Юрій Павлішен: «У структурі державних установ ветмедицини Чернігівщини випадкових людей немає»

2021-08-06 08:43

Традиційно другої неділі серпня в Україні відзначається День працівників ветеринарної медицини. Цьогоріч він припадає на 8 серпня. 

Уже дев’ятнадцятий рік поспіль святкуватиме його і більш ніж півтисячний колектив представників державних установ ветмедицини Чернігівщини, що входять до складу Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області. Начальник відомства Юрій Павлішен в інтерв’ю розповів про сьогодення і перспективи розвитку галузі, роль якої важко переоцінити.

– Юрію Володимировичу, існує традиція напередодні професійного свята підбивати підсумки зробленого протягом певного періоду, ділитися успіхами і визначатися з планами. Якими досягненнями сьогодні може пишатися державна ветеринарна медицина Чернігівщини?

– Насправді нам є чим пишатися. Адже завдяки старанням наших працівників уже кілька років поспіль Чернігівщина вважається благополучною за інфекційними захворюваннями тварин. Ситуація у тваринництві загалом стабільна й контрольована, і передумов до її ускладнення немає. Це неабиякий здобуток державної ветеринарної служби області, представники якої докладають чимало зусиль для профілактики таких небезпечних хвороб, як, до прикладу, африканська чума свиней або грип птиці чи лейкоз. Бо, крім того, що ці захворювання становлять загрозу для здоров’я тварин і людей, вони здатні завдати ще й значних економічних збитків – як для народного господарства регіону в цілому, так і безпосередньо для населення, котре утримує свійську худобу та птицю.

-– А які саме профілактичні заходи вживаються для попередження тих хвороб, про які йшлося раніше?

– Крім того, що нашими спеціалістами в галузі ветмедицини постійно проводиться активна роз’яснювальна і просвітницька робота, вони також здійснюють вакцинацію, різноманітні дослідження. Лише вдумайтесь у цифри: за півроку в області щеплено понад 7 мільйонів голів худоби і птиці, проведено більше 103 із половиною тисячі лікувально-профілактичних обробок тварин і більш ніж 770 640 діагностичних досліджень! Обсяги просто вражають. І особливе навантаження припадає на спеціалістів у районах, яким доводиться обслуговувати десятки сільських населених пунктів. Як ветеринарний лікар, за плечима якого чималий досвід роботи саме в сільській місцевості, скажу вам, що це досить непросто, зважаючи на відстані і стан доріг між селами, куди треба постійно добиратись нашим фахівцям. Я вас запевняю: у державній ветмедицині Чернігівщині випадкових людей немає. Адже працювати на виснаження і з повною самовіддачею можуть лише справжні професіонали, які готові жертвувати заради улюбленої справи власним здоров’ям і навіть життям. Повірте, я не перебільшую, бо як інакше можна говорити про спеціалістів, що постійно ризикують собою, безпосередньо стикаючись із небезпечними інфекціями, зокрема такими, як сказ.

– Ви вже згадували раніше про такі захворювання, як пташиний грип, АЧС і лейкоз, і не обмовились про таку небезпечну інфекцію, як сказ. Яка ситуація стосовно нього?

– Не хочу наврочити, але сьогодні територія Чернігівської області повністю благополучна щодо сказу тварин. І знову ж таки наголошую – завдяки проведеній профілактичній роботі. З початку цього року у населених пунктах області спеціалісти районних і міських державних лікарень ветеринарної медицини щепили антирабічною вакциною 10111 голів ВРХ, 29 голів дрібної рогатої худоби, 36 коней, 59 589 собак та 50 049 котів. Також кілька років поспіль ми восени здійснюємо пероральну імунізацію диких тварин за допомогою авіаційного транспорту, розкидаючи вакцину проти сказу над лісовими угіддями. І цього року відповідна кампанія буде проведена, адже результати говорять самі за себе. Ще хочу повернутись до теми африканської чуми свиней і зазначити, що останні випадки цієї хвороби в області фіксувались аж на початку минулого року і лише у дикій фауні.

