«Ми маємо вірити в наше майбутнє!»

2021-08-09 11:05

Наша розмова – з Михайлом Ільницьким, головою правління АТ «Чернігівобленерго», котрий зробив компанію успішним підприємством, відомим за межами України.

– Пане Михайле, що для вас особисто означає слово – незалежність?

– Для мене це означає, що ти можеш приймати рішення, які подобаються тобі; проводити час так, як подобається тільки тобі; виконувати роботу, яка подобається тобі. 

– На Чернігівщині незалежність розпочиналася з так званої «ковбасної революції», що прогриміла на весь неозорий союз. А з чого розпочиналася незалежність на вашій рідній Івано-Франківщині?

– На Івано-Франківщині вже під час перебудови люди почали свідомо думати про незалежність. Вони не чекали ні до 1990-го чи 1991-го років. Коли тільки почалося відносне послаблення в політичному плані при Михайлові Горбачову, тоді й започаткувалися у нас на Прикарпатті події, котрі сприяли руйнуванню Радянського Союзу. І все це починалося зі свідомості людей. Бо Івано-Франківщина була відносно недовго під СРСР. А основна проблема постала, наскільки я пам’ятаю, бо був тоді досить малим, – відродження свободи віросповідання та відновлення церков (у першу чергу, греко-католицької), яка була забороненою з 1946 року. І 1987 року пішов процес її реабілітації. Можливо саме з цього почалося розхитування Радянського Союзу на Західній Україні. 

– В енергетичній галузі ви розпочинали з азів. І загалом за час роботи у вас склалася яскрава кар’єра. Працювали в різних енергетичних компаніях – «Прикарпаттяобленерго», «Сумиобленерго». Нині – керуєте «Чернігівобленерго». Якого досвіду набули, що нового і сучасного втілили в розвиток компаній, а значить, і держави?

– Так, я весь час працюю в енергетичній галузі, і досі моя кар’єра рухалася по висхідній лінії. Звичайно, що це було розширення знань, специфіки роботи. Починалося з електрики, енергетики, потім були моменти, пов’язані з бухгалтерією, юриспруденцією, іншими питаннями організації роботи компаній. Зараз я очолюю «Чернігівобленерго», одне з найбільших підприємств Чернігівщини. Зрозуміло, щодня доводиться вирішувати багато питань, тепер уже з організації всієї роботи. А це і юриспруденція, і захист інтересів компанії, і бухгалтерсько-фінансовий облік. І з кожним новим етапом більше розумієш і більше навчаєшся.

– А що нового і сучасного ви втілили в енергетичні підприємства?

– Я стараюся втілювати в роботу всі ті навики і знання, які отримав. Що стосується «Чернігівобленерго», то за ці два роки ми пройшли через складні зміни, котрі відбувалися в енергетиці всієї країни. Це розмежування діяльності компанії на постачання, генерацію і розподіл, все це у новому законодавчому полі. З нового року ми впровадили так зване стимулююче регулювання «Чернігівобленерго», завдяки чому вдалося суттєво збільшити обсяг інвестицій в область. Також я завжди стараюся презентувати Чернігівщину на рівні держави та міжнародному рівні, веду переговори стосовно інвестування в Чернігівщину. 

– Можна назвати вас кризовим менеджером для компанії «Чернігівобленерго»?

– Мені справді довелося провадити багато серйозних змін, які вже були на часі. Це такі популярні рішення, як оптимізація роботи підприємства; скорочення працівників, кількості районів електричних мереж; зміни функціоналу. Маю сказати, що ми одними з перших в Україні серед енергетичних компаній розпочали реорганізацію роботи диспетчерських служб районних електричних мереж, стали їх укрупнювати і скорочувати завдяки автоматизації всіх процесів та продуманих рішень стосовно цих змін.

– Нещодавно ви були спікером міжнародного енергетичного форуму. Мета вашого виступу на ньому?

