Дорогу здолає той, хто йде

2021-09-24 10:02

Таким життєвим принципом керується міський голова Сновська й очільник Сновської міської територіальної громади Олександр Медведьов. Він, як ніхто інший, розуміє сенс цього східного прислів’я, адже був серед першопроходьців децентралізації.

Сновська об’єднана територіальна громада утворилась 2016 року та змогла згуртувати навколо свого центру – міста Сновська – усі села колишнього Щорського району. Чільна роль у цьому процесі належить (і, як на мене, абсолютно заслужено) саме Олександру Медведьову. 

Сьогодні Сновська територіальна громада має вже чимало здобутків. Ремонтуються дороги, реалізуються проєкти з вуличного освітлення навіть у найвіддаленіших селах, інфраструктура, котра стало розвивається. 

Тут багато дітей і молоді, працюють школи й дитсадки, а до Сновського вищого професійного училища лісового господарства приїжджають навчатися з усієї України. 

Імена спортсменів, яких виховали в школах і спортивних закладах міста, відомі на світовому рівні, а мистецькі колективи – бажані гості навіть на міжнародних фестивалях. 

Медичні заклади поступово оновлюють свою базу та поповнюються молодими спеціалістами. Жартую, що мабуть, знають у Сновську якісь чарівні слова для цього?

– Ні, – усміхається Олександр Медведьов, – просто громада прийняла спеціальну програму, спрямовану саме на їхнє залучення.

А розпочинається наша бесіда зі спогадів Олександра Медведьова, як сталося, що він «проміняв» митницю на мерське крісло. І що з цього вийшло.

«Сказали – потрібно»

Олександр Медведьов – корінний житель Сновська (до повернення історичної назви – Щорса). 

Тут він народився і виріс. Закінчивши школу, вступив на навчання до Київського державного педінституту за спеціальністю «географія і біологія».

За своє трудове життя встиг попрацювати на різних роботах: був підсобним робітником, помічником оператора на залізниці. Після закінчення інституту кілька років працював учителем географії, заступником директора дитячо-юнацької спортивної школи спортивного товариства «Колос». 

А потім його життя вийшло на новий етап – Олександр Олександрович розпочав працювати на митниці. І віддав цій справі 22 роки, розпочавши із самих низів, із посади інспектора. Пройшов усі кар’єрні сходинки, став начальником митного поста «Щорс» Чернігівської митниці. На цій посаді працював понад сім років. А потім, маючи повагу колективу, бездоганний послужний список, спеціальне звання радника митної справи І рангу і зірки полковника на погонах, узяв участь у виборах міського голови. Каже, тоді, в далекому 2015 році, до нього прийшли представники громади і підприємці (до речі, вони і зараз завжди підставляють йому плече, а Олександр Медведьов знає, що завжди може розраховувати на їхню допомогу) і переконали його обиратися на посаду мера. «Сказали – потрібно. Хто, як не ти?» – пригадує Олександр Медведьов. І життя знову зробило крутий віраж, адже у виборах він переміг і став міським головою, залишивши позаду вісьмох своїх конкурентів.

Напевно, важко було змінювати життя, що вже давно устаткувалося, але пан Олександр не звик відступати. І з усією притаманною йому рішучістю взявся за наведення ладу в своєму рідному місті. 

Тут дуже в нагоді йому стала друга освіта, котру він здобув 2010 року, закінчивши Чернігівський державний інститут економіки і управління й отримавши кваліфікацію бакалавра з менеджменту. Адже, за великим рахунком, очільник міста – це і є менеджер у найширшому розумінні цього слова, який має розумітися на економіці, логістиці, фінансах, управлінській діяльності тощо. 

Наприкінці 2016 року відбулися вибори на посаду голови Сновської об’єднаної територіальної громади, в яких Олександр Медведьов узяв участь. І переміг. Тобто, залишаючись на посаді міського голови, він отримав ще й додаткові повноваження – став відповідати за всю громаду, що об’єдналася. Були переможними (понад 60% голосів виборців серед чотирьох кандидатів) вибори і в 2019-му. Тобто за п’ять років – троє виборчих перегонів. 

– Чи не занадто, не боялися? 

– Ні. Чого боятися, коли є реальні здобутки та результати, коли працюєш чесно і маєш гарну команду однодумців? Людей не обдуриш. А коли хтось зможе краще, буду тільки радий.