-– Юрію Володимировичу, ми досі говорили з вами про епізоотичну ситуацію в регіоні. Але ж спеціалісти ветеринарної медицини переймаються не лише хворобами тварин і їх профілактикою…

-– Звісно, сфера їхньої діяльності набагато ширша. І особливе місце у ній належить напрямку безпечності харчових продуктів. Хоча зрозуміло, що обидва напрямки – і ветмедицина, і безпечність харчових продуктів – тісно пов’язані між собою. Бо ми ж переважно споживаємо продукцію тваринництва, як-то м’ясо, молоко, ковбаси, рибу, інші вироби. І завдання наших фахівців – не допустити, щоб громадяни могли хоч якось постраждати від небезпечних продуктів харчування, тобто такі продукти в жодному разі не повинні потрапити в торговельну мережу. Тому намагаємось активно співпрацювати із суб’єктами господарювання, операторами ринку, які займаються виробництвом і реалізацією харчової продукції. Зазначу, що нині на території області функціонує 33 лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи. Їх спеціалісти на агропродовольчих ринках області за 6 місяців здійснили понад 174 тисячі експертиз зразків продукції. 

Крім того, протягом І півріччя наші фахівці виявили 235 порушень у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, здійснивши 158 позапланових перевірок. За їхніми результатами виписано 235 штрафів (11 – посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області і 224 – завідувачами лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи за порушення правил реалізації продуктів харчування на ринках області). За вказаний період видано 35 обов’язкових для виконання у визначені терміни письмових вимог (приписів) щодо усунення порушень вимог законодавства.

– З усього, про що ми говорили раніше, як на мене, можна зробити висновок: ветеринарія відіграє надзвичайно важливу роль у житті будь-якої людини, хоча ми часто навіть не думаємо про це.

– Безперечно. Видатний вітчизняний ветеринарний лікар Сергій Степанович Євсеєнко колись сказав фразу, яка донині вважається гаслом кожного працівника ветмедицини. А звучить вона так: «Медицина лікує людину, а ветеринарна медицина – людство». Можливо, ви її чули, але чи замислювались над тим, що вона означає? Насправді ці слова точно розкривають суть і значення ветеринарії для суспільства і людства загалом. На підтвердження – історичний факт. У далекому 1796 році англійський лікар Едвард Дженер, який майже 30 років досліджував таку смертельну хворобу людей, як віспа, помітив, що доярки, скотарі і ветеринари не хворіли нею, бо раніше перенесли більш легку для людського організму віспу корів. Дослідник узяв вміст віспяних міхурців із рук доярок і ввів його двом хлопчикам. Через півтора місяця він заразив їх людською віспою. Але діти не захворіли, бо вже мали в організмі антитіла до цієї страшної хвороби. Новий біопрепарат назвали вакциною, від латинської назви вакка, тобто – корова. Ось так тваринництво і ветеринарія допомогли врятувати людство від смертельної недуги.

– Дуже пізнавально, і тепер справді зрозуміла суть озвученого вами вислову. А що б ви побажали тим, хто лікує людство, напередодні їхнього професійного свята?

– Найперше – здоров’я! Воно необхідне для того, щоби повноцінно жити і працювати. Бо наша професія – одна з найскладніших, оскільки вимагає, крім професіоналізму, ще й чималої фізичної сили, витривалості, постійної концентрації.

Вкотре повторю: у системі державної ветмедицини Чернігівщини немає випадкових людей. Для кожного фахівця робота – це покликання, вічний неспокій, щоденна копітка праця. Бажаю молоді, яка тільки розпочала свій шлях у ветеринарії, ніколи не розчаруватися в обраній професії і рівнятись на своїх старших наставників. А ветеранам галузі щиро дякую за ті напрацювання і досвід, завдяки яким ветеринарна справа в Чернігівській області піднялась на гідний рівень. 

Попереду у нас ще чимало викликів, але переконаний: гуртом ми їх здолаємо!

Зі святом вас, шановні колеги! Добробуту, процвітання і здійснення усіх задумів!

Розмову вела Надія БАЛІНСЬКА

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13