ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ЖІНОЧИХ ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ

2021-08-18 15:00

Рання діагностика злоякісних пухлин жіночих зовнішніх статевих органів є одною з актуальних проблем сучасної онкології. Адже у 75% відсотках випадків захворювання виявляють у занедбаних стадіях, хоча ця локалізація раку належить до візуальних форм, тобто таких, які можна побачити, встановити діагноз на ранніх стадіях та провести лікування. 

Злоякісні пухлини, що виявляються на ранніх стадіях, виліковні у 100% випадків. Однак п’ятирічна виживаність хворих на рак вульви становить 47,3% (за даними Міжнародної федерації акушерів та гінекологів), що пов’язано з невчасним звертанням жінок до лікаря.

Зазвичай самі жінки це пояснюють тим, що в менопаузальному віці ходити до лікаря на профілактичний огляд уже не потрібно (хай ходять молоді), та й соромляться. Але саме захворювання розпочинається в основному в жінок віком 45-50 років та еволюційно проходить стадії дистрофії вульви, дисплазії вульви, передінвазивного та інвазивного раку. Тому найбільш актуальним є профілактика й лікування фонових захворювань і дисплазії вульви. Треба звернути увагу на появу і в молодих жінок дисплазій зовнішніх статевих органів, що обумовлено великим рівнем інфікованості цієї вікової категорії на вірусні інфекції, а саме: вірус папіломи людини та віруси герпесу. 

До факторів ризику виникнення раку зовнішніх статевих органів належать:

  • ранній вік початку менструації (до 12 років та раніше); 
  • ранній початок статевого життя;
  • безпліддя;
  • наявність хронічних інфекцій, що передаються статевим шляхом, особливо вірусами папіломи людини та вірусами герпесу; 
  • велика кількість пологів (більше трьох);
  • вік настання менопаузи (до 40 років) та тривалість її більше 11 років;
  • супутні захворювання: серцево-судинні, хронічні захворювання печінки та шлунково-кишкового тракту, захворювання щитоподібної залози.

На що треба звертати увагу жінкам? Найпершим та розповсюдженим симптомом хвороб вульви є свербіж, який виникає в будь-який час доби, але переважно – вночі. Інтенсивність його різна і у важких випадках може доводити жінку до божевілля. Свербіж може турбувати при фонових захворюваннях вульви, тобто таких, що, мов «пусковий гачок», запускають весь каскад трансформації клітин у ракові й утворення злоякісної пухлини; а також при онкологічних захворюваннях інших локалізацій і при запальних захворюваннях жіночих статевих органів. Свербіж іще може бути при захворюваннях печінки та жовчних шляхів, підшлункової залози, шлунка, кишечника, нирок, при цукровому діабеті, паразитарних інвазіях (інфікування глистами), порушеннях гормональної функції та інших захворюваннях.

Другим симптомом є больовий синдром. Болі можуть виникати самостійно в будь-який час доби, супроводжувати статевий акт. Третім симптомом, на який треба звертати увагу, є характер виділень зі статевих шляхів: гнійні, водянистого характеру, з неприємним запахом та брудні виділення повинні насторожити. Також жінку може турбувати дизурія (болісне та часте сечовиділення.). При проведенні щоденних гігієнічних процедур треба звертати увагу на появу сухості шкіри та слизових, тріщин, наявність білих та червоних плям, пухлин, пухирців.

Профілактичними заходами для виникнення злоякісних пухлин вульви є дотримання здорового способу життя, особистої гігієни. Вчасне лікування вірусних захворювань та загальних хвороб у лікарів-спеціалістів за профілем.

Будьте уважні до себе. Запам’ятайте: краще та дешевше вилікувати захворювання, що передують розвитку раку, ніж злоякісну пухлину, яка вже існує.

Кожній жінці необхідно щорічно приходити до лікаря жіночої консультації або акушерки оглядового кабінету, незалежно від віку. 
Будьте здорові. 

Оксана БЕРЕЗОВСЬКА, лікар гінеколог-онколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОРТел. 5-31-27

 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21