За всі роки – жодної затримки зарплати

Звісно, пригадує Олександр Олександрович, процес становлення нової громади був нелегким. Важливо було не втратити довіру людей, не зрадити їхні очікування стосовно покращення ситуації та подальшого розвитку. Адже те, що до громади ввійшов повністю район – було унікальним. Села, що входять до МТГ, – різні за статками. Багатші розташовані понад трасою від Березного – це Рогізки, Кучинівка, Великий Щимель. У Нових Боровичах бюджетоутворююче підприємство – спиртозавод; Петрівка, де працюють агропідприємці. А є села бідні, не самодостатні, вони на півночі громади, практично на кордоні з Росією – Єліне, Клюси, Гірськ, Хрінівка. Там не дуже родючі землі, тож сільське господарство майже не розвинене. 

Тому потрібно так продумати стратегію розвитку громади, щоби всі села, котрі входять до неї, не відчували себе знедоленими, а рівень життя мешканців Єліного не відрізнявся би, наприклад, від Рогізок. І за великим рахунком, щоби ці прикордонні села взагалі не зникли з мапи. 

Була й іще одна мета – по максимуму зберегти заклади медицини, освіти, культури навіть у маленьких селах. 

– Ми одразу взяли на баланс усі школи, дошкільні навчальні заклади, первинну і вторинну ланки медицини. ФАПи по селах працюють на території громади в нормальному режимі, завдяки підтримці з місцевого бюджету. Все майно, що підпорядковувалося районній раді, ми забрали до громади, щоби підтримувати. З медициною, звичайно, було найскладніше. Можна було піти тим шляхом, що й більшість громад. Тобто залишити або первинну, або вторинну ланку. Адже на утримання технічного персоналу гроші йдуть із міського бюджету, як і на енергоносії – це великі кошти. Ми вирішили залишити все (тобто забрати медзаклади у власність громади – і це, можна сказати, прецедент в Україні. – Авт.). І за весь час, що існує наша громада, не було жодного разу, коли б ми затримали чи не виплатили заробітну плату – звісно, це стосується не тільки медицини, – розповідає Олександр Медведьов.

Щоби тримати цю планку, доводиться брати позички, пояснює він. Його позиція всі ці роки залишається незмінною: люди мають отримувати зарплату вчасно. Навіть якщо для цього доведеться поступитися якимись планами. Але їх завжди можна відкоригувати й виконати пізніше. «У нас дуже сильні фахівці працюють у фінансовому відділі, прорахують усе до найменших дрібниць» – говорить міський голова.

Як залучити в громаду молодого спеціаліста

Громаді, звісно, не вистачає лікарів. Але тут мають свій секрет, як залучити до роботи потрібних спеціалістів, – представники Сновської МТГ проводять агітацію у медичних вишах усієї України. Слова підкріплюють матеріальним стимулом – за прийнятою міською програмою, у разі згоди працювати в медзакладах громади, місцевий молодий спеціаліст отримує 100 тисяч гривень «підйомних» та одразу півтори ставки своєї майбутньої зарплати. 

Якщо вдалося «загітувати» «іногороднього», йому купують житло. Олександр Олександрович наводить приклад: до Сновська з Мени приїхала працювати анестезіолог. Спеціально для неї була придбана квартира за 200 тисяч гривень. Щоби зберігати взаємні гарантії, сторони укладають між собою угоду, в якій передбачається, що спеціаліст, котрий отримав житло, має відпрацювати не менше 10 років. Потім квартиру можна приватизувати. Коли з якихось причин людина виїжджає, то, звісно, жодних прав на неї не має. Фактично, це службове житло. Таких квартир за кошти місцевого бюджету придбано вже три.

Матеріальне заохочення дає свої результати – тільки цього року на роботу в Сновськ приїхало четверо молодих лікарів. Місяць тому медзаклади поповнилися молодими лікарями після закінчення університетів: у центральній районній лікарні розпочала свою трудову діяльність лікарка-офтальмолог Тетяна Коляко. А у первинній медичній ланці працює сімейна лікарка, місцева уродженка, Любов Здрелько. 

