Конфедерація вільних профспілок україни захищає чернігівські торфозаводи

2021-09-23 08:48

Як поінформував журналістів на зустрічі у пресцентрі «Деснянської правди» заступник голови Конгресу вільних профспілок України Петро Тулей, первинні організації Смолинського й Ірванцівського торфозаводів входять до Незалежної профспілки гірників України. 

Директор першого підприємства Валентина Огієнко до призначення на керівну посаду очолювала первинну профспілкову організацію. Разом із членами осередку доклала чимало зусиль для збереження заводу від банкрутства і подальшої його приватизації, захисту прав трудового колективу.

Голова первинної профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України Ірванцівського торфозаводу, який знаходиться в селі Кути Другі Семенівського району, Віра Бурій відстоювала права тортовиків, боролася разом із профспілковими активістами за повернення підприємству статусу юридичної особи, за ліцензію на видобуток торфу.
Обидва згадані заводи – філії Державного підприємства «Чернігівторф», але це не рятує їх від рейдерських спроб і конфліктів. 

НАДІЯ НА ДЕПУТАТІВ

Зустріч лідерів КВПУ місцевими журналістами співпала в часі з сесією Чернігівської обласної ради, де голова профспілкової організації ДП «Чернігівторф» Андрій Страхов звернувся до депутатів із проханням допомогти врятувати Смолинський торфозавод від закриття і посприяти з розв’язанням проблемних питань і конфліктної ситуації, що склалася на підприємстві.

За розпорядженням голови облради Олени Дмитренко створена робоча група щодо об’єктивного вивчення ситуації довкола заводу, спроби блокади економічної діяльності підприємства, загроза приватизації. Боротьба за існування Смолинського торфозаводу із протестами шахтарів, колективними пікетами, зверненнями до різноманітних державних інституцій триває не один рік, як і судова тяганина. Нині рахунки державного підприємства заблоковані Державною податковою службою в Чернігівській області за рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду. Розгляд справи в Чернігівському окружному адмінсуді, як поінформував Андрій Страхов, відбувся за спрощеною процедурою, без відома відповідача – тобто керівництва «Чернігівторфу». 

ЕНЕРГЕТИЧНА АЛЬТЕРНАТИВА

У розпал сезону реалізації торфобрикету профільне державне підприємство, що управляє активами та займається збутом продукції, позбавили можливості заробляти кошти. Закупівельникам не можуть відшкодувати ПДВ. 

Звернення смолинських шахтарів до Кабінету міністрів України з проханням передати завод у комунальну власність Гончарівської територіальної громади( адже він розташований і працює саме на землях цієї громади) поки що не почуте. Йдеться про передачу в контексті децентралізації цілісного майнового комплексу з багатими покладами торфу. 

Пеня і штрафи – це порочне коло безвиході, з якого Смолинському торфозаводу вибратися практично нереально, адже знецінюються активи потенційно рентабельного і прибуткового підприємства. 

Із березня 2020 року завод перебуває у відомстві Фонду держмайна України і числиться серед об’єктів на приватизацію. Ймовірна приватизація – перший крок до закриття і безробіття шахтарів. На жаль, нині підприємство працює на чверть своїх можливостей.

Профспілкові лідери розцінюють рейдерські атаки на торфодобувні заводи як боротьбу за вплив на енергетичний вітчизняний ринок, загрозу енергетичній безпеці держави, адже торф – альтернатива газу: його закуповують для шкіл і дитсадків, сільських лікувальних закладів як дешеве та екологічне паливо. «Чернігівторф» – стратегічне для розвитку економіки області державне підприємство, яке слід рятувати, а не банкрутувати.

Перше засідання робочої комісії в обласній раді вже відбулося. Пошуки спільних шляхів виходу із ситуації триває. Це і реструктуризація заборгованості, можливість передачі заводу на баланс Гончарівської громади.

Андрій Страхов від імені торфовидобувників ДП «Чернігівторф» днями звернувся до Президента України Володимира Зеленського із проханням врятувати чернігівські заводи від знищення, громади – від зриву опалювального сезону, торф’яну галузь від можливої катастрофи.

ЗАКОНОПРОЕКТИ БЕЗ СОЦІАЛЬНИХ ГАРАНТІЙ

Конфедерація вільних профспілок України допомагає обом чернігівським торфозаводам тримати оборону, керуючись чинним законодавством. Та перспективи можливостей профспілок щодо соціального захисту громадян тривожні. Низка законопроектів, які розглядаються у Верховній Раді України ( №№ 5054 – 1, 4303, 2681, 3115, 3663), стосуються зменшення обсягів чинних соціальних гарантій, обмеження паритетності профспілок в управлінні Фондом соціального страхування, дерегуляції трудових відносин і позбавлення профспілок правозахисної функції.

Зокрема, проект Закону № 2681 обмежує профспілки у правах на створення первинних організацій на підприємствах, скасовує фінансування на культурно – масову, фізкультурно – оздоровчу роботи, позбавляє повноважень, правозахисної функції та чинних гарантій для профспілкових активістів, - зазначив юрист Незалежної профспілки гірників України Михайло Теросипов. – Захист трудових прав та забезпечення якісних і безпечних робочих місць вкрай важливі у контексті забезпечення як стабільних доходів громадян, так і соціально – економічної ситуації в державі. 

Праця українських трудівниць і трудівників часто належно не цінується, гідно не оплачується і подекуди є небезпечною. 

– Наші профспілкові організації постійно борються проти порушень: із невиплатою зарплат, заборгованість якої складає 3,2 мільярда гривень, недотримання норм безпеки та охорони праці на різних підприємствах – шахтах, залізничному та міському транспорті, у інших галузях. Під час пандемії доводиться відстоювати і права медичних працівників не тільки на гідні зарплати, а й на їх виплату, – розповів журналістам Петро Тулей. 

Про ситуацію із торфозаводами Чернігівщини ( а їх залишилося два із 7) неодноразово писали і місцеві, і всеукраїнські ЗМІ, привертаючи увагу органів влади до проблем торфовиробників. Можливо, саме завдяки цим публікаціям і телесюжетам Смолинський та Ірванцівський торфозаводи ще не закриті. 

Міжнародний секретар КВПУ Олеся Брязгулова переконана, що конструктивна співпраця профспілок і ЗМІ сприяє обізнаності громадян із трудовими правами і механізмами їх захисту. 

Ольга ЧЕРНЯКОВА
Фото автора та газети «Чернігівщина»

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13