Альона Юдіна: «Аби стати хорошим музикантом, потрібно навчатися та вдосконалюватися протягом усього життя»

2021-10-06 07:32

Напередодні Міжнародного дня музики, який щорічно відзначається у всьому світі 1 жовтня, ми поспілкувалися з викладачем музики, ораторського мистецтва, керівницею акторської студії та дитячого садочку в Центрі розвитку «ORIGAMI» Альоною Юдіною. А ще Альона – відома у всій Україні колекціонерка незвичайних музичних інструментів. 

– Альоно, чи завжди ви хотіли бути викладачем музичної естетики? Чи колись жалкували, що не обрали іншу професію?

– Я з дитинства була оточена творчими людьми. Мої дідусь та бабуся все життя працювали в театрах. Я дуже любила гастролювати з бабусею багатьма містами. Також моя мама працювала і досі працює в музичній школі, де я навчалася. Опісля я продовжила навчання в музичному напрямку.

Це було ніби само собою зрозуміло – що я оберу якусь творчу професію. Я ніколи не жалкувала про те, що обрала музику. Мені дуже подобається бути викладачем музики, і я пишаюся своїми учнями та слідкую за їхніми успіхами. 

Цього року в День музики я збираю разом, як і минулого року, своїх учнів у Центрі розвитку «Орігамі», де ми влаштуємо невеличкий концерт. Ці діти ще займалися в мене дошкільнятами, а зараз вони навчаюся в музичній школі або музичному училищі. Деякі мої учні вже у вишах... Щорічно вони приходять до мене на зустріч, і цьогоріч ця традиція не стала винятком. Я впевнена, що ми неодмінно гарно помузикуємо та поспілкуємося. 

– Скільки часу потрібно для того, щоби стати хорошим музикантом?

– Для цього, на мою думку, потрібно все життя займатися музикою. Але якщо мається на увазі, скільки саме втратити часу на навчання, то скажу, що я закінчила спочатку Чернігівську музичну школу №1 ім. Стефана Вільконського, в якій навчалася 8 років. Потім 4 роки займалася у Чернігівському музичному коледжі ім. Л. Ревуцького (до 2017-го він мав назву – Чернігівське музичне училище. – Авт.), у виші – 3 роки та півтора року – в магістратурі. Але я й досі продовжую, як мінімум, раз на тиждень читати статті та записуватися на вебінари. Навчатися й удосконалюватися потрібно постійно, протягом усього життя. 

– На скількох інструментах вмієте грати? І які композиції ви найбільш любите виконувати?

– Дякую за запитання, я зараз і порахую, на скількох інструментах вмію грати. Отож, я граю на фортепіано, на перкусійних музичних інструментах, освоюю наразі укулеле та ліру, вмію грати на різних ударних інструментах... А взагалі – люблю імпровізувати та створювати музику тут і зараз. 

Отримую задоволення від музикування з дітьми, музикую сама на таких цікавих інструментах, як глюкофон, співаючі чаші та інших незвичайних музичних інструментах, яких багато в моїй власній колекції. Захоплююся створенням нових мелодій, іноді у процесі музикування виходить досить неочікуваний результат. Також я люблю складати пісеньки для дітей на теми, які їх цікавлять у даний момент.

– А що любите слухати для душі вдома або в авто?

– Я дуже люблю різну музику. Від Шопена до «Океану Ельзи», але найчастіше я слухаю джаз. 

– Чи змінюються зараз методи у викладанні музики для дітей? Може, є якісь сучасні підходи?

– Звісно, що методи та підходи постійно оновлюються й доповнюються. Але залишаються методи, які є незмінною основою та фундаментом. Я вважаю, що музика сама по собі може виховувати дитину та допомогти в навчанні. Сучасні дослідники стверджують, що музика може допомогти послабити якісь негативні емоції, позбутися стресу не тільки в дітей, а й у дорослих, зокрема, панічного страху та депресії. 

Кількість зон мозку, які активізуються музикою, відрізняються у кожної людини окремо та залежать від музичної освіти, особистого досвіду тощо. Саме тому досить часто музика впливає по-різному на різних людей, на здатність зосереджуватися або відчувати конкретну емоцію.

– Яку пораду ви хотіли би дати тим, хто збирається пов'язати своє життя з музикою та стати професійним музикантом?

– Я займаюся онлайн із дітьми з різних країн, і якось до мене звернулися батьки мого учня, які мешкають у Америці. Вони попросили мене підготувати сина до вступу в музичну школу міста Вашингтон. Я почала з ним займатися і попросила батьків дізнатися, за якими саме критеріями оцінюють дітей, котрі вступають там до музичної школи. Вони дізналися, і відповідь тамтешніх учителів музики була для мене неочікуваною, але я з ними погоджуюся. 

Тож вони сказали, що найголовнішим, аби навчатися у вашингтонській музичній школі, є величезне бажання дитини. І ось моя порада: якщо ви збираєтеся пов'язати своє життя з музикою, ви маєте її любити, бути частиною цього музичного світу та займатися цим постійно багато років, не пропускаючи жодного дня. І тоді, звісно, ви станете професійним музикантом, із яким хочеться працювати.

– Які у вас плани та проєкти на майбутнє?

– У мене є ютуб канал, для якого в майбутньому хочу знімати ще більше відео, щоби цей канал був ще більше популярним, цікавим та корисним для дітей. Тут я демонструю музичні ігри для дітей дошкільного віку, продовжую навчати дітей у чернігівському Центрі розвитку «Орігамі», проводжу індивідуальні та онлайн уроки. Завдяки онлайн урокам у мене з'явилися учні в багатьох країнах, і мені хочеться продовжувати цим займатися, це надзвичайно цікаво. 

– Що в житті допомагає бути такою активною, як ви, та досягати успіху?

– Щоби досягти успіху, саме й потрібно бути активним. На думку одразу спадає притча про людину в човні. Ця людина написала на одному веслі слово «думай», а на іншому– «роби». Якщо людина керуватиме тільки одним веслом, на якому написано «думай», і тільки розмірковуватиме та плануватиме, човен рухатиметься лише навколо себе. А якщо людина тільки діятиме бездумно, не плануючи нічого й не розуміючи, для чого вона це робить, то також рухатиметься на одному місці. Лише коли ми поєднаємо ці два весла, й думатимемо, й робитимемо водночас, наш човен рухатиметься вперед. І тоді ми досягнемо своєї мети та успіху!

– Що для вас найцінніше у житті та що б ви побажали читачам?

– Для мене найцінніше – моя сім'я, потім мої друзі, потім та справа, якою я займаюся, від якої я отримую задоволення. Хочу всім читачам побажати знайти те, що їм буде до душі, бути щасливим щодня. І не забувайте, що музика може гармонізувати ваш емоційний стан. Іще в мене є для вас порада: я пропоную знайти 5 хвилин на день та всією сім'єю слухати музику Моцарта. І ви побачите, який дивовижний ефект станеться у вашому житті, у ваших стосунках та як це вплине на виховання і розвиток ваших дітей.

Поліна МОГІНСЬКА
Фото надані респонденткою

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13