У фокусі уваги – рак підшлункової залози

2019-09-11 07:38

За останні роки захворюваність на рак підшлункової залози (РПЗ) в усьому світі значно зросла.

На даний  момент ця недуга становить приблизно 3% у структурі онкологічної захворюваності серед населення України і займає 9-те місце, але у структурі смертності від онкологічних захворювань посідає 6-7-ме місця. Така диспропорція обумовлює надзвичайну актуальність розгляду проблеми раку підшлункової залози з метою покращення діагностики та вживання заходів для зменшення захворюваності на РПЗ.

Серед факторів, які призводять до розвитку РПЗ, виділяють:

1. Вік  та стать – РПЗ є хворобою переважно старшого віку і найчастіше зустрічається у віці від 60 до 80 років, частіше виникає у чоловіків.
2. Куріння – збільшує ризик захворіти на РПЗ у 2-4 рази, і при цьому недуга виникає в більш молодому віці. Відзначається тенденція до збільшення ступеня ризику в залежності від частоти і тривалості куріння. Це обумовлено тим, що деривати тютюнового диму ( N-нітрозаміни) є канцерогенами (речовини, що викликають ракове переродження), які досягають підшлункової залози через кровотік після адсорбції в легенях чи шляхом безпосереднього закиду у протокову систему підшлункової залози з просвіту дванадцятипалої кишки.
3. Харчування – збільшує ризик захворіти «західний» тип дієти, яка містить багато тваринних жирів та м’яса при зменшенні кількості фруктів, овочів, клітковини й риби. Ожиріння також збільшує ризик захворіти на РПЗ, що обумовлено нераціональним харчуванням та зниженням фізичної активності.
4. Захворювання підшлункової залози – хронічні панкреатити — збільшують ризик виникнення РПЗ в кілька разів. Основні причини набутого хронічного панкреатиту – жовчнокам’яна хвороба та вживання алкоголю у значних кількостях.
5. Спадкові захворювання підшлункової залози – спадковий хронічний панкреатит і генетичні хвороби, які супроводжуються порушенням процесів регуляції клітинної проліферації. Вважається, що близько 10% РПЗ обумовлено спадковою схильністю до цієї патології.

Клінічні прояви раку підшлункової залози надзвичайно скупі і помічаються, як правило, вже на пізніх етапах розвитку хвороби. Переважно пацієнти відзначають дискомфорт чи біль різного характеру у верхніх відділах живота, зниження або відсутність апетиту, прогресивне схуднення, жовтушність шкіри та склер.

При будь-яких ознаках хворобливості необхідно негайно звернутися до лікаря, який на основі клінічних даних, а за необхідності – клініко-­біохімічних аналізів крові та сечі й допоміжних обстежень (ультразвукове обстеження, комп’ютерна томографія, ендоскопія), встановить правильний діагноз та призначить лікування чи направить у спеціалізований заклад для подальшого лікування.

Основний метод лікування РПЗ – хірургічний. Використовуються також променевий та хіміотерапевтичний методи, але за ефективністю вони значно поступаються хірургічному.

Основна запорука ефективного лікування РПЗ – раннє виявлення патології. На жаль, близько 80% хворих звертаються по медичну допомогу на пізніх стадіях, що різко лімітує використання накопиченого медичного потенціалу для лікування таких пацієнтів.

Тому основним завданням лікарів-онкологів є розроблення заходів, спрямованих на зменшення захворюваності на РПЗ та покращення діагностики на початкових стадіях.

У країнах Західної Європи та США  за останні десятиріччя спостерігається зниження захворюваності на РПЗ за рахунок активної пропаганди здорового способу життя, що включає в себе:

а) боротьбу з курінням – дозволяє зменшити захворюваність на 20-30%, при цьому  тенденція до зменшення спостерігається і в екс-курців пропорційно;
б) боротьбу з нераціональним харчуванням, уживанням алкоголю, гіподинамією та ожирінням. Збагачення дієти фруктами, овочами, клітковиною, рибними продуктами та вітамінами А, Е, С при зменшенні вживання тваринних жирів поряд із дозованими фізичними навантаженнями дозволяє знизити захворюваність приблизно на 10%. Боротьба зі зловживанням алкоголем, який призводить до виникнення хронічного панкреатиту, дозволяє ще на 5% знизити ризик виникнення РПЗ.

Враховуючи вищесказане, суспільство тільки за допомогою первинної профілактики здатне зменшити захворюваність на рак підшлункової залози приблизно на 50%.

Для покращення діагностики РПЗ необхідно при будь-яких хворобливих станах одразу звертатися до лікаря. Можна рекомендувати скринінгове ультразвукове обстеження підшлункової залози один раз на рік після 50 років, а за наявності скомпрометованого генетичного анамнезу – комп’ютерну томографію та аналіз крові на онкомаркери РПЗ.

Матеріал підготував Сергій БАЛАБУШКО, лікар-онкохірург Чернігівського медичного центру сучасної онкології, кандидат медичних наук

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21