Оптимістичний ректорат, або Університет на порозі змін

2021-09-03 12:57

Побувати перед новим навчальним роком на засіданні ректорату в Національному університеті «Чернігівський колегіум» було цікаво. Коли чуєш про реальні плани, акредитації різних програм, наукові й соціальні проєкти, неординарне життя вишу поза парами лекцій та семінарів – заряджаєшся оптимізмом, бо навколо вирує дивовижне буття, в якому, окрім навчання, є місце і науці, й роботі бакалаврів та магістрів за фахом, маючи «вільне» відвідування, і студентській згуртованості та бажанню йти вперед, у завтрашній день, котрий, віриться, буде кращим.  

Володимир Дятлов, перший проректор та проректор з науково-педагогічної роботи, доктор історичних наук:

– Особливості нового навчального року – продовження роботи в умовах адаптивного карантину. Поки що навчання триватиме в аудиторіях. Але якщо переходитимемо в режим онлайн, то хочу зазначити, що всі підрозділи до цього готові. Й освітній, і науковий процес триватиме в повному обсязі. Насамперед відбуватиметься акредитація освітніх програм, зокрема – доктора філософії. Це новація для всієї нашої країни. Друга частина – підготовка захисту доктора філософії і створення для цього спеціалізованих вчених рад. Водночас не будуть забутими й кандидати та доктори наук. Такого роду дисертації теж захищатимуться. Науково-дослідна складова також у пріоритеті. А її фінансування передбачене програмами. Зокрема, є обласна програма з археології. Є освітні проєкти за міжнародними грантами. Їх три – за програмою Еразмус +. Вони важливі за багатьма факторами. До того ж і через обсяги залучених коштів, які впливають на фінансування університету. 

Варто зазначити, що в наших аспірантурах готують фахівців із історії та археології, біологічних наук. Є тут і декілька освітніх програм: середня освіта, історія педагогіки й освіти та професійна освіта. Плюс – філософські науки. Навчаються і в аспірантурі, й докторантурі в першу чергу наші вихованці. Але є аспіранти та докторанти й із інших вишів, зокрема, за цільовими направленнями. 

Наступного навчального року також додадуться нові спеціальності для аспірантур, зокрема з освітніх програм. 

Валентин Панченко, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи, кандидат історичних наук:

– Цьогоріч до вишу зараховано близько 800 першокурсників бакалаврату й магістратури денного та заочного навчання. Найбільша частка – денна форма бакалаврату. Останніми роками у нас стабільний набір вступників. І тим самим можу сказати, що маємо гарний результат. На сьогодні можемо констатувати значні втрати щодо вступників на магістратуру. На освітній ступінь магістра зараховано:

  • на денну форму навчання – 139 студентів за державним замовленням (у 2020 – 203 студенти) та 10 студентів на контракт (у 2020 – 58 студентів);
  • на заочну форму навчання – 17 студентів за державним замовленням (в 2020 році – 49 студентів) та 76 студентів на контракт (в 2020 році – 154 студенти).

Така ситуація не лише в нашому закладі, а у всій країні, оскільки ближче до закінчення минулого навчального року в Україні було введено ЗНО з англійської мови, ЄВІ (Єдиний вступний іспит), без якого неможливо навіть подавати документи до вступу. Ми одразу організовували мовні курси, однак цього, вважаємо, недостатньо, тому вводимо в навчальні плани англійську мову як вибіркову дисципліну для 4-го курсу бакалаврату. Сподіваємося, наступного року така практика допоможе вступникам до магістратури. Стосовно акредитацій – маємо 38 освітніх програм. А на цей рік заплановано ще 28. Це говорить про їхній широкий спектр не тільки для фахівців із кваліфікацією – вчитель чи викладач, а й для інших спеціальностей. Для забезпечення школи й середньої навчальної ланки фахівцями у нас є підготовка з усіх освітніх спеціальностей. Процес ліцензування не згортуємо, вивчаємо попит на ринку праці, нові сучасні спеціальності. І ліцензуватимемо їх за потреби реалій. 

– Який факультет є рекордсменом за кількістю цьогорічних вступників?

– Якщо говорити про бюджетні місця, то – початкової та дошкільної освіти і мистецтв. Також чимало бюджетних місць набрала філологія. А найвищий прохідний бал був на психологію, хоча там пропонувалося лише два бюджетні місця. Але натомість прийняли 28 контрактників. Загалом, на психологію, право, соціологію, політологію кількість бюджетних місць обмежена. Зате чималий відсоток студентів за контрактом. 

– Чи планується приймати до університету іноземних студентів?

На це запитання в.о. ректора, професор, доктор педагогічних наук Світлана Стрілець відповіла, що все є в планах. До того ж і відповідні умови, той же окремий гуртожиток, що передбачено програмами. Натомість викладач природничо-математичного факультету професор Олександр Лукаш читає лекції в Польщі й Білорусі. Це також гарна практика і приклад.

– Нині в Україні практично в усіх вишах недобір студентів на природничі й математичні спеціальності. Як вирішуватиметься проблема, зокрема, у вашому ВНЗ?

