Антоніна Мороз одразу взялася за медицину, дороги та ставки

2021-09-17 16:11

Антоніна Мороз очолює старостат Козелецької ОТГ, до якого входять села Данівка та Курганське. Рік тому жінка викладала в Данівській одинадцятирічці свої улюблені предмети – право, етику й психологію сімейного виховання, основи здоров’я, малювання. Раніше була заступником директора з виховної роботи. Отож спокійним її тодішнє життя назвати теж важко. Бо Антоніна Анатоліївна була завжди там, де нове, де цікаво, де нелегко, де комусь потрібна допомога.

А коли відбувалися місцеві вибори, найвищий рейтинг серед тих, хто балотувався в депутати ОТГ в Данівці, був у Антоніни Мороз. В народні обранці пані Антоніна не пройшла. Але в ОТГ їй одразу запропонували очолити Данівський старостат. Антоніна Анатоліївна вагалася. І врешті, після розмови в учительській, коли колеги таки переконали її аргументами, відважилася. З початку року вона – староста. Звісно, клопоту в житті Антоніни Мороз додалося, але ж – і проблеми в селі потроху «розвіюються». А це вже не просто аргумент, а перемоги, котрі дорогого варті. 

Із червня працює медпункт

Їхній старостат, вважає і сама Антоніна Анатоліївна, і данівці, зробив велику роботу. Бо в Данівці відкрився медпункт. Шість років село було без медика. І от нарешті у червні це сталося. «У нас тепер працює медична сестра Тетяна Василівна Овдієнко, – розповідає пані Антоніна. – Раніше був ФАП, а тепер заклад називається пункт здоров’я. Приміщення ФАПу збереглося. І ми вже заходилися робити там ремонт, але ж газову трубу від будівлі відрізали. Плюс – ремонт потрібний серйозний. Усе разом коштувало би дуже дорого. Ще тепло, то медична сестра приймає в старому ФАПі, поки що з понеділка по четвер, а у вихідні працює в пункті вакцинації в Козельці. Також ми разом із медиком у приміщенні старостату (колишньої сільради) робимо ремонт, бо саме тут облаштовуємо пункт здоров’я. Кімната велика, раніше призначалася для зали засідань. Оскільки у старостаті працюємо я та діловод, а депутати ОТГ засідають у Козельці, ця половина приміщення у нас не використовується. Відтак до нас приїздили і голова ОТГ, і заступник, і головний лікар. Порахували кошти і вирішили, що пункт здоров’я краще облаштувати в приміщенні старостату. Люди дуже задоволені, що у Данівці нарешті є медик. Це наша цьогорічна одна з найважливіших справ, котру ми практично довели до логічного завершення». 

Асфальтівка, а не ямки та канави 

Друге, що зробили тут, – це дорога. Перед Гламаздами, говорить пані Антоніна, її практично не було. А тепер центральна траса – асфальтівка. 

«Ми збирали підписи в Данівці, заходили в кожен двір, – пригадує Антоніна Анатоліївна. – Підключили Чесновці й Гламазди (Берлозівський старостат), писали народному депутатові Борисові Приходьку, голові Чернігівської обласної ради Олені Дмитренко (Олена Борисівна раніше була головою Козелецької ОТГ, то знає наші проблеми добре). І от усім миром у нас і відремонтувалася дорога. Дуже вдячні за сприяння. І облавтодор зробив її якісно. 

Але у нас почався другий «дорожній етап». Тепер уже місцевий. Радію, що ми з цією проблемою теж маємо підтримку. Зокрема, депутат ОТГ Каріна Артюх також підключилася. Вона часто опікується нашим старостатом, з медиком теж допомогала, і світлом наразі займається. Бо якраз Олексій Мазур, підприємець із Києва, чиї корені в Данівці, вирішив матеріально допомогти з освітленням. Вдячна і своїй невістці Наталії Мороз, вона теж депутат ОТГ. Не забуває про нашу Данівку. Отож кошти на ремонт дороги є. Незабаром техніка вже буде в селі. І почнеться ямковий ремонт на вулиці Молодіжній. А там – і далі».

Інтернет та автобус

Швидкісний інтернет тут провели і в Данівку, і в Курганське. Люди дуже задоволені.

А з транспортом дещо проблемно. Автобус Бобровиця-Чернігів через Данівку раніше ходив битком набитим. Тепер цей рейс відмінили. Перевізник не вірить у його рентабельність. Хоча перемовини ще не завершено. Щоправда, раптові карантин та локдаун можуть їм завадити. Відкрили рейс Курганське-Данівка. І... закрили. Бо ходив порожнім – немає кому їздити. 
«Весь час думаю, що нам іще потрібно, – говорить Пані Антоніна. – Загалом же, у старостаті тільки я і діловод Віра Митрофанівна Пономаренко. Вона людина з великим досвідом роботи, дуже компетентна, з документами на «ти». А ще практично безвідмовна, завжди намагається всім допомогти. Одне слово, ми команда. Людей у нас проживає немало. У Данівці 623 мешканці зареєстровано, 44 – в Курганському. Але багато дачників живуть постійно. Не прописані тут. Навіть багатодітні родини, чиї діти ходять до школи й садка. Тому, вважайте, на 100 осіб більше буде з тих, що зареєстровано проживають на території старостату. Власне, чом би й не купувати покинуті будинки – коштують не так і дорого, поруч Козелець і київська траса, та й до Києва близько, й до обласного центру – Чернігова. А більше людей – село житиме».

А без води... 

