Про баланс довіри Зеленського та законодавчу норму проти самого себе, рейтинг Атрошенка та союз із Кличком, партію Гройсмана та ідеального кандидата, якого обере Чернігівщина на наступних виборах

2021-09-24 12:15

 Увертюра

Некомпетентність Верховної Ради України – це вже, на жаль, не питання, а сталий вислів та виклик для українського суспільства. Розмови про можливі позачергові президентські або парламентські вибори стали частішими, а ймовірність виборчих процесів та самі вибори – це частина політичного життя нашої країни. Довго чекати виборів ми не можемо. Обирати, мріяти й сподіватися на кращі зміни, які нам «ефективно організують» нові обличчя – «корисна їжа» для українського народу та розчарування або два за ціною одного. Все менше людей збирається на вибори як на свято. Це факт!

Нам, чернігівцям, звичайно, важче обирати народних обранців та вже, мабуть, і президентів. Темп розвитку нашого міста Чернігова, наше самоврядування - зразково показові. Ми вже звикли жити в комфортних умовах, до влади претензій особливо не маємо. Навпаки, прокидаємося в холодному поту, якщо приснилося, та ще, не дай Господь, із четверга на п'ятницю, що Владислав Атрошенко не мер… А більшість нашої країни реально бачить тільки у снах такі здобутки. І це правда. Чернігів – красень!

Але вибір все ж таки постане. Це інтерв’ю – саме про вибір та вибори, які, однозначно, будуть. Питання – коли та кого саме знову будемо обирати?
 
– Пане Андрію, ви – як досвідчений експерт, ексочільник ОДА й людина, яка провела чималу кількість успішних політичних кампаній не тільки на теренах нашої країни, як можете охарактеризувати реальну політичну ситуацію в Україні?

– На сьогодні є однозначний електоральний лідер. Це Володимир Зеленський. Якщо брати президентські рейтинги, він абсолютно домінує та має рівень довіри понад 40%. Якби президентські вибори відбулися завтра, то зараз немає політика, який би в нього виграв. 

– Наразі ми спостерігаємо інформаційний галас щодо припинення повноважень президента вже у 2022 році. Це взагалі реальна ситуація?

– Певна логіка тут є. Згідно з Конституцією України, парламентські вибори відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради, відповідно, це жовтень 2023 року. За цих умов вони пройдуть до виборів президента. Тому, з точки зору політичних інтересів президента, логічно провести спочатку дострокові президентські вибори та перемогти. А після цього йти на парламентські. Це аналогічний сценарій 2019 року – президентські потім парламентські, він зараз абсолютно робочий. В іншому випадку, якщо такого не відбувається, то аналізуємо ситуацію, виходячи з чинного законодавства. Згідно з Виборчим кодексом, працює пропорційна система. На сьогодні рейтинг партії «Слуга Народу» – 25%; відповідно, 25% мандатів – це приблизно 115 депутатів. Але нині їх – 244. Тому скорочення більш ніж удвічі фракції за результатами парламенських виборів психологічно може бути схожим на поразку. Очевидно, у Верховній Раді з'являться нові гравці. Опинитися з таким парламентом перед виборами президента, для Офісу сценарій неприйнятний. Якщо “Слуг” буде 115, то, відповідно, “не-Слуг” – 335. Це вже повторення ситуації з президентом Віктором Ющенком, коли чинний гарант мав опозиційний до себе парламент. Крім того, взагалі новий уряд може бути сформований без партії «Слуга Народу». Усвідомлюючи все це, очевидно, що президентові необхідно буде грати на випередження, щоб не втратити свої позиції. 

– Тобто зараз ми вже маємо готуватися до президентських перегонів?

– Не зовсім. До дострокових виборів президента є перепони. Це норма Виборчого кодексу, яка була прийнята самими «слугами», мабуть, помилково. У чинному Виборчому кодексі, підписаному президентом Зеленським, зазначено, що президент, який достроково припинив повноваження, не має права балотуватися знову. “Слугам” необхідно прибрати цю норму. І коли ми побачимо, що в парламенті порушується це питання – все, це «зелене світло». Це означатиме, що в країні стартують позачергові президентські перегони. 

– Хто ще, на ваш погляд, може стати реальним претендентом на посаду Президента України, якщо ми говоримо про позачергові перегони?

– Про свої амбіції заявили Віталій Кличко, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко. Можливо, хтось іще, але точних намірів та заяв я не бачив. Але повертаємося до рейтингу довіри, його нині очолює Зеленський. Далі йдуть такі політики, як Гройсман, Разумков і Кличко. А вже далі інші політики.

– Уявляємо. Дострокові вибори до ВРУ-2021 або 2022 . Які правила гри чекають на кандидатів?

– Я вважаю що парламентські вибори відбудуться, згідно з Конституцією, у 2023 році. Можливо, після дострокових президентських. 

Щодо парламентських. Діє Виборчий кодекс. На території Чернігівщини утворюється один виборчий округ, всі партії виставляють кандидатів. Один мандат – це умовно 9-10% голосів.