Світлана Стрілець: 

– Наразі на рівні міністерства чекають від усіх вишів пропозицій вирішення проблеми. Бо сьогодні у нас немає студентів, а завтра в школах не буде вчителів. А нам, на місцях, ситуація ця ближча й зрозуміліша. Тому наші пропозиції такі: підвищити стипендії на таких факультетах у 2-3 рази. Раніше, коли в ПТУ був недобір, то там зробили стипендію – 70 грн. А у вишах була – 40. І ситуація змінилася на краще. Гідна зарплата для вчителів цих предметів також має бути. 

Валентин Панченко: 

– Ми цьогоріч пройшли акредитації з фізики, математики, хімії. А на випускних курсах там – по 2-4 студенти. 63 тисячі гривень коштує акредитація спеціальності, а на ній навчається, наприклад, двоє випускників. Таким чином на всі акредитації ми витратили 2 мільйони гривень. Але свідомо пішли на це. Бо то є підтримка університету і майбутнього факультету. У цьому ж дусі й продовжуватимемо. 

Ігор Неговський, проректор з науково-педагогічної роботи та господарських питань, кандидат педагогічних наук:

– Цього літа ми плідно попрацювали. Провели багато ремонтів. Старі аудиторії облаштували по-новому. Укомплектували інноваційні лабораторії. Під харчові технології наразі робиться потужна сучасна лабораторія. Спрямовані зусилля на розв’язання проблем з покращення умов проживання здобувачів освіти в гуртожитках: створення безпечних та комфортабельних умов для проживання, забезпечення доступних гуртожитків, встановлення систем протипожежного захисту, оснащення гуртожитків додатковими зручностями, пральними кімнатами, кімнатами для тренінгової роботи, зонами відпочинку.

Онлайн навчання адаптували у відповідності до правил. Тепер облагороджуватимемо фасад головного корпусу. Загалом, зустрічають, як кажуть, за одежею. Тому робимо все, щоб наш університет і з першого погляду виглядав сучасно й достойно. 

Анатолій Григорович Тимошенко, проректор з науково-педагогічної роботи, питань молодіжної політики та іміджевої діяльності, кандидат історичних наук:

– Ми змогли адаптувати освіту до локдаунів. Але кейс компетентностей іншого гатунку випав через довгий карантин. За міжнародними дослідженнями, вміння soft skills (це особисті характеристики, завдяки яким людина може успішно взаємодіяти в команді під час розв’язання будь-яких робочих (і не тільки) моментів) – це 80% успішного працевлаштування. Уміння комунікувати, взаємодіяти краще досягається офлайн. Тому хоча би вересень та жовтень ми навчалися в аудиторіях і могли провести низку заходів. У нас діє психологічна служба й інститут кураторства, який ми залишили. Це не надмірна опіка, а можливість швидко адаптуватися і влитися в колектив. Торік ми не змогли провести традиційні презентації першого курсу. А саме на таких заходах першокурсники відчувають причетність до студентської родини. Маємо прекрасний конкурс «Студент року». Проводимо його в облмуздрамтеатрі чи філармонійному центрі. На нього сім’ями приходять. Переможці навіть отримують винагороду – 5 тисяч гривень, яку діти заслужили. Про нього багато інформації проходить через мас-медіа, що позитивно впливає на імідж університету. Отож стараємося не тільки навчати, а й допомагати студентам адаптуватися в житті та професії.

– Чи мають студенти вільне відвідування для підпрацьовування? Чи для цього укладаються угоди з роботодавцями? 

Світлана Стрілець:

– Так, є індивідуальний графік відвідування. Ми готуємо положення про нього. Відтак можна поєднувати навчання й роботу, якщо студент працює за спеціальністю. Ми маємо лабораторії для цього у школі №25 і садочку №36. Це цікава практика, котра для деяких студентів переросла в роботу. Більшість магістрів зазвичай працюють на прохання шкіл, де не вистачає вчителів. Отож до певної міри можемо говорити й про дуальну освіту (50 на 50 робота і навчання). Вона вже широко запроваджена в Європі. А у нас поки що на рівні міністерства немає документації. Але елементи дуальної освіти відслідковуються. 

Отож планів у нас багато. Ми готові до змін. І матеріально також. Що підтвердив головний бухгалтер Олександр Кудра. Другий рік виші фінансуються за новою формою. Наприклад, в Національному університеті «Чернігівський колегіум» фінансування цьогоріч суттєво збільшується на підставі досягнень вишу за минулі роки завдяки науковим програмам і підтримці педагогічних спеціальностей. 

Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


Приголомшливий успіх чернігівських плавців на чемпіонаті світу

Чернігівські плавці з інвалідністю вибороли 2 золоті та 11 срібних нагород на 1-му Чемпіонаті світу з плавання на короткій воді серед спортсменів з порушеннями слуху. Змагання проходили з 13 по 21 листопада у місті Ґлівіце (Польща), повідомляє Новий Чернігів.

2021-11-29 08:31