КОРДІВКА: п’ять в одному

2019-06-19 11:08

Мова про чудовий проєкт реконструкції Центрального парку культури і відпочинку та частини лісопарку «Кордівка». На жаль, грошей на його реалізацію поки що немає, й невідомо, чи знайдеться реальний інвестор. Хоча якраз такий проєкт міг би стати справді туристичною принадою для гостей міста і додатковими коштами для міської скарбниці.

Проєкт на перспективу

Відбулася друга презентація проєкту, розробленого харківським архітектурним бюро «Сіті-Дизайн». Саме це архітектурне бюро проєктувало, зокрема, відомий парк Горького в Харкові. Першу концепцію розвитку нашого парку вже обговорювали, і почуті тоді зауваження та пропозиції харків’яни врахували. Одне із завдань, поставлених перед розробниками, – проєктування такого парку, який зберігав би природу, але водночас був точкою зростання для економіки міста.

За словами чернігівського мера Владислава Атрошенка, «нам треба думати про те, як забезпечити місту завтрашній день. Реальний шлях розвитку Чернігова – привабити сюди туриста, що має гроші та можливість обирати. Зокрема київського. Такому туристові потрібні не кафе чи ресторани, які все одно поступатимуться столичним аналогам. А – атракції, заради яких велика маса людей захоче їхати за 100 й більше кілометрів. Тому – це об’єкт подвійного значення. Не тільки для відпочинку чернігівців, а і як точка росту для завтрашнього дня міста. Я розглядаю такий парк у тому числі як об’єкт, куди приїдуть і з області, Києва, Сум та навіть близького зарубіжжя. Щоби кожен із батьків, у кого є матеріальні можливості, вважав за необхідне кілька разів на рік привозити дітей розважитися й відпочити в Чернігів». 

Що стосується екології, то практично всі об’єкти парку розташовуються або на вільних місцях, або там, де вже існують інші споруди, в тому числі покинуті. Дерева зберігаються максимально, в цьому суть і привабливість такого об’єкта. Концепція полягає у створенні п’яти парків в одному: міський сад, тематичний парк атракціонів, спортивний парк, зона лісопарку і нова набережна.

Так історично склалося, що парк пронизує пішохідна алея. Уздовж неї можна розмістити всі основні активні об’єкти. Також пропонується створити водний маршрут, яким зможуть курсувати човни з відпочивальниками. Він відрізнятиметься від стандартного пішохідного. Для цього робиться розчистка кількох каналів та укріплення їх берегів.

Міський сад

Це пам’ятка садово-паркового мистецтва, що пов’язана з розташуванням тут групи дубів-довгожителів. У центрі зони – там, де нині вода – розташовується сухий фонтан. Це буде місцем зустрічей відвідувачів парку. Поруч, у бік стадіону, пропонується створити місця для відпочинку й настільних ігор, а також ретрозону для літніх людей. Уздовж центральної доріжки – розмістити серію інсталяцій на тему історії Чернігова, але в сучасній інтерпретації.

Парк атракціонів

На місці теперішніх круглих фонтанів – площа для подієвих заходів (фестивалів, виставок, змагань тощо з системою сухого фонтана посередині. Сам фонтан розташується на нижчій відмітці, ніж уся його площа, яка буде повністю заповнена водою, створюючи ефект ілюзії природного дзеркала. У струменях фонтана влітку можна буде гуляти, гратися дітям, а в зимовий період ця площа використовуватиметься як ковзанка. Тут буде й головна ялинка парку, а по периметру можна зробити виставку льодових скульптур. Ідея сухого фонтана гарна також тим, що його територія будь-коли зможе перевтілитися у площу для різноманітних подій, що вміщуватиме до 10 тисяч учасників свят.

Сходи пропонують переробити на систему зелених терас із лавами. У кінці площі – колесо огляду висотою близько 60 метрів із сучасними скляними капсулами. І – верхнє озеро, через яке пропонується зробити оглядовий місток. Навколо – сучасні паркові лави, ліхтарі. Неподалік – павільйон для проведення, наприклад, весільних церемоній чи просто лекцій на відкритому повітрі. Самі атракціони – останнього покоління, перевірені й популярні серед відвідувачів. Розташовуватимуться вони у трьох зонах: сімейно-розважальній, дитячому парку та екстрим-парку (американські гірки, катапульта, вежа падіння, вертольоти).

Спортивний парк

Тут пропонуються майданчики для різноманітних сучасних активних спортивних ігор. Спортивна зона перетинає головну пішохідну алею по діагоналі, уздовж неї проходять бігова й велодоріжка. Тут же – роздягальні, туалети, камери схову, спортбар тощо. Територіально ця зона – вище містків.