– Я хотів висловити свою думку перед представниками нашої держави і міжнародними співтовариствами. Розповісти про наші досягнення, про плани, які маємо, зокрема, в частині спільної роботи про стимулюючі тарифоутворення, та що плануємо зробити в найближчі 5-10 років. І ті плани були сприйняті досить добре. Зав’язалися нові знайомства. І нами зацікавилися міжнародні партнери. Вони готові інвестувати кошти в модернізацію обладнання «Чернігівобленерго». Це була позитивна зустріч. Вона матиме перспективу. Загалом, це не перша моя участь у таких форумах. Я не раз презентував на них Чернігівщину і висловлював своє бачення енергетичної ситуації в державі. 

 – Для «Чернігівобленерго» ви зробили досить багато. А який зміст ви вкладаєте в слово – нагорода?

– Для мене найвищий зміст слова «нагорода» – це коли твої підлеглі задоволені своєю роботою і отримують достойну зарплату. 

– А які для вас найвищі цінності?

– В людях я найбільше ціную чесність, відповідальність і цілеспрямованість. Також знання і досвід. А ще мені подобається в людях бажання навчатися.

– Життя кожної людини складається з чорних і білих смуг. Яких більше у вашому?

– У моєму житті, напевно, було більше білих смуг. Часом ловив фарт, опинявся в правильному місці в правильний час. Таким чином можна досягти і подальшого розвитку та успіху. Загалом, я по життю оптиміст. І з кожної невдачі виношу якщо не позитив, то джерело знань для майбутнього. 

– Ви вірите в фарт? Ви фартова людина?

– Швидше, що так. Хоча жодного разу не вигравав у лоторею (усміхається. – Авт.). 

– Тоді, можливо, ви розкажете про якийсь факап? Було у вашому житті щось подібне до провалу?

– Якщо вважати його дуже чорною смугою, то це може бути щось пов’язане зі здоров’ям рідних. Це занадто болісно і переживати таке дуже важко. А що стосується факапів, то вони трапляються. Іноземні спеціалісти кажуть, що факапи іноді сприяють, аби бути на висоті.

– Яким має бути факап у головного менеджера «Чернігівобленерго»?

– Над цим треба поміркувати. Але в мене є знайомі, котрі з таким стикалися і потім пояснювали, чому вони саме так вчинили. Для мене саме можливість пояснити дуже важлива. Наприклад, чому компанія втратила немалі гроші. Але коли людина робила в цій ситуації на кожному кроці все правильно, то це дуже цінний факап.

– Який факап у грошовому еквіваленті може собі дозволити «Чернігівобленерго»?

– Тут насамперед важливий мотив і що до цього призвело. У нас трапляються працівники, котрі допомагають деяким людям красти електроенергію. Такий факап ми не пробачаємо. Це вже пов’язано з чесністю. Але у наших людях подібні моменти часто живуть на ментальному рівні. В Радянському Союзі «подвигом» було вміння щось украсти на підприємстві й пронести, заховавши, через прохідну. А потім геройськи про то розповідати... Тому до кожного факапу треба підходити індивідуально. 

– Ви себе реалізували як успішний керівник, а нещодавно стали ще й політиком – вас було обрано депутатом обласної ради. Як розвиватимете свою кар’єру – в політиці чи в бізнесі?

– Якщо вибирати між політикою та цивілізованою бізнесовою діяльністю, то я оберу друге.

– У вас іще є чотири роки роботи в обласній раді.

– Займатимусь політикою, наскільки буде потрібно і можливо. 

– Що таке для вас політика? Що вам у ній не подобається?

– Політика – це брудна справа. І мистецтво обманювати людей. А цим займатися мені ніколи не подобається. Коли ти прийшов у політику, то маєш говорити те, що людям подобається. І звичайно, те, що ти можеш виконати. Але не все можливо.

– Що ви робите як депутат обласної ради?