Вода і справді стає проблемою. Щоправда, в колодязях Данівки та Курганського вода є. Але річка Остер пересихає, чистити треба. А ставки взагалі висохли. «З Курганського, – каже пані Антоніна, – дуже просять розчистити ставок, бо поруч торф’яники, і вони щороку горять. Пожежним машинам нізвідки навіть води набрати. У нас до речі, є пожежна машина. А пожежні Станіслав Мужчина та Михайло Лисенко – молодці, завжди вчасно приходять на допомогу. За пожежну машину дякуємо підприємству «Данівка-Агро», яке входить до групи компаній «Агрозем Холдинг». І не тільки за це. Вони завжди готові допомогти і багато роблять для села...

Думаю, ми ставку в Курганському лад дамо. Але ж іще кілька ставків чекають своєї черги. Міркуватимемо і про них. У нас насосна станція є, але воду не качає. Говорили, що колись відкривати її збирався тодішній керівник держави Микита Хрущов, навіть документальний фільм знімали. Отож прокачувалася вода. Річка була чистою, повноводою і живила ставки... Ще торік у ній купалися діти й відпочивальники. А цьогоріч уже ряска поплила... Два роки тому взагалі Остер чимось забруднили. То довгий час комісія ту проблему вивчала. Покращення було. Але – ненадовго. Треба, щоби річкою зайнялися всі громади, на чиїй території вона протікає. Ми теж підключимося. Хотілося би повернути ту чисту глибоку воду і річку людям...»

Школа та будинок культури – на висоті

Сьогодні в школі 71 дитина навчається. 70 – данівські та одна учениця-першокласниця з Курганського. 

«Школа наша хороша, – продовжує розповідь Антоніна Анатоліївна. – Учні гарні, беруть участь в олімпіадах, ЗНО складають непогано. Спорт у нас добре розвинений. Ось сьогодні на День фізкультури і спорту поїхали до Козельця на змагання футболісти, волейболісти й легкоатлети. Футболісти були першими, а легкоатлети «із золотом і сріблом». Початкова освіта – НУШ – взагалі ідеальна. Вчителі кажуть, що душа радіє, коли бачать перетворення в початковій освіті. Педагоги у нас не сидять на місці. Бажають навчатися, розвиватися. Є в закладі й інклюзивна освіта. Бо ходять до школи діти з особливими потребами. І колектив одинадцятирічки з цим справляється.

У будинку культури теж усе гаразд. Є художна самодіяльність. Працює бібліотека. Є, зокрема, тенісні столи, то молодь грає. На День незалежності в Козельці зібралися старостати, місцеві школи, будинок творчості. Була виставка робіт народних умільців. Данівка зайняла 3 місце. Хоча говорили, що дотягували й до першого. 25 вересня буде ярмарок. Пиріжки, вареники ми вміємо готувати! А ще співатимемо. Тож знову позмагаємося.

2 жовтня – День села. Буде свято! Його раніше завжди гарно проводила колишня голова сільської ради Ольга Пальчик. Люди це свято завжди з нетерпінням чекають. Допоможуть і наші орендарі-аграрії. «Данівка-Агро», зокрема, відмінно готує куліш. Потім люди довго згадують, яким смачним він удався. Будуть аніматори, артисти. І свої аматори покажуть, на що здатні. Нагороджуватимемо матерів-героїнь; воїнів, котрі воювали на сході країни, чорнобильців. Будуть подарунки, грамоти. Люди мають пишатися, що вони того варті». 

Про родину, шахи й подорожі

Пані Антоніна радіє, що у них із чоловіком Анатолієм Вікторовичем дружна велика родина. «Чоловік мій, – каже, дуже мене підтримує. В січні було 40 років, як ми разом. І 40 років живу й захоплююся його силою волі. Тим, що він своєму слову господар. І завжди готовий допомогти і мені, й дітям, і тим, хто просить. Наприклад, упало дерево за селом, перекрило трасу на Бобровицю. Поки би ми когось шукали... Попросила свого чоловіка, він узяв бензопилу – і все владналося. Або сьогодні учням треба було на змагання їхати. Чоловік сів за кермо нашого мікроавтобуса. І все добре. У нас троє синів. Тож від двох старших уже онуки у нас. Онучка заміжня. А Антонові, молодшому, 23. Він закінчив військовий інститут. І ось уже понад два тижні в АТО/ООС. Звісно, ми переживаємо...» 

Пані Антоніна зізнається, що й досі грає з учнями у волейбол. У сімейства є садок. І квіти. «Але що стосується хобі, то я дуже люблю шахи. Перед карантином була обласна спартакіада вчителів. І я зайняла третє місце серед жінок. Удома з чоловіком у шахи граємо, практично, щовечора. А в районі раніше я завжди займала перші місця у змаганнях освітян із настільного тенісу. Це теж моє захоплення. Як і подорожі. Їздимо своїм транспортом. В області були і в Батурині, і в Качанівці. Краса яка... А ще обожнюємо Карпати. Цього року робота була на першому місці. Але наступного, коли більше справ у старостаті вирішиться, обов’язково помандруємо, і не самі, а з дітьми чи онуками».

Людмила ПАРХОМЕНКО
Фото Алли ПРИМИ та надані респонденткою

 

Інші новини:


Запобігти страшній недузі

У  Всесвітній день боротьби з раком молочної залози варто вкотре привернути увагу суспільства до проблеми цього захворювання. Адже цей вид раку посідає перше місце в структурі онкологічної захворюваності у жінок. І в зоні ризику − кожна представниця прекрасної статі репродуктивного віку.

2021-10-25 11:53