Обличчям до глядача, або Розшифруємо театральну магію?

2021-10-13 08:53

Напередодні Дня художника, котрий святкували 10 жовтня, в Чернігівському обласному молодіжному театрі відбулася художня імпреза в театральному форматі. Всі, хто прийшов на цей захід, мав змогу потрапити у неймовірний світ «за лаштунками». Адже театральні художники поділилися своєю творчістю, виставивши картини, декорації, бутафорію, маски, костюми, різні мініатюри «на світ Божий». Які під час вистави створюють ілюзію простору, власне, як і сама вистава малює відрізок певної історії, а гра акторів наповнює її справжнім життям.

Це спільний проєкт газети та пресцентру «Деснянська правда» – DPNEWS.COM.UA і Молодіжки. 

Отже – екскурс в імпрезу. Велике та мале фоє театру нагадали неймовірний карнавал. Інсталяції-картини на стінах, фотозони – з міні-кораблями, манекеном у вечірній сукні біля стилізованого люстра, маски та головні убори красунь різних країн і народів, інопланетянин; новорічні кульки, вишиті стрічками й такі самі неймовірні картини; камін, де «палахкотить» полум’я... Справжня театральна магія, яку, немов «відьомське зілля», готують художники на театральній кухні. І можна не просто доторкнутися до неї, а й поринути у цей бутафорно-ірреальний світ аж до кінця жовтня!

Про це сказала, відкриваючи імпрезу, Ірина Грабова, заступник директора Чернігівського обласного молодіжного театру.

У Молодіжці люблять і цінують своїх художників. Олена Соловйова, художник-постановник, наприклад, працює в театрі майже 30 років. Оформлювала практично всі основні вистави. Займається сценографією та декораціями, які створюють простір спектаклю і, як вважає, Олена, є обличчям вистав. А ще вона вміє робити перформенси, інсталяції, що використовуються в театрі перед виставами. Є в Олени і захоплення для душі. Вона вишиває стрічками картини, на яких квіти – мов живі. І це також – з присмаком театру, адже життя, талановито створене акторами на підмостках, теж справжнє і, можливо, стає реальністю в якомусь із вимірів. До речі, день народження в Олени якраз 10 жовтня. Тож вітаємо та бажаємо натхнення і щастя!

«Знахідка» театру – Ольга Зайцева. Перші її роботи стали сенсацією у такій же несподіваній для Молодіжки виставі «Казанова». Головні убори, маски, костюми Ольги – її маленькі шедеври. Дівчина вважає, що художні роботи мають обмірковуватися з режисером, аби все робилося в тандемі й – для глядачів. І вона зовсім не проти, щоби створені її руками речі хтось приміряв чи роздивлявся зблизька. Бо свого часу, ще дитиною, Оля просто мріяла доторкнутися до просто казкової театральної бутафорії. 

Ще один молодий художник Кирило Биш – художник-декоратор. А в театрі він з дитинства. Адже його мама Олена Соловйова непомітно й ненав’язливо, своєю роботою, надихала сина на професію. 

– Від мами я навчився всього, що знаю про художню справу, театр. Бутафорія та декорації передбачають не використання справжніх матеріалів, а «підробку». Фактично, це часто – візуальні стилізації під реалістичні речі. Тобто прекрасна ілюзія. Бо театр – це магія. Я роблю й великі інсталярні речі, й дрібні. Останнє подобається більше. 

Для вистави «Кассандра», прем’єра якої цього театрального сезону стала помітною подією в житті Чернігова, Кирило виготовив невеличкі античні кораблі-триреми. Виглядають вони дивовижно...

– Ви таким чином пускаєте глядача за лаштунки, не боїтеся, що театральні таємниці стануть відомими і спростять сприйняття мистецтва? 

На це журналістське запитання відповідь була такою. 

– Хочемо, щоби глядач був ближчим до нас, відчував синергію, бачив бутафорські роботи й усе одно сприймав цю майстерну ілюзію, бо знав, що ми довірилися йому і тепер – на одній хвилі.

– Хай глядачі поміряють маску. Сфотографуються на фотозоні. Два фоє – велике й маленьке – просто «кишать» таємницями театру. Звісно, найкрихкіші роботи ми сховаємо до своєї «комори». Але жодних пошкоджень не боїмося До нас ходить дуже культурна публіка. Тож нехай цікавляться й набираються вражень.

Олена Соловйова, зокрема, додала, що їй приємно, коли люди побачать усе зблизька. Але деякі речі повинні бути поза спогляданням, аби зберегти театральну таємницю. А деякі навпаки – зблизька ще більше захоплюють. «Я як художник-постановник часто показую, яким чином переформатувати простір на сцені, роблю ескізи для художників. Постановник має вигадати концепцію, що збігатиметься з концепцією режисера. Починаю я з ідеї. Обмірковую її дуже добре. Потім ескізи, праця з режисером. І, нарешті, втілення. В чому секрет? У взаєморозумінні. У співпраці. У натхненні. У творчому пошукові».
Так. Театр – це справді й магія, і синергія, і, як казав неймовірний Олександр Грін, дива – створені «своїми руками»... А ще – найвище мистецтво і любов до тих, для кого ті дива творяться.

Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото авторки та надані театром

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21