Скрізь – розчищені канали із системою човнових станцій. Біля води облаштовані тераси, прокатні пункти, точки для харчування. Станції – біля основних атракціонів чи основних активних зон. На одному з каналів – амфітеатр із плавучою сценою (для музичних фестивалів тощо). Вздовж алеї розташовується система дитячих розваг, місць для відпочинку, легких кафе з літніми майданчиками. Перпендикулярно алеї через усю праву й ліву частину лісопарку проходитиме екостежка (пішохідна, з дерев’яних дощок), яка поєднує всі найцікавіші ландшафтні зони парку. Вздовж цього маршруту будуть також спеціальні зони для риболовлі, цікаві оглядові майданчики, а також високі оглядові вежі.

Додатково проєктом передбачається влаштування кільцевого веломаршруту з використанням спеціального гумового покриття.

Наступна частина – найбільший в Україні зіплайн-парк. Зіплайн – це екстремальний відпочинок, який забезпечує система підйомів і спусків за допомогою сталевого каната. Також маршрут складається з платформ, підвісних мостів, 50-метрової «вежі падіння», сіткового парку на деревах. Зіплайн-парк спроєктований як досить великий комплекс із окремою вхідною групою, де будуть інструктаж, видача екіпірування. Облаштування такого парку не потребує вирубування дерев.

Недалеко від вулиці Берегової – контактний зоопарк для дітей, організований під наглядом зоологів, або було безпечно і тваринам, і дітям. 

На пішохідній алеї вздовж одного з каналів проєктанти пропонують розмістити екоотель із легких конструкцій (екокапсул, розташованих як на землі, так і на деревах), де відвідувачі зможуть переночувати й таким чином провести в парку два дні та більше.

Парк дикої природи

Це свого роду заповідник місцевих диких тварин, які вільно живуть на території близько 5 га. Відвідувачі зможуть спостерігати за ними з доріжок, розташованих на рівні крон дерев. Для цього на території заповідника існуватиме система мостів і пандусів.
Поблизу від пляжної зони пропонують розмістити ділянку з обладнаними майданчиками для барбекю, які здаватимуться в оренду. А поряд – спрей-парк – дитячий розважальний майданчик із використанням струменів води.

Нова набережна

Це невелика частина берега ліворуч від виходу на пляж із пішохідної алеї. Тут пропонують дерев’яний настил, систему терас над водою, кафе з видом на річку, сходи до води, шезлонги й човнову пристань.

За проєктно-інвестиційними розрахунками, після реконструкції цей парк відвідуватиме півтора мільйона людей на рік – близько трьох тисяч у звичайний день. Максимальне навантаження парку – до 6 тисяч відвідувачів на день. Вартість утілення в життя такого проєкту – 1,9 млрд грн. Частину цих коштів пропонують залучити з бюджету, частину – від інвесторів. Час будівництва – 3-5 років. В основу розрахунків закладено, що інвестори після запуску атракціонів 30% віддають у бюджет міста, плюс – у дохід бюджету йде плата за оренду всіх майданчиків. Термін окупності такого парку – 10 років.

За словами нашого мера, «якщо економіка стабілізуватиметься й ростиме – ми це реалізовуватимемо. Коли ж навпаки – виходитимемо з програми-мінімум: вхідна група, центральна частина, атракціони. Ми дуже залежимо від добробуту людей, від того, чи мають вони можливість заплатити безболісно за такий відпочинок. Якщо людина заробляє хоча би 800 євро – то приїхати з родиною відпочити й витратити в парку 20-30 євро зможуть без проблем. Тобто якщо буде зростання в державі, то ця ідея «вистрілить». Враховуючи ще й історичну інфраструктуру Чернігова – буде транзит туристів. Це те, що ми у змозі зробити для пожвавлення бізнесу та зміцнення економіки міста. Адже на все інше – наприклад, на велику промисловість – по сусідству з країною, що воює, нам розраховувати не варто».

Наступний крок – замовлення проєкту. До роботи мають залучити також фахівців-гідрологів, адже йдеться про затоплювані території. Архітектори вже проаналізували відмітки висот і розмістили всі основні об’єкти так, аби вони були на найвищих точках рельєфу. Надалі проєктанти працюватимуть із більш докладною картою місцевості, де позначене кожне дерево. Розміщення спортмайданчиків та інших об’єктів узгоджуватимуть із нею.

Матеріал підготував Олександр ШИЛО

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42