на подальшу ефективну співпрацю.

У пленарній частині Форуму відбулися також виступи Надзвичайного і Повноважного Посла Латвійської Республіки в Україні Ілгварса Кляви, Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Вальдемараса Сарапінаса. В онлайн форматі до Форму підключилися Надзвичайні і Повноважні Посли України в Естонії, Латвії та Литві. Виступала й Почесний консул Латвійської республіки в Україні (в Чернігові та Чернігівській області).

Всі вони, зокрема, наголосили на важливості співпраці між країнами Балтії та Україною та відзначили важливість нашої держави як стратегічного економічного партнера.

Роботу першого дня форуму продовжили панельні дискусії за окремими темами.

Дмитро Іванов, заступник голови Чернігівської ОДА, презентуючи інвестиційний та експортний потенціал Чернігівщини, відзначив:область має в цьому напрямку великі перспективи. Він висловив упевненість, що спільна робота облдержадміністрації й обласної ради дозволить втілити спільну мрію – зробити Чернігівщину інвестиційно привабливим регіоном.

Цікавими інвестиційними проєктами поділився Ніжинський міський голова Олександр Кодола. По-перше, це створення авіалогістичного комплексу на базі аеродрому «Ніжин», що дасть, на думку Олександра Кодоли, серйозний поштовх не тільки розвитку міста, а й усього регіону. Ще два презентовані проєкти – будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу з басейнами і створення логістичного майданчика в промисловій зоні міста.

Під час наступних панельних дискусій говорили про особливості експорту до країн Балтії, можливості для відкриття нових ринків та перспективні напрямки співробітництва й інструменти підтримки та фінансування зовнішньоекономічної діяльності.
22 жовтня учасників Форуму зі своїм економічним потенціалом знайомила Ніжинська громада.

В’ячеслав Чаус, голова Чернігівської облдержадміністрації:

– Сьогоднішній форум – для нас велика подія. Адже Чернігівщина приймає представників потужних європейських країн, із якими у нас успішна історія співпраці та розвитку бізнесу. Важливо, що з нами сьогодні посли країн Балтії – Латвії та Литви. Дуже дякую за таку підтримку на державному рівні. Наша держава сьогодні робить дуже багато для того, щоби наша країна й Чернігівщина розвивалися. Це, наприклад, сотні кілометрів доріг за Президентською програмою «Велике будівництво». Це розбудова інфраструктури – дитсадки, школи, лікарські амбулаторії... Ми все робимо для того, аби на територіях наших громад кипіло життя. Наша область велика, але малочисельна. Ми маємо відроджувати її. Але життя без інвестицій неможливе. А їх ми не залучимо без співпраці з потужними партнерами. Тому я дуже дякую представникам Литви, Латвії, Естонії. І сподіваюся, що цей форум стане запорукою тісного, ще більшого співробітництва з країнами Балтії.

Олена Дмитренко, голова Чернігівської обласної ради:

– Мені надзвичайно приємно, що регіональний форум залучив до свого кола таких вельмишановних гостей. Якщо це відбувається на Чернігівщині й тут присутні вельмишановні посли держав – це дуже важливо. Ми сьогодні працюємо в період серйозних реформ. І найвдалішою із них, на мій погляд, є реформа децентралізації. Чернігівська область була пілотною з об’єднання перших громад. Якраз на прикладі балтійських країн ми свою реформу втілювали в життя. Брали кращі приклади, вчилися. Нам іще рухатися в цьому напрямі. Але основні процеси децентралізації у нас відбулися. І досить успішно.

Сподіваюся, що і в політичних, економічних та людських взаємовідносинах у нас усе складеться якомога краще. Очікувань від заходу такого масштабу дуже багато. Країни Балтії – наші постійні, успішні й надійні партнери. Саме ці країни Євросоюзу завжди підставляють нам своє плече в різних питаннях, не тільки економічних. Тож сподіваємося на подальшу плідну роботу.

Ілгварс Клява, Надзвичайний і Повноважний Посол Латвійської Республіки в Україні:

– Дякую за можливість бути присутнім на цьому бізнес-форумі. Я сьогодні почув багато корисної інформації про структуру економіки Чернігівщини. І це дає ідеї, в яких секторах можна розвивати нашу співпрацю. Коли дивитися на цифри, то торгівля у нас триває на досить пристойному рівні. І є приріст. І можливості й далі розвивати товарообіг. Тут дуже важливою є домовленість між ЄС та Україною про вільну торгівлю. Це дуже привабливо для бізнесу. Як і розвитку інвестицій. Тому на форумі присутній і наш представник Торговельного Агентства. Я погоджуюся з тими спікерами, котрі виступали на форумі та говорили, що на політичному рівні між Латвією та Україною створені всі умови, аби ми співпрацювали в економічних ракурсах, у плані бізнесу. Ми підтримуємо Україну в її політичних цілях, у прагненні вступити в ЄС та НАТО. В Латвії дуже позитивний образ вашої держави. І латвійці дуже тепло ставляться до України.