Загалом, роботі медичних закладів тут приділяють пильну увагу. Наприклад, коштом місцевого бюджету та субвенції на соціально-економічний розвиток в центральній районній лікарні та в поліклініці поміняли всі вікна й двері на сучасні металопластикові. Це не тільки дозволяє зекономити на опаленні, а й робить перебування пацієнтів у медзакладі комфортнішим. Відремонтували терапевтичне та хірургічне відділення й кілька кабінетів поліклініки.

Намагаються на постійній основі оновлювати матеріально-технічну базу, купують медичне обладнання. Так, нещодавно у лікарні запрацював придбаний за допомогою державної субвенції на соціально-економічний розвиток та коштів із місцевого бюджету сучасний цифровий флюорограф. 

Для лікаря-офтальмолога також придбали сучасне обладнання. І тепер якісно і швидко перевірити зір – зробити комп’ютерну діагностику – можна, не витрачаючи власні кошти, як це було, коли спеціалісти приїжджали з обласного центру.

Загалом, тільки за минулий рік для покращення надання необхідної медичної допомоги Сновська міська рада виділила кошти для придбання дефібрилятор-монітора, аналізатора електролітів, двох моніторів пацієнта, коагулометра, чотирьох реанімаційних пульсоксиметрів, двох кисневих концентраторів тощо.

Через пандемію ковіду, розповідає Олександр Медведьов, з’явилися непередбачені витрати на придбання необхідного обладнання для надання реанімаційної допомоги пацієнтам із важким перебігом коронавірусної хвороби. Довелося перерозподіляти бюджетні кошти, але це потрібно було зробити, адже на кону стояло життя і здоров’я людей. 

За ці роки громада витратила на свою районну лікарню чимало коштів. Наприклад, тільки за 2020 рік на Сновську ЦРЛ було фактично використано бюджетних коштів 8571,9 тис. грн. Серед них – 250 тис. грн – на преміювання медичних працівників, які безпосередньо працюють із хворими на СOVID-19, і майже 493 тис. грн на придбання засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів.

Але про те, що заклад забрали у власність громади, очільник Сновської МТГ не пошкодував жодного разу. Адже вдалося не тільки зберегти практично в повному складі весь колектив, а й забезпечити місцевих жителів необхідною і висококваліфікованою медичною допомогою за місцем проживання. Й Олександр Медведьов може цим по праву пишатися.

Понад 60% міського бюджету йде на освіту

А саме – 62 відсотки, уточнює міський голова. Цього року на потреби освітньої галузі в бюджеті громади передбачено 122 млн.700 тис.

Наразі в громаді функціонує 18 закладів освіти (12 шкіл, три садочки і три заклади позашкілля), є у місті і школа-інтернат обласного підпорядкування. Базовий заклад громади, де навчається 600 учнів, це школа №1. Міський голова з неприхованою гордістю каже: будівлю закладу нарешті впорядкували. Ці роботи розпочалися давно, ще в 2014 році, й тривали вони не один рік. За цей час утеплили стіни, поміняли дах на шатровий, поставили нові вікна, двері, розфарбували яскравими кольорами коридори та фасад закладу. Дивишся, й милується око!  

У 3-й школі, яка зараз називається гімназією, зробили надсучасний спортивний майданчик. «Таких в області – лише три, – хвалиться Олександр Медведьов. – На його облаштування ми отримали кошти зі спеціальної субвенції. Оскільки спортивний зал у гімназії маленький і не надто пристосований для одночасного перебування багатьох дітей, цей майданчик надзвичайно підходить для проведення уроків фізкультури і навіть різних змагань».

У цьому ж навчальному закладі закінчують відбудовувати їдальню, яка згоріла кілька років тому. Запустити роботу їдальні планують уже найближчим часом – залишилося лише доробити витяжку і встановити деяке технологічне обладнання. 

У 2-й школі зробили внутрішні туалети, поміняли вікна та перекрили дах. «Залишилося лише утеплити», – зазначає мер. І додає, що всі ці роботи зроблені за кошти місцевого бюджету: «На дотації – не розраховуємо, вони зменшуються щороку. Якщо два роки тому була дотація понад 10 мільйонів, то цього року – лише 1,3 млн», – каже Олександр Олександрович. Тож виконання більшості проєктів гальмується з простої причини – відсутність коштів.