– Я входжу до комісії комунального господарства, транспорту і зв’язку. Цими питаннями ми й займаємося. Наприклад, сьогодні вже на повну думаємо, як входитимемо в зиму. І маємо постаратися, аби вона була теплою для людей, а в їхніх помешканнях жити було комфортно. 

– Пане Михайле, хто вас надихає?

– Сім’я, діти, дружина. 

– З кого берете приклад?

– Не те, щоби приклад. Але є люди, які подобаються мені, як вони думають, як працюють. Це Стів Джобс. Ілон Маск, Біл Гейтс. Ці люди творять чи творили щось нове, вони успішні, багаті. І досягли всього самі.

– Який ви? Опишіть себе трьома словами.

– Цілеспрямований, стараюся бути відповідальним і дотримуюся слова, чесний. 

– Ви багато працюєте. Чи вистачає часу на хобі? Чим ви займаєтеся у вільний час?

– Я стараюся знаходити час для відпочинку. В «Чернігівобленерго» організував футбольну команду. І ми постійно тренуємося. Можете приїхати сьогодні, наприклад, і зняти наші змагання під час тренування. Я цікавлюся футболом, граю в футбол, дивлюся футбол. Тому це можна назвати хобі. Також ходжу на полювання. Але дуже рідко.

– За кого ви вболівали на Євро-2020?

– Звісно, за Україну. Подобалися Голландія, Італія.

– Якби ви мали можливість отримати суперздібності — що б це було?

– Хотілося би швидко читати книги – наприклад, 10 тисяч слів за хвилину. Зараз по роботі треба дуже багато читати. І постійно вчитися. Що дуже важко у плані часу. А стосовно того, аби побувати в минулому чи майбутньому, то для мене це нецікаво. Треба жити сьогодні і зараз. 

– Про книжки. Що ви читаєте?

– Багато літератури, пов’язаної з управлінням, в тому числі персоналом; менеджментом підприємств. І не тільки енергетики.

– Порекомендуйте нам книгу, яку було би цікаво прочитати топ-менеджерам. 

– Можна читати книги про відомих людей, наприклад, про Генрі Форда, який просто з нічого зробив свою імперію. Остання в часі книжка, яку я прочитав, – нового керівника компанії Майкрософт – Сатья Наделла «Hit refresh». Про те, як він зробив реорганізацію компанії. 

– Які найважливіші люди в вашому житті?

– Звичайно, батьки, дружина, діти.

– Ким або чим ви найбільше пишаєтеся?

– Пишаюся собою, бо без усілякої підтримки зовні, без жодних знайомств став тим, ким я є. 

– Про що ви шкодуєте?

– Якщо повернутися до школи, то є те, що я пропустив. Також варто було вчитися, наприклад, і кібернетиці. Бо зараз світ цифровізований. Він стає космічним. Уже навіть пасажири збираються в космос летіти. Також, на жаль, через пандемію і карантинні обмеження, як кажуть фахівці, рівень знань серйозно знизився – і учнів. і студентів, і вчителів. Стає страшно, з якими знаннями житимуть люди.

– Чи існує запитання, яке вам ніхто не ставив? І відповідь, на яке ви не хотіли би давати?

– Напевно, ні. Я, загалом, стараюся мало говорити. І більше слухати. Якщо мені ставлять запитання, то я відповідаю. 

– Кожний має якусь мету або мрію. Про що глобально ви мрієте?

– Глобально – полетіти в космос. Це напівжартома. Але якби була така можливість, то не відмовився би. Ми говоримо про це, як про далеке-далеке. А воно може бути зовсім близько. А якщо про реальне – я патріот своєї держави. І хочу, щоби Україна стала суб’єктом міжнародної діяльності. Щоби нас поважали, цінували, на нас рівнялися. І щоби нас боялися.

– Ваше життєве кредо? 

– Немає нічого неможливого. І політ на Марс і в космос – це наше майбутнє. Ми маємо в нього вірити.

Записала Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21