Обов’язок старости – це, перш за все, добробут населення і громади

2021-08-12 10:02

Так вважає Світлана Левченко, староста сіл Ганнівка, Степове, Вербове, Кленове Макіївської сільської ради, що нині відноситься до Ніжинського району. 

Світлана Іванівна – місцева уродженка, тут народилася, виросла, закінчила школу. Потім вступила на навчання до Прилуцького педагогічного училища, продовжила вчитися в Ніжинському педуніверситеті, отримала спеціальність вчителя української мови та літератури. Повернулася до Ганнівки, працювала багато років у місцевій школі. В 2013 році розпочала свій шлях у місцевому самоврядуванні – їй запропонували працювати секретарем у сільській раді, і вона погодилася. В 2016 році її обрали старостою, а в 2020-му – знову призначили на цю посаду. 

Практично всю турботу про свій чималий старостинський округ бере на свої тендітні жіночі плечі. Тут і вирішення багатьох питань із благоустрою, причому не тільки на території підпорядкованих їй сіл, а і шести кладовищ, на яких треба й прибирати, й обкошувати траву, взимку – розчищати дороги. В цьому їй допомагають місцеві підприємці. Окрім вирішення багатьох повсякденних нагальних питань, пані Світлана виконує ще й чимало паперової роботи - діловода в старостаті немає, тож оформлення різних документів також на ній.  

Населення в старостаті не дуже багато – близько 230 людей. У двох селах люди прописані, але не проживають, перебираються кудись в інші місця, навіть в інші районі, де є робота. Влітку життя пожвавлюється – приїжджають дачники, в основному кияни, які вже давно облюбували ці красиві місця. 

Загалом життя в старостаті сконцентровано навколо двох сіл – Ганнівки і Степового. «Такі нині реалії, - розповідає Світлана Іванівна. – Поштове відділення закрили, машина з пошти приїжджає раз на тиждень по п’ятницях. Це для людей – подія, коли вони збираються, спілкуються, дізнаються новини. Магазин хоч і є в селі, але оскільки тут живуть в основному пенсіонери, дістатися їм туди важко. Тому двічі на тиждень вулицями їздить автолавка – до кожного двору. Молоді майже немає, школу в 2016 році закрили, кількох дітей возять у школу до сусіднього села шкільним автобусом. Не працює і ФАП. Будівлю не так давно капітально відремонтували, вклали чималі кошти, але медпрацівник пішов на пенсію, а нового знайти проблематично. Це дуже погано, адже населення у нас – переважно  пенсіонери. Тож за медичною допомогою люди звертаються до Макіївки або до Рівчак-Степанівки. Із Макіївки навіть «швидка» за викликом приїжджає. Там працює фельдшером Валерій Михайлович Петрик, чудова людина, гарний фахівець. Ми всі дуже йому вдячні».  

Виживає громада, в основному, за рахунок здачі в оренду через аукціон земельних ділянок та податку. Інших джерел надходжень немає. «Виживати тяжко, – каже Світлана Іванівна. – Але мій обов’язок старости – це робити все задля добробуту населення і громади». 

Прямо через центр села, по вулиці Український, проходить дорога обласного значення. В 2016 році тодішній голова сільради Петро Андрійович Баклан чимало пооббивав в Чернігові порогів, щоб виділили коштів, аби її відремонтувати. Виділили, розповідає Світлана Левченко, але дуже мізерні. Будівництво дороги – дороговартісне задоволення, і виділених коштів вистачило, щоб лише засипати її відсівом. Ох і потерпають через це мешканці, каже пані Світлана. Як літо – курява, пил, що проникає крізь найменшу шпарину, дихати нічим… Зараз, через 5 років потому, дорога майже така ж убита, як і була колись. Хто її буде робити? Поки що це питання, відповіді на яке немає.

Втім, позитив від об’єднання громади є, розмірковує пані Світлана. Головне, щоб люди, врешті, відчули, що це була недаремна справа. Раніше, наприклад, сільська рада не могла вільно розпоряджатися коштами, щось зробити в селі. Зараз така можливість є. Будинок культури на кутку – найкращий, будівля раніше була в дуже занедбаному стані. Нині її гарно відремонтували зовні, щось – за рахунок благодійників, щось – власним коштом. Тепер треба зробити такі ж капітальні внутрішні роботи. Добре, якби знайшовся спонсор, який допоміг би це зробити, мріє Світлана Іванівна. І тоді Будинок культури наповниться новим життям. 

Уже зараз мешканці мають можливість отримати різні послуги на місці – до Носівки за 30 км їздити не потрібно. Світлана Іванівна приймає в них документи, доставляє сама до відділення ЦНАПу в Макіївці, потім привозить назад готові. В громаді за кошти Макіївської сільської ради пустили автобус, маршрут якого охоплює всі її села, навіть найвіддаленіші. Курсує автобус двічі на день – зранку і ввечері, п’ять днів на тиждень – окрім вихідних. Пільгові категорії населення на ньому мають безоплатний проїзд. 

Дуже хоче Світлана Іванівна, щоб, врешті, вирішилася катастрофічна проблема з водою. Як і в багатьох селах Чернігівщини мешканці потерпають від відсутності питної води – в колодязях її немає. Цього літа принаймні йдуть дощі, тож на денцях вода деінде з’явилася. Але все одно багато людей вимушені або їздити за водою аж до Коломійцівки, набирати до пластикових пляшок і везти її додому. Або купувати чи пробивати свердловину. А одинокій людині із мізерною пенсією це зробити не по карману – на першому місці для неї їжа і ліки. Тож вимушені взимку топити сніг, навесні та влітку набирати дощову воду і нею користуватися. Тому серед найпершочерговіших завдань, вважає Світлана Левченко, ще й це – забезпечити людей доступною питною водою, зробивши свердловину – одну на старостат. 

Хочеться полегшити життя людей, щоб вони не відчували себе покинутими і самотніми, зізнається Світлана Іванівна. Мріє, щоб пожвавішало культурне життя – з’явився, врешті, свій місцевий колектив, який би всіх «заряджав» позитивом.

І віриться, що це їй обов’язково вдасться, бо вона вимоглива, в першу чергу, до себе, наполеглива, але головне, живе інтересами своє сільської громади.

Алла ПРИМА
Фото автора

 

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55