Загалом же освітні заклади намагаються модернізувати, провести реновацію, утеплити, зробити їх більш сучасними, комфортними, яскравими, оснастити новими меблями й технікою. Це стосується абсолютно всіх шкільних і дошкільних закладів громади, в тому числі й сільських. Наприклад, у Новоборовицькій школі запланована повна заміна вікон. Наразі встигли обновити лише шість класів, готується до заміни в цьому році ще 21 вікно, розповідає очільник громади. Але загалом будівлю поступово приводять до ладу. До речі, цього навчального року педагогічний колектив поповнився молодим спеціалістом – тут розпочала свій трудовий педагогічний шлях молода вчителька Владислава Биховець. Обновили також фасад школи і в Петрівці. Тепер ці заклади виглядають не гірше, ніж у Чернігові, запевняє пан Олександр.

Освітнього закладу за часів існування громади не закрили жодного, як і ФАПу на селі. З віддалених сіл здійснюється підвезення дітей до шкіл коштом громади шкільними автобусами. А минулого року за залишки невикористаної освітньої субвенції навіть придбали шкільний автобус зі спеціальним пандусом для дітей із особливими освітніми потребами. Наповнюваність шкіл становить не менше 45 учнів. 

Відповідно до прийнятої програми, безкоштовним харчуванням забезпечуються діти із соціально незахищених сімей та діти учасників АТО – на це виділяєтеся близько 2,5 мільйона гривень на рік. Але цифру вже потрібно переглядати, каже Олександр Медведьов, адже ці кошти вже не можуть забезпечити потребу дітей. 

Цікава цифра: вартість утримання одного здобувача освіти за 2020-2021 навчальний рік – від 19 до 49 тис. грн – на Чернігівщині є і до 70 тис. грн.

Цього року в усіх освітніх закладах навчанням охоплені 2049 учнів. А ще – за парти сіло 178 першокласників. 

Загалом, констатує Олександр Медведьов, усі заклади базової освіти Сновської громади максимально приведені до ладу – в межах можливостей фінансування і місцевого бюджету. 

Фізична культура та спорт є невід’ємною складовою освітньої галузі. В громаді налічується понад 60 спортивних споруд (стадіони, спортзали, спортивні майданчики тощо). У місці відпочинку біля річки Снов обладнані місця для гри у волейбол та міні-футбол, розташований майданчик із нестандартним гімнастичним обладнанням та силовими тренажерами. 

До мережі закладів освіти належать і дитячо-юнацька спортивна школа, Центр дитячої та юнацької творчості, станція юних техніків – там діти займаються авіамоделюванням, комп’ютерною справою, флористикою і навіть картингом. 

ГО Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» також повністю фінансується з місцевого бюджету. Тренери з кікбоксингу, футболу, легкої атлетики, волейболу та вільної боротьби від «Колосу» працюють у селах, тренують дітей. 

На стадіоні, що розташований біля спортшколи, коштом громади та окремої субвенції поміняли трибуни, Встановили силові тренажери та відкрили новий багатофункціональний майданчик з поліуретановим покриттям. В спортивній школі замінено вікна, зроблено внутрішній і зовнішній ремонт будівлі (утеплення), перекрито дах. 

У спортшколі діти займаються художньою гімнастикою, легкою атлетикою, настільним тенісом, футболом і волейболом. 

З усіх спортивних дисциплін діти мають гарні результати і неодноразово посідали призові місці на змаганнях різного рівня.

Багаті на таланти

У громаді нараховується 25 клубних установ, публічна бібліотека, яка має 20 філіалів, Сновська дитяча музична школа імені Н.Г. Рахліна та Сновський історичний музей. 

У музичній школі навчається близько 190 учнів на 15 спеціалізаціях, працює 15 дитячих творчих колективів. Олександр Медведьов розповідає, що учні школи беруть участь у різних конкурсах, у тому числі й міжнародних, і завжди привозять звідти дипломи переможців. У заклад коштом громади придбано музичні інструменти, проведено поточний ремонт коридорів та навчальних класів, актової зали, зроблено капітальний ремонт покрівлі і вже незабаром планується повністю утеплити будівлю.

Шість колективів Сновського будинку культури носять почесні звання – «народний» і два дитячих – «зразковий». «Дитячий танцювальний колектив «Ягідка» – дуже відомий навіть за межами України, – розповідає Олександр Медведьов, – до Франції їздить уже як додому. Також дуже відомий наш вокальний дитячий ансамбль «Світлячок».

