«Ліки України»: депутати не чують, селяни доведені до відчаю

2021-10-04 08:01

Вже за місяць, у разі не продовження договору оренди цілісного майнового комплексу ТОВ «Ліки України», в селах закриється ряд аптек, а люди залишаться без аптечної допомоги. 

Аби донести своє занепокоєння або, скоріше, відчай, на засідання постійної комісії Чернігівської обласної ради з питань управління та розпорядження об’єктами комунальної власності приїхали працівники аптек із різних населених пунктів і жителі кількох громад Чернігівщини. Жителі с. Атюша колишнього Коропського, а нині Новгород-Сіверського району кажуть, що готові навіть страйкувати, перекривши московську трасу – поки не буде знайдене якесь компромісне рішення, що дозволить зберегти в селі аптеку.

Завідувачка аптеки з Атюши Любов Лазаренко розповідає, що працює в сільській аптеці з 1990 року – і при комунальному підприємстві, і при ТОВ. Ці дві структури, каже Любов Петрівна, як небо і земля. Адже нині мають великий асортимент ліків, вони поставляються вчасно з дотриманням усіх вимог, у тому числі й температурного режиму, будь-яке замовлення населення виконується. І це прямо протилежна ситуація при роботі в складі комунального підприємства – тоді в асортименті були лише голі полиці.

Її аптека обслуговує жителів Атюшівського та Поліського старостинських округів. У разі закриття аптеки жителям, а серед них більшість – це пенсіонери, доведеться їздити до Коропа за 25 кілометрів, там знаходиться найближча аптека. Якщо ж їхати в центр району, до Новгорода-Сіверського, це взагалі майже 140 км.  

– 29 серпня я отримала попередження про звільнення з займаної посади 29 жовтня цього року. Причина – депутати Чернігівської обласної ради на засідання сесії 3 серпня не продовжили договір оренди ЦМК ТОВ «Ліки України». Тож підприємство буде змушене мене звільнити, а приблизно 2 тисячі людей із дев’яти населених пунктів залишиться без аптеки – вона єдина. Аптека – це наш порятунок, найважливіший заклад на селі. Адже він дає можливість не тільки наблизити фармацевтичну допомогу, а й дати надію на одужання. І тепер цю надію в людей хочуть відібрати. А ТОВ «Ліка України» – єдине підприємство в області, яке утримує сільські аптеки. Коли я починала працювати, було 56 сільських аптек. Сьогодні на всю область їх лише 12. Це говорить про те, що за 30 років незалежності жодна комерційна мережа в село не зайшла. І ніколи не зайде, бо їм це не вигідно. Тому ми дуже вдячні «Лікам України», що вони нас «тягнуть» усі ці роки. Адже сільська аптека з економічної точки зору ніколи й нікого не зацікавить, – розповідає Любов Лазаренко. 

В Атюшах навіть хочуть забрати приміщення аптеки у власність громади, каже староста Атюшівського старостинського округу Станіслав Пилипець, який також приїхав до Чернігова. Громада готова нести відповідні витрати на утримання аптеки – це невеликі суми. Але закривати аптеку – неможна, наголошує Станіслав Пилипець.

У переліку питань порядку денного звернення ТОВ «Ліки України» щодо продовження договору оренди стоїть першим. У засіданні беруть участь представники управління комунального майна Чернігівської обласної ради на чолі з начальником Василем Кулідою. Позицію управління озвучує його заступник Сергій Свиридов: продовжити договір оренди на рік із тим, щоби за цей час підготуватися до повернення приміщень комунальному підприємству «Ліки України». Яке, варто зауважити, залишилося лише на папері. 

За цей час потрібно знайти в обласному бюджеті понад 20 млн грн для того, щоби викупити товарні запаси, а потім знову закупити ліки для початку роботи комунального підприємства, отримати заново всі ліцензії, в тому числі й на приміщення, котрі будуть уже в користуванні КП. Чи є в обласній скарбничці зайві мільйони – питання риторичне. 

Втім, Сергія Свиридова навіть не дослухали. За пропозицією членів комісії вирішили вчергове заслухати очільника ТОВ «Ліки України» Ігоря Назаренка. В декого з депутатів виник ряд запитань: хто володіє акціями ТОВ та в яких відсотках, де можна побачити договір оренди, де, скільки та в якому населеному пункті розташовані аптеки тощо. Цілком слушно з приводу цього висловився депутат Олександр Кузьменко: відповіді можна було отримати й заздалегідь, під час підготовки до засідання, просто надавши необхідний запит до управління, і тепер не витрачати час – свій і колег. 

Ігор Назаренко вчергове підкреслив унікальність аптечного виробництва – єдиного в області. «Основні препарати, котрі виробляють наші аптеки, перш за все – препарати для дитячої обласної лікарні. Відбувається індивідуальне фасування і дозування ліків для кожної дитини – під її вагу. Таких ліків не виробляє жодне виробниче фармацевтичне підприємство. На нашому аптечному виробництві також виготовляються різні препарати за рецептурою, котрі використовуються в багатьох наших лікарнях для реабілітації та відновлення пацієнтів. На аптечному виробництві працюють унікальні фахівці, які можуть залишитися без роботи…» – пояснив Ігор Назаренко. Підсумовуючи, наголосив, що сьогодні трудовий колектив висловлює не інтереси ТОВ, а інтереси людей.  

На жаль, складалося враження, що його не чують і не розуміють. Протягом години йшли дебати і коли черга дійшла до голосування, «за» проголосували лише троє членів комісії, ще троє утрималися, а один проголосував проти. Таким чином питання з порядку денного не підтримали.

І це неабияк обурило людей, які з нетерпінням очікували вердикту під стінами кабінету. Просто увірвавшись на засідання, вони намагалися донести свою точку зору і достукатися до свідомості депутатів. В ситуацію довелося втрутитися навіть першому заступнику голови обласної ради Ніні Лемеш, яка брала участь у роботі комісії. Врешті домовилися, що депутатам таки нададуть документи, котрі вони затребували, вони з ними ознайомляться і найближчим часом прийматимуть виважене рішення – питання це дуже гостре й соціально важливе. 

Згодом, щоправда, стало відомо, що договір оренди вирішено продовжити ще на рік – як, власне, від початку й пропонувало управління коммайна. Утім, і це ще не остаточно, оскільки рішення комісії носять рекомендаційний характер. 

Крапку мають поставити на сесії обласної ради, яка відбудеться наприкінці жовтня, депутати. Взявши, таким чином, на себе відповідальність за прийняте рішення. 

Алла ПРИМА

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13