Тетяна Руденко: «Ковід став для нас викликом, але ми гідно його прийняли»

2021-08-17 13:15

Ще зі школи Тетяна Руденко мріяла бути лікарем і тому вступила до Київського національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Паралельно з навчанням працювала в інфекційній реанімації київського шпиталю. Після закінчення університету молоду лікарку запросили до Козельця на посаду лікаря-інфекціоніста до центральної районної лікарні.

– Ви завжди мріяли працювати лікарем, чи були моменти, коли ви хотіли змінити свою професію? 

– Так, іноді трапляються такі моменти... Особливо, коли почалася хвиля коронавірусу і було дуже сильне навантаження в лікарні. Ми тоді пережили сильний стрес, бо коли через хворобу помирають люди, це дуже важко морально. 

– З якими проблемами до вас найчастіше звертаються пацієнти?

– Найчастіше – це сезонні хвороби: зимою – ГРВІ та грип, ближче до літа – кишкові інфекції, ангіна, вітрянка, кір, скарлатина, краснуха. 

– Чи було все необхідне обладнання та ліки у вашій лікарні під час пандемії? 

– Так, лікарня була повністю забезпеченою. У нас навіть побудували кисневу станцію та придбали новий рентгенапарат, також встановили новий апарат комп’ютерної томографії. Хотілося б іще, щоби влада звернула увагу на те, що лікарні потрібен капітальний ремонт. Пацієнти повинні перебувати в комфортних умовах. 

– Чи допомагали вам інші лікарі в умовах коронавірусу? 

– Спочатку я працювала одна у відділенні, але коли був великий потік хворих, мені допомагали інші лікарі – неврологи, терапевти, хірурги. У нас невелике відділення на 10 ліжок. Тому коли була хвиля коронавірусу, ми під ковідник обладнали дитяче відділення, терапію, неврологію та гінекологію. Якщо ж у нас не вистачало місць, тоді ми пацієнтів перенаправляли до інших лікарень.

– Які поради ви давали своїм пацієнтам, і чи прислухалися вони до них? Бо й зараз також вистачає людей, котрі не вірять у ковід.

– Коли пацієнти потрапляли до лікарень, вони бачили на власні очі, до яких наслідків може призвести коронавірусна інфекція. Потім вони самі розповідали своїм друзям та рідним, що і руки потрібно мити частіше, і правильно носити захисні маски. 

– Дехто прогнозує локдаун на осінь. Чи ефективно його вводити, як ви вважаєте?

– Потрібно орієтуватися за ситуацією. Я розумію, що у всіх є робота і потрібно на щось жити. Але коли люди потрапляють до інфекційного відділення, пацієнти розуміють, що найважливіше – це здоров’я. Так, наприклад, коли був пік ГРВІ і закривалися школи, хвиля хворих одразу ж спадала.

– Як проходить у Козельці щеплення? Чи вистачає вакцин?

– Щоби вакцинуватися, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря. У вихідні вакцинація проходить у місцевому будинку культури. Вакцин вистачає, і до Козельця приїжджають на вакцинацію навіть із інших районів. 

– Як переконати людей, що вакцинація потрібна?

– На власному прикладі. Я на ковід не хворіла і коли зробила вакцинацію, розповідала пацієнтам, що потрібно захистити себе, аби були антитіла. Лише антитіла, які виробляються після вакцинації, можуть захистити від важкого перебігу COVID-19 та госпіталізації.

– Чи не страшно було вам працювати з хворими на ковід? 

– Ні, у нас же був спецодяг, який нас захищав. Боязко було лише через те, що ми не знали, який цей вірус і як потрібно його лікувати. Перед ковідом у нас звільнилися деякі медсестри пенсійного віку, але я їх розумію.

– Як захиститися від вірусів? Бо ж незабаром осінь і, можливо, новий спалах інфекційних хвороб.

– Кожен організм реагує на різні інфекції індивідуально. Людина може перенести ГРВІ легко, а кір, наприклад, важко. Від інфекцій захищає щеплення.

– Пані Тетяно, роботи у вас вистачає, а як і коли ви відпочиваєте? 

– Я люблю малювати, відпочивати з друзями біля Десни з наметами. Раніше, коли навчалася у Києві, любила з дівчатами ходити до театру. 

– У вас є син Ростилав – ваша підтримка.

– Так, він, до речі, нещодавно став студентом Чернігівської політехніки.

– Які найважливіші поради ви дали би своїм пацієнтам?

– Коли почався ковід, всі нарешті навчилися мити руки і правильно носити захисні маски. І знаєте, що цікаво? У нас майже зникли кишкові хвороби. Зменшилася кількість хворих і на вітрянку. Тому частіше мийте руки з милом під проточною водою не менше 20 секунд, а якщо мило і вода недоступні — використовуйте дезінфікуючий засіб для рук. І будьте здорові!

Спілкувалася Поліна МОГІНСЬКА
Фото надане респонденткою

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42