Олександр Медведьов підкреслює: депутати Сновської громади завжди підтримують програми, спрямовані на розвиток освіти, медицини і культури. 

Територія – велика, населення – мало

У розмові, звісно, торкнулися і справ повсякденних, із яких завжди складається робочий день очільника громади – проблем комунального господарства, впорядкування і ремонту доріг, видалення аварійних дерев, освітлення тощо. І ці питання стосуються не тільки центру громади – Сновська, а й усієї чималої території в 1283 кв. км. Тут проживає 22 тис. осіб, причому міське і сільське населення розподіляється практично порівну.

– Специфіка нашої громади в тому, що у нас дуже низька щільність населення, особливо в північній частині. Коли громада об’єднувалася в 2016 році, було створено 24 старостинські округи – як перейшли з районної ради, так і створилися. Пізніше старостинські округи були скорочені й укрупнені. Наразі їх в територіальній громаді – 19. Але і це ще не все. Нещодавно був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост», який передбачає, що в старостаті має бути не менше 500 жителів. Тому ми працюємо над тим, щоб ще укрупнити старостинські округи. За нашим проєктом, їх має залишитися 14, – продовжує знайомити зі справами в громаді Олександр Медведьов. 

Враховуючи невелику щільність населення, це не дуже добре. Але подітися нікуди – так вимагає закон. Щоб трохи знівелювати негативні наслідки укрупнення, в громаді вирішили залишити в селах, які потрапили під укрупнення, діловодів – щоби люди могли отримувати послуги. Але посад старост, звісно, там уже не буде. І людей потрібно буде кудись працевлаштовувати. Цю турботу знову бере на себе очільник міської громади.

Ще тільки під’їжджаючи до Сновська, відзначили якість місцевих доріг. І Олександр Олександрович підтверджує: підтриманню їх у належному стані в громаді приділяється пильна увага. 

Що стосується благоустрою, то він включає в себе цілий комплекс заходів, щоб утримувати в належному санітарно-технічному стані населені пункти і створювати комфортні умови для жителів. Для комунального підприємства «Сновська ЖЕД», у підпорядкуванні якого перебуваються ці питання, оновили парк техніки – придбали трактор із причепом та екскаватор, автомобіль МАЗ, фронтальний навантажувач, вишку для видалення аварійних дерев і налагодження зовнішнього освітлення. На підприємстві є грейдер, котрий займається грейдеруванням доріг у селах. «Заявок завжди дуже багато, але ми намагаємося не затягувати і задовольняти всі прохання в міру їх надходження», – зазначає Олександр Медведьов.

За останній час вдалося зробити гарне зовнішнє освітлення – по всіх селах громади і зараз встановлюють ліхтарі на сонячних батареях. Завдяки цьому вдалося досягти значної економії коштів на комунальних платежах. «Дешевше виходить разів у вісім», – зазначає Олександр Олександрович. 

Загалом за час, що очолює громаду Олександр Медведьов, вдалося досягти зрушень у багатьох комунальних питаннях – розпочинаючи від знесення аварійних дерев, за які не бралися десятиріччями, і до капітальних ремонтів доріг, встановлення парканів, автобусних зупинок, дорожніх знаків, дитячих майданчиків тощо. 

Але покращити зовнішній вигляду території громади та умови проживання у ній можна ще й за рахунок проєктів Громадського бюджету.

Демократія в дії

Олександр Медведьов розповідає, що вже третій рік поспіль у Сновській громаді реалізовують проєкти Громадського бюджету. Його суть полягає в тому, що кожен активний громадянин може взяти участь у розподілі частини річного міського бюджету, запропонувавши ідею, проєкт, програму для зміни міста, села на краще.

На 2021 рік бюджет участі – 500 тис. грн: 250 тис. грн на міські проєкти та 250 тис. грн на проєкти зі старостинських округів. Загалом було подано 15 проєктів, за які проголосували 3545 осіб. Вони й визначили переможців. До речі, ці проєкти вже реалізовані – і не тільки в Сновську («Сновський гідропарк – територія здоров’я» та встановлення спортивного комплексу «Воркаут»), а у старостинських округах – в селах Великий Щимель (встановлення сучасних вуличних тренажерів та спортивного комплексу), Займище (встановлення спортивного комплексу на пляжі), у с.Тур’я облаштують парк відпочинку. 