Вальдемарас Сарапінас, Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні:

– Хочу подякувати керівникам Чернігівщини за запрошення на форум, за прекрасну ініціативу організації цього заходу. Я пишаюся, що представляю Литву в Україні. Ваша країна – найкращий наш партнер і друг. Я це відчуваю з першого кроку. Економічна дипломатія – одна з найважливіших сфер, куди наше Посольство вкладає багато зусиль та уваги. Нам дуже допомагають наші Почесні консульства, адже їх в Україні чотирнадцять. Будемо створювати таке й на Чернігівщині. А сфер для співпраці дуже багато. Литву, зокрема, цікавить деревообробна промисловість, виробництво меблів, сільське господарство, оптова й роздрібна торгівля, інфраструктура, будівництво тощо. Зрозуміло, туризм. Він розвивається інтенсивно, і потенціал цього розвитку великий.

Браян Кемпл,керівник програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE):

– Ми, зокрема, займаємося кращими практиками децентралізації, сприяємо роботі створених територіальних громад, зокрема, в Україні. Адже глибоко переконані, що таке об’єднання дуже ефективне й саме згуртовані громади показують серйозні результати розвитку територій, адже працюють задля гарного, комфортного життя людей. Отже, ми намагаємося донести головне – керівники громад, виконкоми, депутати ТГ повинні обов’язково з усіх питань радитися з населенням громади. Люди ж мають озвучувати, які послуги їм необхідні. Також ми допомагаємо громадам впоратися цивілізованим шляхом із дуже проблемним питанням – сміттям. Ремонтувати дороги. Ці проєкти мають нашу матеріальну й технічну підтримку. Облаштування зелених зон, парків – теж наша спільна турбота. Налагоджуємо і розвиток туризму в громадах. Адже вам є що показати. До всього – це додатковий прибуток і вкладення в майбутнє.

Зазначу, що я завжди радий приїхати на Чернігівщину. Тут гарні люди, чудова, розкішна природа. А відтак – і спільні справи.

Олександр Кодола, міський голова м. Ніжина:

– Ще влітку перед керівництвом області нами було ініційовано проведення регіонального бізнес-форуму. Пропонували зробити його на базі Ніжина. Врешті домовилися, що він буде і в Чернігові, і в Ніжині. Загалом, ми маємо давні тісні зв’язки з Латвійською республікою. Я, ще будучи нардепом, очолював депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків із Латвією. Сьогодні презентуватиму деякі наші проєкти, серед яких чільне місце посідає створення авіалогістичного комплексу на базі аеродрому «Ніжин». Сподіваюся, що результатом роботи Форуму стане налагодження нових, більш тісних, контактів із підприємцями з країн Балтії і розширення ділових контактів. Адже ми маємо спільну історію, спільне минуле і спільне європейське майбутнє.

Брифінг

– Інвестиційний клімат України – який його рейтинг серед європейських країн, зокрема Латвії та Литви. Чи є острах для бізнесу, адже на Сході у нас триває війна з Росією, а Чернігівщина – прикордонна область...

Ілгварс Клява: – Рейтингу як такого немає. І те, що війна на Сході України, – теж не найбільш стримуючий фактор. Інвестори хочуть бачити надійне бізнес-середовище, передбачуваність у системі юстиції, аби спори в судах, наприклад, вирішувалися швидко й професійно. Процеси мають бути чітко зазначеними, процедури також. Якщо правоохоронна та юридична системи працюватимуть чітко, а спори з бізнес-питань не затягуватимуться, то це стане великим стимулом для притоку інвестицій. Ми гарні сусіди. І готові до співпраці.

Вальдемарас Сарапінас: – Погоджуюсь із Ілгварсом Клявою. В Україні бізнес-клімат непоганий. Але мені за той час, що я працюю тут, доводилося не раз захищати інтереси литовських компаній. На майбутнє – є чимало литовських бізнес-підприємств, які готові прийти в Україну зі своїми інвестиціями. І досить великими. Приміром, є велика меблева компанія, котра вже працює в Україні. І таких прикладів багато. Литва – невелика країна, але торік інвестувала 180 мільйонів євро в Україну.

– Наскільки цей форум дасть поштовх і прискорить вкладання інвестицій в Україну? І в які галузі промисловості й сільського господарства найперше?

Вальдемарас Сарапінас: – Хочу наголосити, що литовський бізнес насамперед сьогодні цікавить деревообробна промисловість, меблі, сільське господарство, також інфраструктура, торгівля, будівництво. Литовські компанії вже інвестують в будівництво. «Столиця Груп SG» будує в Києві житлові багатоповерхівки. Також відкрито нову торговельну мережу із 78 торговельних центрів. Туризм теж – важлива галузь.

Ілгварс Клява: – У нас на першому місці торгівля. Обопільний обіг товарів між Латвією та Україною. І ми далеко не використали весь інвестиційний потенціал. Якщо говорити про сектори розвитку економіки, то наші країни тут дуже схожі. І Чернігівщина особливо. Бо аграрний та продовольчий сектори грають дуже велику роль. І можливості для співпраці та інвестицій тут є. Як і в переробних галузях. Індустріальна база також є і в Латвії, як і у вас. Тому приріст інвестицій буде. Бо український ринок має великий потенціал.

Алла ПРИМА, Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото Віктора КОШМАЛА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13