Для сільського старости відпустки не буває

2021-08-16 08:39

Що це так, знає напевно Микола Григорович Столяревський, староста Софіївського старостату, до якого входить двоє сіл – Вишневе і Софіївка. 

Коли із ним домовлялися про зустріч, дізналися, що пан Микола нині – у відпустці, але фактично – все одно на роботі кожного дня. Тож коли приїхали до Софіївки, він чекав на нас на своєму робочому місці. 

Чим сьогодні живуть ці два села, питаю в Миколи Григоровича. Чи, може, правильно спитати – виживають? 

Життя сьогодні в селах – нелегке, підтверджує староста. Виробництва в селах уже давно немає, а робочі місця, податки до бюджету громади – це основа її добробуту. Старостат у нього – невеликий, населення – переважно пенсійного віку, молоді майже немає – поїхала на заробітки, на всю Софіївку – лише восьмеро дітей. Навчаються вони в Коломійцівці, адже в Софіївці школи немає. Як і ФАПу, котрий у селі закрили. «Реформу медицини на селі явно робила людина, яка абсолютно далека від сільських реалій», – цілком слушно зауважує Микола Григорович. 

Тож покладається пан Микола лише на себе. Каже, жартуючи, що він на всі руки майстер. І з інструментом – якщо робити щось потрібно, і з папірцями, бо діловода в старостаті немає. Це все він знає і вміє ще з часів своєї роботи сільським головою, на посаді якого був одне скликання. Щоправда, спочатку працював у цій же сільраді землевпорядником, бо має агрономічну освіту. А вже пізніше, на виборах, йому виявили довіру земляки, обравши сільським головою. 

Звісно, нині клопотів у старостаті вистачає, як і проблем. Але чи не головною, зовсім неочікувано для мене, Микола Григорович називає навіть не «грошову», адже і так зрозуміло, що живе громада, міцно затягнувши пасок. 

– Велике питання – знайти працівника на різні щоденні роботи. Наприклад, поросль повирубувати чи бур’яни покосити. Є інструменти, можна трохи підзаробити. А людей найняти неможливо. Хто хоче і може працювати, поїхав на більші заробітки. А ті, хто залишився, або через вік уже не можуть працювати, або просто не хочуть. І з таким стикаються й інші села, навіть більші від нас. Тож буду вибирати якийсь день, брати в руки косу й порядок наводити, – ділиться староста.

Проблема є і з дорогами. До Вишневого веде ґрунтовка, яка ще донедавна була не проїзною. Але пану Миколі вдалося домовитися із сусідніми підприємцями, які допомогли із технікою, щоб засипати найбільші ями, до яких повходило аж по чотири КаМАЗи. Залишилося ще знайти грейдер і трохи зарівняти.

У цьому ж селі на кладовищі, де перепохований солдат, який загинув у часи Другої світової, власноруч фарбував пам’ятник воїнам-визволителям, що встановлений на його могилі, – а кого просити?

Але, звісно, об’єднання в громади дає позитивні результати, каже пан Микола. «Як стали в громаді, можна сподіватися на якісь додаткові кошти. Запланував відремонтувати біля нашого клубу східці, вже закуплений матеріал. Громада виділяє кошти на роботи», – розповідає староста. 

В сільському клубі в Софіївці, яким завідує Ірина Миколаївна Прилуцька, є бібліотека, де бажаючі можуть взяти книжки. А для дітей завідувачка клубом придумує розваги та організовує дозвілля, допомагає в організації різних свят, з яких найулюбленіше, звичайно, це – День села, який відзначають у Софіївці 30 вересня, на свято Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. 

Микола Григорович хоче в майбутнє дивитися з позитивом. У нього болить душа за Софіївку і він мріє, що її жителів, як і жителів інших маленьких сіл, почують, що проблеми, які накопичувалися останніми роками, почнуть вирішуватися. Що з’являться бюджетоутворюючі підприємства, а значить – і робочі місця, молодь залишатиметься в селі, отримуватиме гідну зарплату, народжуватимуться діти… І ці села, врешті-решт, будуть не виживати, а жити. Не може не бути в українського села поганого майбутнього.

Алла ПРИМА

 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42