Завдяки співпраці громади з програмою «ДОБРЕ» активізувались і громадські організації. Так, ГО «Лампа» поточного року отримала перемогу в двох грантових проєктах: за рахунок грантових коштів та співфінансування ГО «Лампа» на базі Сновської школи №2 облаштовано простір можливостей для батьків та дітей із особливими освітніми потребами. Загальна вартість проєкту – 42,6 тис. грн.

Також зараз на стадії реалізації перебуває грантовий проєкт творчих людей для жителів Сновської громади, ініціаторами якого є «Лампа» спільно з любительським об'єднанням «Майстри Сновщини». Відділ культури і туризму міської ради виділив майстрам кімнату. За рахунок коштів міського бюджету там проведено ремонт, а за кошти донора – «Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень» – планується її облаштувати та провести 9 майстер-класів для жителів громади. Загальна вартість проекту 90,8 тис. грн. 

А ще, каже міський голова, у межах співпраці з програмою USAID, в міській раді буде облаштовано сучасну сесійну залу – придбають систему «Голос» та інше обладнання. Це буде відбуватися у межах співфінансування – 70% на 30%.  

За кошти так званого «швидкого» гранту придбають мобільну сцену. В якості співфінансування громада за свої кошти придбає світлозвукове обладнання. 

У межах впровадження молодіжного компоненту (Молодіжна рада при міському голові) триває робота зі створення молодіжного простору, який буде облаштовано сучасними меблями та обладнанням. Міська рада за власні кошти здійснила ремонт виділеного приміщення.

Завдяки програмі «ДОБРЕ» на медицину буде виділено 49 тис. доларів для придбання медичного обладнання.

Загалом, завдяки участі в різних, в тому числі й міжнародних, проєктах та конкурсах, цього року вдалося залучити до громади 3,2 млн гривень грантових коштів.

Реалізується проєкт місцевого економічного розвитку на умовах співфінансування з бюджету громади в розмірі не менше 30%: «Створення території з покращеними інфраструктурою для бізнесу на березі річки Снов в місті Сновськ та селі Займище». Його вартість – 432,8 грн, у тому числі 130,8 грн із міського бюджету. 

Звісно, облаштовуючи ці території, керівництво громади плекає надію, що цими місцями відпочинку зацікавляться туристи. Адже місця на Сновщині – надзвичайно красиві. Не вистачає лише зручностей, до яких звикла більшість наших городян. Це вже не кажучи про закордонних гостей, на яких також сподіваються. Адже «зелений» туризм – дуже перспективний напрямок, що дозволить розвивати громади і наповнювати її скарбницю. 

Олександр Медведьов поділився мрією: купити чотири байдарки, щоби зробити відпочинок на річці ще більш активним і цікавим. Каже, попередня домовленість із депутатами вже є, залишилося тільки втілити задумане в життя. 

Принагідно поцікавилася в голови громади: а сам він хоч устигає відпочивати? Адже, судячи зі зробленого і з планів на майбутнє, відпочинок Олександрові Олександровичу тільки сниться. 

Як виявилося, Олександр Медведьов, незважаючи на дуже напружений графік роботи, завжди знаходить час на активний відпочинок. Маючи 2-й розряд із плавання, робить цілі запливи Сновом – протягом року, незважаючи на примхи погоди. А ще колись займався кікбоксингом та боротьбою. Тож із дружиною, яка в нього тренер із легкої атлетики, у них ще й спільні спортивні інтереси. 

Наостанок запитала: чи не шкодує про своє рішення змінити життя й очолити громаду?

«Тепер уже – ні, – відповідає Олександр Медведьов. – Озираючись назад, я бачу, скільки вже зроблено. Дивлячись уперед, розумію, скільки ще належить зробити. Але я відчуваю підтримку надійного, дружного висококваліфікованого колективу, який я дуже поважаю і ціную кожного працівника. В мене є команда, депутатський корпус, що, незважаючи на партійну приналежність, працює злагоджено і цілеспрямовано – на розвиток нашої громади. Тому – тільки вперед, адже дорогу долає той, хто йде».

Алла ПРИМА
Фото надані респондентом

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42