На сьогодні партія «Удар»-»Рідний дім» має, мабуть, кращу організаційну спроможність. Вони можуть взяти, наприклад, 25% від загальної кількості голосів. Це два мандати з «хвостиком». «Слуга Народу» - тут складніше, рейтинг залежатиме від багатьох факторів, таких, як опалюваний сезон, найскладніший за всю історію децентралізації. Але все ж це стало, не менш, як 15-20%. Це ще один-два мандати. Нові політичні гравці, такі як Володимир Гройсман, із партією «Українська стратегія», що теж може стартувати з Чернігівщини, будуть мати свої 10%. Традиційно йтиме «Батьківщина», яка на Чернігівщині має найбільший відсоток підтримки, це теж 10-15%, радикали – 10% та «ЄС» – 10%. Що стосується «ОПЗЖ» - думаю, в нашій області вони 10% не наберуть. Сильніші позиції даної політичної сили на території інших областей. А ми все ж таки проукраїнська патріотична область, тут працює негатив до сепаратистських настроїв. 

– Якщо говорити про політику в обличчях. Кого саме ви бачите на політичній арені?

– Запит суспільства – не на нові обличчя, а на досягнення людей, які, може, і є новими для великої політики, але мають результат своєї роботи, реальні здобутки, їм є що показати. Це не про тих, у кого перший запис у трудовій книжці «Народний депутат України». Це гіркий досвід суспільства, люди відзначають певну непрофесійність Верховної Ради. Так, на жаль, саме Верховна Рада як державна інституція має найнижчий рівень довіри.

Взагалі, ще рано говорити про конкретні обличчя, але думаю, що це будуть цікаві професійні люди.

– Про регіональну політику. Зараз ми бачимо яскраве об’єднання партії «Удар» і партії громад та чернігівців «Рідний дім». Які перспективи має такий союз?

– Партія Владислава Атрошенка, «Рідний дім» – має серйозні позиції в Чернігівській області. І «Удар» виграє від того, що він має такого партнера на теренах Чернігівщини. Взагалі, тенденція об'єднання регіональних та всеукраїнських партій – це абсолютно нормальна тенденція, логічна та взаємовигідна для обох. Так, партія Гройсмана “Українська стратегія” нещодавно підписала стратегічну угоду з партією “Платформа громад” в Івано-Франківській області. Тож такі об’єднавчі процеси будуть продовжуватися по всій Україні. 

– На рівні чуток... Але…У Владислава Атрошенка, чинного міського голови Чернігова, великі перспективи в глобальній політиці. Хто зможе очолити наше місто так само ефективно? 

– Це питання до самого Владислава Атрошенка. Саме він може визначити для себе гідного наступника, якщо вирішіть іти у велику політику. 

Рівень довіри чернігівців чинний мер має близько 80%. Беззаперечно, це політик №1 в Чернігові. Відповідно, якщо він іде в загальноукраїнську політику, то на сьогодні вибори виграє та людина, яку він буде підтримувати, кому він передасть свій баланс довіри. А процедурно, якщо міський голова йде працювати на інший рівень, то до проведення виборів обов'язки голови виконує секретар міської ради. Відповідно, вибори будуть або у 2025 році або позачергові, призначені Верховною Радою.

– Як політичний експерт та ексдепутат, яку саме партію вважаєте вкрай необхідною Україні та українцям. Та що вважаєте загальним факапом і провалом усіх партій?

– Потрібна партія, яка буде працювати над розвитком економіки та створення нових робочих місць. Для цього треба відстоювати національні інтереси України на всіх рівнях, підтримувати бізнес та створювати умови для його розвитку. Вважаю, що партія має відстоювати інтереси самоврядування. Децентралізація цьому пряме ефективне підтвердження, а наше місто Чернігів - приклад.

Зараз для міст та громад ситуація ускладнилась. Наприклад, тарифне питання вже перекладається на місця. І це антидецентралізаційні процеси, міста залишаються без ресурсів для розвитку. П'ять років ефективної децентралізації перекреслюються. Субвенції не перекривають витрат.

Тому сильна економіка і потужне місцеве самоврядування – це важливо і вкрай необхідно для нашої країни, і політичні сили мають відстоювати це.

– А стосовно факапів політичних партій? 

– Погано, коли партії працюють лише на виборах, згадують, що виборці існують, тільки коли тривають виборчі процеси. Політичні партії повинні працювати завжди, як цілісний організм. Запит на структуровані партії як політмашини – не зник.

– Усе ж вибори відбудуться, дострокові чи заплановані. Вони принесуть нові надії та мають шанс стати глобальним розчаруванням. Тому цікаво, які саме риси має мати ідеальний кандидат у Верховну Раду, що представлятиме Чернігівщину?

– Це людина, яка має великий баланс довіри, яка зможе конвертувати її в голоси. Розуміє проблеми регіону і має можливості свідомо їх відстоювати. Довіру непросто здобути, її потрібно заслужити своїм життям, своїми діями, принципами та цінностями. 
 
Спілкувалася Христина ЛАВРИЩЕВА

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31